Wybierz z nami swój eko-kubek

2020-10-07
Wybierz z nami swój eko-kubek

Jakie kubki ekologiczne wybrać?

Stosowanie jednorazowych kubków staje się coraz bardziej powszechne zarówno w małej, jak i dużej gastronomii. Spotykamy się z nimi w kawiarniach, pubach, a nawet w zyskujących popularność kafejkach na kółkach. Zabieranie ze sobą napoju na wynos stało się codzienną praktyką, która jest wygodna dla zabieganych konsumentów. Zwracają oni uwagę również na to, z czego wykonane są kubki. Zdecydowanie chętniej zaglądają do lokali serwujących napoje w ich ekologicznych wersjach, niż do tych które w dalszym ciągu korzystają z plastiku. W tym wpisie skupimy się na eko pozycjach oraz pomożemy Wam znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie kubki ekologiczne jednorazowe wybrać do swojego lokalu.


Ekologiczne kubki jednorazowe - rodzaje

Przy wyborze bio kubków często zastanawiamy się jakie są ich rodzaje oraz z jakich materiałów mogą być wykonane eko kubki? Jakie kubki jednorazowe biodegradowalne wybrać, by pasowały do profilu gastronomii?

Aby odpowiedzieć na te pytania, na początek warto wyróżnić 5 głównych typów kubków ekologicznych, które obecnie można zakupić w sklepach i hurtowniach. Są to kubki papierowe z powłoką PLA, kubki wykonane w 100% z papieru, kubki z trzciny cukrowej, kubki jadalne (kubki zbożowe) oraz kubki z czystego PLA. Wspomniane produkty różnią się nieco między sobą właściwościami, ale każde z nich mogą być z powodzeniem stosowane w Waszym lokalu, zamiast ich nieekologicznych odpowiedników.


 1. Kubki papierowe, wyściełane materiałem roślinnym - PLA
 2. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są kubki papierowe eko, które wykonane są z takich naturalnych materiałów jak papier oraz naniesiona na niego powłoka z PLA (polimer wytwarzany z mączki kukurydzianej). Stanowi ona naturalną barierę przed przedostawaniem się cieczy, czyli mówiąc w skrócie “przemakaniem” kubka. Te ekologiczne kubki nadają się w 100% do kompostowania, lecz ze względu na powłokę PLA zalecana jest ich utylizacja w kompostowni przemysłowej - należy je wyrzucić do pojemnika na bioodpady (PLA w warunkach naturalnych rozkłada się stosunkowo długo). Są to kubki do napojów zimnych oraz kubki do gorących napojów. Główną zaletą kubków ekologicznych, papierowych jest ich ogromny wybór, dzięki któremu z łatwością dobierzecie produkt wpisujący się do wystroju lokalu. Poza różnicami w wyglądzie, możemy wyróżnić kubki ekologiczne jednowarstwowe, czyli jednościankowe lub eko kubki jednorazowe dwuwarstwowe czy karbowane, które są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do napojów bardzo gorących, ponieważ grubość ich ścianki została zaprojektowana w taki sposób, aby nie parzyła klienta w dłoń.

  Oferta kubków papierowych, wyściełanych PLA
 3. Kubki wykonane w 100% z papieru
 4. Nowością na rynku są eko kubki wykonane w 100% z papieru. Posiadają one specjalne sploty celulozy zabezpieczające produkt przed przemakaniem. Pod tym względem kubki te sprawują się nie gorzej niż eko kubki z powłoką PLA, a brak wspomnianej powłoki to ich największa zaleta. Dzięki temu bez problemu rozłożą się nawet w przydomowym kompostowniku. Jednak w związku z tym, że jest to nowość, kubki te obecnie nie występują w wielu wersjach kolorystycznych i ilościowych, ani w wersjach dwuściankowych czy karbowanych.

  Oferta kubków wykonanych w 100% z papieru
 5. Kubki wykonane z trzciny cukrowej
 6. Jako eko kubki do kawy i herbaty idealnie sprawdzą się również kubki z trzciny cukrowej. Elegancki biały kolor i stosunkowo grube ścianki chroniącą dłonie przed poparzeniem to ich duże zalety. Kubki te są w 100% naturalnym rozwiązaniem i bez problemu rozłożą się w glebie. Wadą tego produktu jest jego stosunkowo mała popularność, za czym idzie jego niewielki wybór pojemnościowy i wizualny.

