Lekcja nr 2 - "Liście palmowe"

2020-05-27
Lekcja nr 2 - "Liście palmowe"

Niezwykle cieszy nas fakt, że świadomość ekologiczna klientów jest coraz większa – obecnie zdecydowanie częściej sięgają oni po produkty od sprawdzonych przedsiębiorstw, które są przyjazne środowisku, a pomijają w swoich decyzjach zakupowych te firmy, które dbałość o przyrodę stawiają na ostatnim miejscu. Dzięki temu branża HoReCa (sektor hotelarski i gastronomiczny) powoli wprowadza nowe rozwiązania, które są bliskie przyrodzie. Zwykle za pierwszy, a jednocześnie jeden z ważniejszych kroków uważa się zrezygnowanie z produktów wykonanych z plastiku na rzecz alternatywnych ekologicznych rozwiązań, jakimi są m.in. naczynia z liści palmowych. Jest to nasza druga lekcja EKO, podczas której przybliżymy Ci temat roślinności, dającej mnóstwo możliwości!

 

Palma – charakterystyka rośliny z liśćmi palmowymi.

Palma to najprościej mówiąc roślina jednoliścienna, której jesteśmy w stanie wyszczególnić około 3000 gatunków. Bez wątpienia jej cechą wyróżniającą są liście palmowe, rosnące do zaskakująco dużych rozmiarów. Co do samego drzewa – może ono sięgać nawet 60 m wysokości. Wiedz, że jego wakacyjny klimat to zaledwie dodatek do tego, jak wiele możemy dzięki niemu zyskać. Jest ono źródłem dostarczania na rynek owoców takich jak daktyle i kokos, a także wielu innych cennych surowców m.in.:

  • oleju;
  • wosku;
  • przypraw;
  • włókien;
  • materiałów budowlanych;
  • naczyń jednorazowych z liści palmowych.

 

Skąd można pozyskać liście palmowe? Obszar występowania i sprzyjające warunki

Liście palmowe jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwane są z drzew palmowych. Każdy z łatwością jest w stanie je rozpoznać ze względu na ich niezwykle charakterystyczny kształt przypominający wachlarz. Poza tym, że palmy mogą stanowić element dekoracyjny deptaku, ogrodu lub wnętrza domu, to nie mniej istotny jest fakt, że ich liście są niezwykle popularne w produkcji – wykorzystuje się je do tworzenia chociażby talerzy.

Gdzie dokładnie rosną palmy? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, ponieważ aktualnie jest ich tysiące gatunków występujących niemal na całym świecie. Natomiast pewne jest, że pochodzą z terenów, w których królują tropikalne lasy i ciepły klimat. Liście palm, które służą celom produkcyjnym, dostarczane są z krajów azjatyckich.

Ekologiczny talerz z liści palmowych składający się z 5 części to propozycja, która idealnie sprawdzi się podczas serwowania zimnych i ciepłych przekąsek. Estetyczne podanie i oszczędność miejsca na stole gwarantowana.

 

 

Poszczególne etapy produkcji – naczynia z liści palmowych.

Talerze z liści palmowych jak wiele innych wyrobów z nich powstających to świetna alternatywa dla szkodliwych plastikowych produktów, jakie niestety wciąż możemy nabyć na rynku. Dzięki temu, że podczas procesu produkcji bazuje się wyłącznie na tym naturalnym tworzywie, nie ma mowy o stwarzaniu zagrożenia dla człowieka oraz środowiska.

 

Jak powstają naczynia z liści palmowych?

  1. Drzewa palmowe kilka razy w roku w wyniku naturalnego procesu zrzucają ogromne gałęzie z liśćmi.
  2. Opadłe, suche liście palmowe zbierane są przez lokalnych gospodarzy, którzy je czyszczą.
  3. Liście poddawane są suszeniu na słońcu.
  4. Przeprowadzane jest prasowanie liści na gorąco, w wyniku czego uzyskujemy z nich różnorodne i ciekawe kształty.

W ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć piękne i funkcjonalne tace, miski i talerze, czyli tak naprawdę wszystko to, co uda nam się „uformować”.

 

 

Używanie liści palmowych a żywotność drzewa – czy jedno szkodzi drugiemu?

Zapewne zastanawiasz się, czy proces wytwarzania misek, czy talerzy z liści palmowych oddziałuje negatywnie na tę roślinność. Otóż – działania te nie mają wpływu na cykl życiowy palmy, ponieważ naczynia powstają wyłącznie z wyschniętych oraz naturalnie opadłych liści. Zielone liście palmowe nie nadają się do produkcji opakowań, ponieważ posiadają zbyt wysoką wilgotność, przez co naczynie by zwyczajnie spleśniało.

