Małe rzeczy czynią cuda, czyli o tym co to są działania proekologiczne

2022-09-22
Małe rzeczy czynią cuda, czyli o tym co to są działania proekologiczne

Niestety nietrudno zauważyć, że degradacja środowiska naturalnego nieustannie postępuje, a co gorsza, pomimo że problem ten dotyczy nas wszystkich i każdego z osobna, to wciąż bardzo duża część społeczeństwa go bagatelizuje. Z pewnością większość osób nie lubi gdy w jego mieszkaniu czy pokoju jest bałagan a przecież podobnie sytuacja wygląda, gdy mówimy o zanieczyszczaniu planety – w końcu bez niej nic innego nie miałoby miejsca, zatem powinna być dla nas numerem jeden. Oczywiście nie da się nikogo zmusić do zmiany nawyków, ale zdecydowanie warto podjąć, choć niewielkie na początek kroki, aby dołożyć cegiełkę od siebie w kierunku pewnej przyszłości. Dlatego zostań z nami do końca i dowiedz się, do czego doprowadzamy, niszcząc środowisko naturalne, a także co z łatwością możesz wdrożyć do swojej codzienności, aby to powstrzymać.Działania proekologiczne – co to jest? Wprowadzenie do tematu

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia do tematu, czyli wyjaśnienia co to są działania proekologiczne. Otóż wielu osobom wydaje się, że są to dość skomplikowane czynności, które pochłaniają sporą ilość czasu, a jednocześnie niełatwo jest je wdrożyć w życiu codziennym. Nic bardziej mylnego. Wiedz, że działania proekologiczne mogą być przejawem niezwykle prostych czynności, które wykonujemy każdego dnia, a nie przywiązujemy do nich szczególnej uwagi. Chodzi o wyrobienie dobrych nawyków i przyzwyczajeń, które wcale nie muszą wiązać się z dodatkowymi kosztami, bardzo często właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić.

Najprościej mówiąc, działania proekologiczne to wszelkiego rodzaju aktywności oraz zachowania, dzięki którym jesteśmy w stanie zmniejszyć negatywne skutki wpływu człowieka na środowisko naturalne.

Naturalny wielorazowy kubek termiczny to idealna propozycja dla smakoszy ciepłych napojów, a także tych, którzy zawsze jedzą w drodze. Bez względu na to, jaki tryb życia prowadzisz, ten produkt świetnie wpasuje się w Twoją codzienną rutynę.

Dlaczego działania proekologiczne są takie ważne?

Z pewnością choć raz w życiu zastanawiałeś się, dlaczego właściwie działania proekologiczne są takie ważne i co sprawiło, że powinniśmy zdecydowanie i odpowiedzialnie podejść do tego tematu. Niestety w tej kwestii nie mamy zbyt dobrych wieści. W związku z faktem, iż ludzie przez długi czas nie przywiązywali zbyt dużej uwagi do ochrony środowiska, tak dzisiaj – borykamy się z wieloma problemami m.in.: podnoszącego się poziomu mórz, efektu cieplarnianego, niszczącej warstwy ozonowej czy plastiku, który jest wszechobecny, a który sprawia, że mnóstwo zwierząt i roślin skazanych jest na cierpienie.

Grunt to być świadomym swoich działań, dlatego wiedz, że jeśli złe nawyki nie zostaną zmienione, to rzeczywiście będziemy skazani na pewną katastrofę ekologiczną. Jednak wciąż jest nadzieja. Nie bez powodu internet przepełniony jest wskazówkami na temat ochrony środowiska, działań proekologicznych, a także alternatyw dla plastikowych produktów. Ten artykuł także ma na celu uświadomić Ci, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby zrobić coś dobrego w tym kierunku.Działania proekologiczne – przykłady. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby być eko

