Hej-ho! Powodów by żyć w zgodzie z naturą jest na pewno zdecydowanie więcej niż pięć tytułowych. My przedstawiamy te, które niosą korzyści również dla nas samych - naszego zdrowia i, co w obecnych czasach szczególnie ważne, dla naszej kieszeni. Już tradycyjnie powiemy sobie o opakowaniach (i ich ekologicznych wersjach), o oszczędzaniu wody czy prądu. Niestety często jest tak, że podczas wykonywania nawet najbardziej prozaicznych czynności, nie pomyślimy nad tym, że drobna korekta naszych nawyków może zaoszczędzić dla nas znaczną sumę pieniędzy (oczywiście w dłuższej perspektywie), a przy okazji zaczniemy mieć pozytywny wpływ na nasze otoczenie...
Dzień dobry! Pojęć "kompostowanie" czy "kompostownik" nie trzeba nikomu tłumaczyć. Część z Was, która spędzała wakacje u dziadków, miała pewnie nawet bezpośredni kontakt z tą metodą "utylizacji" bioodpadów. Czasy się jednak mocno zmieniły i teraz nie potrzebujemy wygospodarowanego kącika w ogrodzie, żeby przygotować kompost. Teraz nawet mieszkańcy bloków mają szerokie możliwości "produkcji" takiego nawozu, którego finalnie można użyć do podniesienia jakości gleby. Dzisiejszy wpis cały poświęcamy kompostowaniu - omówimy temat, poruszymy techniczne kwestie dotyczące przygotowań oraz przedstawimy zalety tego rozwiązania. Zapraszamy!
Witajcie! Szkodliwy wpływ plastiku (czy bardziej ogólnie - tworzyw sztucznych) na środowisko, już dla nikogo nie jest tajemnicą. Dotarliśmy do takiego etapu, gdzie potrzebne są nawet prawne regulacje (np. Dyrektywa Plastikowa wprowadzona przez Unię Europejską), żeby poradzić sobie z tym narastającym problemem. Jednak ograniczenie produkcji tylko niektórych artykułów, z których korzystamy na co dzień, nie wystarczy. Bardzo istotne jest to, żebyśmy my, w naszej mikroskali, zaczęli wprowadzać odpowiednie nawyki do naszego życia. W dzisiejszym wpisie powiemy sobie o wpływie tworzyw sztucznych na środowisko oraz o tym, jak można zastąpić niektóre plastikowe produkty codziennego użytku eko-alternatywami. Zapraszamy!
Witajcie! Pod koniec ubiegłego roku, na naszym blogu pojawił się wpis, który tematyką odbiegał nieco od tego, o czym piszemy zazwyczaj, na czym znamy się najlepiej. Dotyczył on wilgoci, czyli problemu, który najbardziej nam doskwiera, gdy pojawia się w naszym domu. Dziś poniekąd zostajemy w "klimacie". Tym razem poruszymy temat brzydkich zapachów. Przedstawimy parę "domowych" sposobów na pozbycie się nieprzyjemnej woni z lodówki, wskażemy uniwersalny produkt, dzięki któremu pozbędziesz się niemiłego zapachu z szafy czy butów oraz doradzimy na co trzeba zwrócić uwagę, żeby problem nie powrócił. Zapraszamy do lektury :)
Dzień dobry! Dziś przyszedł czas na kolejną "lekcję", czyli wpis blogowy z serii, w której omawiamy sobie ekologiczne tworzywa. Pora na papier - materiał tak pospolity, że już nie zwracamy uwagi na to, że towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku dnia codziennego. Zeszyt, chusteczki, torba na zakupy, kubek z kawą w ulubionej kawiarni - to tylko parę papierowych produktów, z którymi regularnie się stykamy, a jest ich znacznie więcej. Może się wydawać, że w temacie tego tworzywa nie może nas wiele zaskoczyć. Jednak my postaramy się poszerzyć Waszą wiedzę w tej kwestii - powiemy sobie o recyklingu, o właściwościach papieru i między innymi również o oznaczeniu FSC, które często towarzyszy produktom z tego tworzywa. Zapraszamy!
Dziś odejdziemy nieco od jednorazówek dla gastronomii i porozmawiamy sobie o temacie, który zazwyczaj odżywa w zimowych miesiącach roku. Mowa o wilgoci, która najczęściej doskwiera nam w samochodzie czy domu/mieszkaniu. Duża wilgotność powietrza to w dużej mierze kwestia kiepskiej wentylacji lub po prostu zbyt rzadkiego wietrzenia pomieszczeń - w końcu kto chętnie wietrzy mieszkanie, gdy na dworze mamy minusowe temperatury, prawda? :) Jeśli w porę zorientujemy się, że w naszym domu panuje duża wilgotność, a sytuacja nie zabrnie za daleko, to z pomocą przychodzą pochłaniacze wilgoci... Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury!
Witajcie! Jeśli chodzi o naszego bloga, to staramy się dbać o to, żeby wpisy pojawiały się na nim regularnie. Ta sztuka raczej nam się udaje, ale mamy w tej kwestii swój jeden słaby punkt - wpisy z serii, która przedstawia ekologiczne tworzywa. Poprzednia część została opublikowana... już jakiś czas temu, ale dziś wracamy z przytupem! W tym wpisie bowiem opowiemy sobie o bambusie - roślinie, która zrewolucjonizowała rynek. Jego obecność jest coraz bardziej zauważalna w wielu branżach - od kosmetycznej, po meblową czy opakowaniową. Ta ostatnia jest nam najbardziej bliska, więc dziś opowiemy o tym tworzywie właśnie w kontekście produktów związanych z gastronomią. Parę słów poświęcimy również bambusowym produktom codziennego użytku. Zapraszamy!
Wiele już powiedzieliśmy (podczas niejednej rozmowy telefonicznej) i napisaliśmy (na łamach naszego sklepowego "pamiętnika") o ekologicznych tworzywach. Liście palmowe, trzcina cukrowa, otręby pszenne - każde z nich miało swoje "5 minut" na naszym blogu, a teraz nadszedł najwyższy czas na papier z barierą na bazie dyspersji wodnej! My opowiemy o tym materiale, jak zwykle zresztą, w kontekście "jednorazówek" dla gastronomii. Przedstawimy zalety, których nie posiadają plastikowe czy nawet te ekologiczne alternatywy. Opowiemy również o złych nawykach, które warto zmienić, by nam wszystkim żyło się lepiej. Zapraszamy do lektury o tym wręcz rewolucyjnym tworzywie - miłego czytania!