  Oferta kubków z trzciny cukrowej
 7. Kubki jadalne
 8. Kolejną nowością i rozwiązaniem wzbudzającym zdecydowanie największe zainteresowanie są jadalne kubki zbożowe opracowane przez firmę Cupffee. Te jadalne eko kubki zostały w całości wykonane z naturalnych zbóż, w smaku przypominających wafelek od loda. Ich skład został opracowany w taki sposób, że będziemy mogli cieszyć się smakiem kawy nawet do 40 minut, nim produkt straci swoje właściwości i rozmięknie. Ich nietuzinkowy wygląd i możliwość zjedzenia, z pewnością zapadną w pamięć Waszym klientom i zapewnią szeptany marketing lokalu.

  Oferta kubków jadalnych
 9. Kubki z PLA
 10. Jadalne kubki ekologiczne to nasza ostatnia propozycja w odniesieniu do napojów ciepłych i gorących. Do napojów zimnych polecamy inny rodzaj kubków - biodegradowalne kubki wykonane w 100% z mączki kukurydzianej, czyli PLA, do których produkcji również nie zostały użyte tworzywa sztuczne. Ich wygląd może zmylić - wyglądają one niemal identycznie jak ich plastikowe odpowiedniki, jednak różnią się jednym ważnym szczegółem - oznaczeniem recyklingu nr 7 z dopiskiem PLA, który potwierdza, że produkt jest w pełni kompostowalny. Taki kubek biodegradowalny ma wiele zastosowań - nadaje się do sałatek, deserów czy lodów, a także świetnie sprawdzi się jako ekologiczne kubki do piwa. Pamiętajmy, że ten ekologiczny kubek jest w pełni biodegradowalny w warunkach przemysłowych oraz że maksymalna temperatura napoju, który możemy w nim serwować wynosi 40 stopni Celsjusza.

  Oferta kubków z PLA

  Kubki ekologiczne z nadrukiem

  Jednorazowe kubki ekologiczne stały się modną formą reklamy własnego biznesu poprzez stosowanie nadruku logo firmy na zewnętrznej stronie kubka. Jest to nieograniczona forma reklamy, która ma obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Targi branżowe, eventy, sieciówki, lokale małej i dużej gastronomii coraz częściej decydują się na kubki papierowe z własnym nadrukiem, czyli kubki papierowe z logo firmy. W swoich lokalach lub na stanowiskach proponują klientom kawę lub herbatę w kubkach papierowych z nadrukiem reklamowym, promując przy tym własną firmę czy brand oraz przy okazji ekologię. Jest to nowoczesny sposób na dobrą reklamę i pokazanie, że działalność prowadzona jest w zgodzie z naturą. Wybierając kubek z nadrukiem, należy zdawać sobie sprawę z wyższej ceny (około kilkanaście groszy netto za kubek w przypadku nadruku jednokolorowego lub wielokrotności tej kwoty w przypadku większej ilości kolorów), dłuższego czasu realizacji (ok. 3 tygodnie) oraz minimum zamówienia - w przypadku sklepu SlowPack jest to 1000 sztuk.

  Oferta kubków z nadrukiem
Zalety stosowania ekologicznych kubków

 • w pełni kompostowalne
 • bez plastiku i tworzyw sztucznych
 • estetyczne i ekologiczne
 • obecnie na rynku mamy ogromny wybór eko kubków, które pod względem swoich właściwości nie ustępują rozwiązaniom nieekologicznym
 • wygodne i praktyczne
 • podnoszą prestiż lokalu
 • spełniają wymagania wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością EN 13432 oraz ASTM 6400


Podsumowując, jeśli poszukujesz kubków ekologicznych do swojego lokalu, to z pewnością znajdziesz produkt, który spełni Twoje oczekiwania i jednocześnie wpisze się w estetykę i filozofię firmy. Przy ich wyborze warto jednak zdawać sobie sprawę z zalet i wad poszczególnych rozwiązań, o których (mamy nadzieję :)) napisaliśmy wystarczająco dużo, aby pomóc Wam podjąć właściwą decyzję zakupową, bez zbędnych dylematów – opakowania ekologiczne SlowPack.Zobacz inne wpisy:

Jak dbać o środowisko naturalne – przykłady zastępowania plastiku i nie tylko

Produkty zero waste - pomysły od Slowpack!

Opakowania ekologiczne w lokalu gastronomicznym zamiast plastiku – zmiana na lepsze!

Polilaktyd (pla) – bioplastik, który warto wykorzystać!

Ekologiczne ręczniki papierowe – 5 nieoczywistych zastosow

Bioodpady i brązowe pojemniki

Pomysł na eko prezent

Znaki ekologiczne na opakowaniach - przewodnikPolecane

pixel