Blog

Certyfikaty ekologiczne, które warto znać – dlaczego? Kilka słów wyjaśnienia

W tym artykule zgłębimy temat certyfikatów ekologicznych, przybliżając rodzaje "eko" oznaczeń, które coraz częściej pojawiają się na rynku. Dowiemy się również, jak rozpoznać autentyczne certyfikaty ekologiczne, które są kluczowe dla ochrony środowiska, zdrowia konsumentów oraz wsparcia rzeczywistych inicjatyw ekologicznych. Przeanalizujemy najpopularniejsze rodzaje etykiet i co oznaczają, oraz dowiemy się, dlaczego posiadanie certyfikatów ekologicznych to nie tylko kwestia odpowiedzialności za planetę, ale także przewaga konkurencyjna na rynku i wkład w budowanie zrównoważonej przyszłości. Odkryjmy razem, jakie korzyści niosą ze sobą certyfikaty ekologiczne i jakie znaczenie mają dla naszego środowiska oraz gospodarki.

Czytaj więcej
Jakie można zaobserwować zmiany klimatu w Polsce, Europie i na całym świecie? Czym są doskwierające problemy klimatyczne?

Zmiany klimatu stają się coraz bardziej palącym problemem na całym świecie. Wyraźniej odczuwamy skutki tych zmian, z rosnącą średnią temperaturą, powodziami, suszami i ekstremalnymi falami upałów. Problem z plastikowymi odpadami w oceanach dodatkowo zaostrza kryzys klimatyczny. Te zmiany mają poważne konsekwencje dla rolnictwa, ekosystemów i bioróżnorodności. Coraz więcej osób zaczyna dostrzegać ich wpływ na codzienne życie i zastanawia się jakie są najważniejsze wyzwania klimatyczne, przed którymi stoimy. Warto działać, zmieniać nawyki, oszczędzać energię i wybierać produkty z myślą o środowisku (te kwestie poruszymy w dzisiejszym wpisie). To nie tylko obowiązek, to nasza przyszłość.

Czytaj więcej
Lekcja nr 6 - "Mączka kukurydziana i jej zastosowanie w gastronomii – charakterystyka i przeznaczenie"

Dzień dobry! Dziś wracamy do Was z kolejną porcją wiedzy na temat tworzyw, z których produkowane są ekologiczne "jednorazówki". Po trzcinie cukrowej, liściach palmowych, otrębach pszennych, bambusie i papierze, przyszedł czas na jeden z bardziej kontrowersyjnych tematów - mączkę kukurydzianą. Produkt ten ma bardzo dużo wspólnego z gastronomią. Z jednej strony przydaje się nam w kuchni - między innymi przy okazji gotowania zup czy sosów. Z drugiej jednak, tej mniej oczywistej, na bazie mączki kukurdzianej powstaje tworzywo łudząco podobne do plastiku, wyrażane skrótem "PLA". Ugryziemy dziś temat głównie od strony "jednorazówek" wykonanych właśnie z tego materiału. Zapraszamy po więcej informacji do wpisu!

Czytaj więcej
Świadomość ekologiczna społeczeństwa a alternatywne dla plastiku rozwiązania – jakimi dysponujemy możliwościami?

Witamy serdecznie! Na szczęście dawno minęły czasy, gdy na ludzi, którzy dbają o środowisko, namawiają do tego innych i próbują wpoić im zdrowe dla naszej planety nawyki, często patrzyło się w dziwny sposób. Jesteśmy na pewno na dobrej drodze, świadomość ekologiczna w społeczeństwie rośnie, ale minie na pewno jeszcze sporo czasu, aż życie w zgodzie z naturą będzie dla nas normą. Dzisiejszy wpis poświęcamy właśnie wcześniej wspomnianej świadomości ekologicznej. Opowiemy sobie co oznacza to pojęcie, jak kształtowana jest taka świadomość w społeczeństwie oraz wskażemy ekologiczne alternatywy w różnych dziedzinach. Zapraszamy do lektury! :)

Czytaj więcej
Energooszczędność w domu – jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć zużycie energii w codziennym życiu?

Witajcie! Jakiś czas temu opublikowaliśmy wpis na naszym blogu, gdzie podawaliśmy sposoby na to, by żyć bardziej ekologicznie - "Jak być eko? 10 prostych wskazówek, dzięki którym zmienisz swoje nawyki". Mówiliśmy tam o oszczędzaniu energii, jako sposobie na niższe rachunki i życie w trosce o środowisko. Dziś chcielibyśmy wrócić do tego tematu, ale tym razem poświęcimy mu znacznie więcej czasu. Podpowiemy na co zwrócić uwagę w pracy i w domu, jeśli chodzi o korzystanie ze sprzętu AGD/RTV, wypunktujemy "niezdrowe" nawyki, które można łatwo zmienić, a poza tym poruszymy temat "klas energetycznych" (dotyczy to sprzętu AGD/RTV) - mamy tam ciekawostkę, o której być może nie każdy z Was wie... Zapraszamy!

Czytaj więcej
Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli postawa na rzecz pozytywnych zmian – przykłady, znaczenie i korzyści

Dzisiejszy wpis w całości poświęcamy społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR - ang. Corporate Social Responsibility) oraz korzyściom, jakie to podejście może przynieść firmom i społeczeństwu. CSR to strategia uwzględniająca interesy społeczne, relacje z różnymi grupami interesariuszy oraz, co dla nas najważniejsze, ochronę środowiska. Oprócz omówienia sobie tej idei - czym jest, jakie korzyści za sobą niesie - przedstawimy również trzy przykłady działań CSR - wspieranie lokalnej społeczności, podejmowanie działań proekologicznych i realizacja kampanii społecznych. Zainteresował Cię ten temat? Zapraszamy do czytania!

Czytaj więcej
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka

Dzień dobry! Co wspólnego ma rozwój przemysłu, nasze przyzwyczajenie do wygody czy nawet obecna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie? To wszystko w mniejszym lub większym stopniu, pośrednio lub bezpośrednio ma wpływ na ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Właśnie ten temat sobie dziś poruszymy. Będzie krótko o tym co takie zanieczyszczenia generuje, jaki to ma wpływ na nasze zdrowie i z jakimi chorobami możemy się z tego powodu zmagać. Na sam koniec podpowiemy, co jest kluczowe, żeby zminimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko. Zapraszamy do lektury! :)

Czytaj więcej
Ekologiczna moda dla każdego, czyli trzy trendy eko, które warto znać

Hej, hej, hej! Temperatury w ostatnim czasie podskoczyły do +20 stopni, a to sprawiło, że nasze lniane koszule wyskoczyły z szaf. To z kolei natchnęło nas do przygotowania bloga, w którym między innymi poruszymy temat odzieży z naturalnych materiałów. Tytułowa "moda" ma tu podwójne znaczenie - dotyczące trendów odzieżowych, ale również jako "moda" na bycie eko. Temat ubioru to nie jest nasz "konik", choć i tutaj wtrącimy swoje "trzy grosze". Skupimy się jednak głównie na pojęciach "upcyclingu" i "less waste", które ściśle związane są z "życiem w zgodzie z naturą". Zainteresowani? Zapraszamy do czytania! :)

Czytaj więcej
pixel