Już wiesz, że działania proekologiczne to różnorodne aktywności sprzyjające ochronie środowiska. Z pewnością i Ty jesteś już teraz w stanie podać, chociaż trzy przykłady, tego co mógłbyś zmienić bądź zacząć robić w swoim życiu, aby postępować w zgodzie z naturą. Aby ułatwić Ci planowanie i wdrażanie zmian postanowiliśmy sporządzić listę przykładowych działań proekologicznych, które warto uwzględnić w poszczególnych miejscach.Działania proekologiczne w przedszkolu. Eko postawa od najmłodszych lat

Dzieci od najmłodszych lat powinny być uczone, jakie działania proekologiczne mogą wdrażać w życie, a także co mają one na celu. Oczywiście to po rodzica i nauczyciela stronie leży uświadamianie maluchów oraz ich edukowanie. Wcale nie mamy na myśli uczenia ich na pamięć, co jest dobre a co złe, lecz wpajanie im prawidłowych nawyków poprzez praktykę. Jak? To bardzo proste. Zamiast pakowania dziecku jedzenia do plastikowych torebek śniadaniowych wybierz w pełni biodegradowalne opakowania na kanapki, które w żadnym stopniu nie wpłyną na pogorszenie środowiska, a co najważniejsze będą dla wszystkich bezpiecznym i praktycznym rozwiązaniem. Dzięki temu dziecko zacznie przyzwyczajać się do lepszych alternatyw dla produktów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Tłuszczoodporna papierowa torebka śniadaniowa to alternatywa dla plastikowych reklamówek, które nie tylko mają negatywny wpływ na środowisko, ale także szkodzą naszemu zdrowiu. Podaruj swojemu dziecku to, co najlepsze.

Działania proekologiczne w szkole. Czas na kolejne kroki

W tym przypadku działania proekologiczne w szkole mogą być niemalże identyczne jak te, wdrażane w wieku przedszkolnym. Dlatego, aby nie powielać informacji, tym razem wymienimy dwie nieco inne propozycje. Po pierwsze – oszczędzanie wody i energii elektrycznej. Należy uczyć dzieci, że jeśli nie korzystają z wody lub wychodzą z danego pomieszczenia, to zawsze powinny mieć na uwadze, aby zakręcić kran i wyłączyć światło. Po drugie – segregacja odpadów. Wykorzystywanie zużytych produktów do recyklingu, to ogromny krok w kierunku zwiększenia poziomu ochrony środowiska, dlatego poprzez zadbanie o skrupulatną segregację odpadów, wciąż możemy wiele zyskać. Im dziecko staje się starsze, tym bardziej świadomie możesz go edukować o ekologii, a tym samym zwiększając zakres działań proekologicznych.Działania proekologiczne w firmie. Przedsiębiorcy mają moc, czyli o roli autorytetu

Nie w sposób nie wspomnieć, że podejmowane działania proekologiczne w firmie mają znacząco duży wpływ na lokalne społeczności i spore obszary terytorialne. Nie chodzi tylko o pełnienie funkcji autorytetu, ale także sposób organizowania procesów zachodzących wewnątrz przedsiębiorstwa. Jeśli firma ma charakter produkcyjny, to powinna mieć na uwadze wszelkie rozwiązania ekologiczne, które będą w stanie ograniczyć emisję spalin, a także zapobiec wytwarzaniu szkodliwych substancji. Oczywiście, oprócz tego każda firma powinna także robić wszystko, aby zminimalizować ilość wytwarzanych odpadów, a gdy już takie powstaną, niezwykle ważne jest zadbanie o ich segregację. Dziś już świetną inicjatywą wielu przedsiębiorców jest przeprowadzenie akcji sadzenia drzew, dzięki czemu nie tylko działają dla dobra ogółu, ale i tym samym mobilizują do tego swoich klientów.Działania proekologiczne w hotelu to także sposób na oszczędzanie

Hotele to również świetne miejsce, aby uświadamiać gości na temat działań proekologicznych i powagi sytuacji. Dlatego warto to robić, chociażby poprzez udostępnianie klientom filtrowanej wody, tak aby zrezygnowali z kupowania tej pakowanej w plastikowe butelki. Żaden hotel nie obejdzie się bez kompleksowego sprzątania i przygotowania przed zakwaterowaniem kolejnych klientów. Zatem jak już pewnie się domyślasz – wykorzystywane w tym celu ekologiczne środki czystości także mają znaczenie. Wybierając płyn do mycia naczyń czy proszek do prania, zwracaj uwagę, czy są one przyjazne środowisku. Kolejne świetne rozwiązanie, które nie tylko zadba o przyrodę, ale także Twój portfel to energooszczędne oświetlenie! Sam widzisz, że tak niewiele potrzeba, aby było czysto, ekologicznie i oszczędnie.