To o czym w szczególności należy pamiętać to fakt, że produkcja naczyń z liści palmowych, podobnie jak i naczyń z trzciny cukrowej, nie powoduje degradacji środowiska naturalnego.

Naturalna miska z liści palmowych o pojemności 425 ml to rozwiązanie, które poza tym, że jest niezwykle praktyczne i wytrzymałe to również unikalne – nie ma dwóch identycznych egzemplarzy.

 

 

Ciekawostka – jak kiedyś wykorzystywano liść palmowy? Od czego wszystko się zaczęło?

Pewien przedsiębiorczy nowojorczyk, podczas podróży po Indiach, spotkał na swojej drodze staruszkę, która pochłonięta była codziennymi obowiązkami. Kobieta za pomocą żelaznej prasy oraz z wykorzystaniem liści palmowych tworzyła wyjątkowe talerze, na których podawała lokalne przysmaki dla swojej rodziny. Biznesmen zafascynowany jakością i niepowtarzalnym wyglądem hinduskich naczyń postanowił wykorzystać ten oryginalny pomysł. Po powrocie z wakacji zajął się produkcją naczyń z liści palmowych na szeroką skalę – ich popularność i rozpoznawalność diametralnie wzrosła. Dzięki temu dziś na całym świecie możemy korzystać z w pełni biodegradowalnych i ekologicznych naczyń jednorazowych z liści palmowych.

 

Czy talerz z liści palmowych jest kompostowalny?

Jeśli naczynia z liści palmowych są w 100% naturalne i do ich wyprodukowania nie użyto żadnych dodatków chemicznych czy plastikowych powłok – masz pewność, że są one biodegradowalne, a co ważne w pełni kompostowalne. Oznacza to, że ich zużycie nie pozostawi żadnego negatywnego śladu, ponieważ ulegną rozkładowi w ciągu 90 dni. Sięgając po alternatywne dla tworzyw sztucznych opcje, jesteś w stanie podarować nie tylko sobie i swoim najbliższym to, co najlepsze, ale w ten sposób zadbasz także o wszystko to, co najpiękniejsze Cię otacza.

Jeśli chcesz zwiększyć przyjemność z jedzenia i zależy Ci, aby posiłek został podany w sposób apetyczny, powinieneś sięgnąć po biodegradowalny talerz z liści palmowych o wymiarach 20 cm x 20 cm x 1,5 cm. Wyróżnia się on niecodziennym kształtem oraz pięknym i oryginalnym wzorem.

 

 

Gdzie dostępne są wysokiej jakości naczynia z liści palmowych?

Każdy zakup, aby był w pełni satysfakcjonujący, musi pochodzić z wiarygodnego i sprawdzonego źródła. Bez wątpienia najlepszym miejscem na poszukiwanie naczyń z liści palmowych jest ekologiczna hurtownia SlowPack, której oferta bazuje wyłącznie na najwyższej jakości produktach powstających z naturalnych tworzyw. Nie musisz się martwić, że ich trwałość Cię zawiedzie – nic z tych rzeczy! Naczynia takie jak np. miski, przykrywki czy talerze z liści palmowych są lekkie, wodoodporne, bezwonne oraz odporne na wysokie temperatury. Z tego względu nadają się do przechowywania w zamrażarkach, a oprócz tego bez żadnego ryzyka możesz używać ich w piekarniku lub kuchence mikrofalowej.

 

 

Produkty z liści palmowych z oferty SlowPack

Jako świadomi potrzeb klientów posiadamy niezwykle szeroką ofertę produktów wykonanych z liści palmowych. Doskonale wiemy, jak świetnie sprawdzają się w praktyce, dlatego każdy właściciel lokalu gastronomicznego powinien uwzględnić je w swoim zaopatrzeniu. W ten sposób dba się nie tylko o środowisko naturalne, ale także wizerunek swojej firmy – podaruj klientom jakościowe produkty od SlowPack. W skład naszego asortymentu wchodzą nie tylko opakowania ekologiczne, ale również m.in.:

 

W ten sposób dobrana zastawa stołowa to rozwiązanie, którym możesz pozytywnie zaskoczyć zarówno konsumentów, jak i swoich gości. Podczas organizowania rodzinnego przyjęcia lub pikniku naturalne akcenty spisują się tak samo dobrze, jak w lokalu. Liście palmowe to praktyczny sposób na podanie posiłku w pięknym stylu.

 

 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020

Polecane

pixel