Naturalny płyn do mycia naczyń to gwarancja delikatności i skuteczności. Co ważne jest on hipoalergiczny i bezzapachowy – zatem sprawdzi się w każdej kuchni.

Działania proekologiczne w gastronomii przynoszą mnóstwo korzyści

Wielu z nas lubi od czasu do czasu wybrać się na miasto, aby zjeść coś pysznego, jednak z uwagi na nieustanny pośpiech zdarza się, że wygodniejszą dla nas opcją jest zrealizowanie zamówienia na wynos lub z dostawą prosto do domu. I w tym przypadku to od właściciela lokalu zależy czy wdroży działania proekologiczne, czy też nie. Pomimo że człowiek na każdym kroku jest uświadamiany na temat ekologii, to wciąż potrafi lekceważyć ten temat, ale wiedz, że klienci coraz częściej zwracają na to uwagę. Jeśli w Twojej restauracji zabraknie przejawu poczucia odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę, to musisz mieć świadomość, że skorzystają oni z oferty Twojej konkurencji. Powinieneś pamiętać o m.in.:

 • ekologicznych opakowaniach, dzięki którym naturalność zagości nawet w domu klienta;
 • sztućcach, naczyniach oraz innych pudełkach wielorazowego użytku;
 • rezygnacji z napojów serwowanych w plastikowych butelkach;
 • stosowania ekologicznych środków czystości;
 • segregacji odpadów;
 • niewyrzucaniu żywności – warto pomyśleć o akcjach dobroczynnych;
 • inwestycji w zmywarkę dzięki, której zaoszczędzisz na rachunkach za wodę, a także znacznie mniej jej zużyjesz niż w przypadku zmywania ręcznego.

Niedzielony naturalny menubox z trzciny cukrowej to "must have" każdej restauracji oferującej dania na wynos lub z dowozem. Jedzenie nie zmieni smaku, a co ważne jego droga przebiegnie bez komplikacji.

Działania ekologiczne to po prostu sposób na życie

Zgodzisz się z nami, że działania ekologiczne to w pewnym sensie sposób na życie? Jeśli wprowadzisz do swojego życia na początek, chociaż kilka mniejszych kroków, to możesz być pewien, że wzbogacanie ich o kolejne będzie Ci przychodziło niezwykle łatwo. Oczywiście nie musisz posiadać żadnej restauracji, hotelu czy dzieci w przedszkolu, aby zacząć robić coś dobrego. Najlepiej jest rozpocząć od prostych rzeczy takich jak np.:

 • rezygnacja z podróży samochodem, gdy odległość jest niewielka, a przy której rower czy spacer także się sprawdzi;
 • zwracanie uwagi na to co jest spalane w domowym piecu – wrzucając do niego śmieci, zatruwasz nie tylko sąsiedztwo, ale także samego siebie;
 • wykorzystywanie torebek i opakowań wielokrotnego użytku;
 • dokonywanie świadomych zakupów – nadmierny konsumpcjonizm nie prowadzi do niczego dobrego (gdy już się zdarzy, warto pomyśleć o nadaniu przedmiotom drugiego życia).

Bycie eko wcale nie jest takie trudne! Wystarczy, że z tyłu głowy będziesz mieć na uwadze wspomniane w tym artykule kwestie, a i Tobie uda się zrobić coś dobrego.

Jeśli chcesz poczytać więcej o związanych z tym tematem zagadnieniach, koniecznie zajrzyj na naszego bloga – hurtownia ekologiczna SlowPack.
Polecane

pixel