Jakie zamienniki stosować dla słomek plastikowych?

2020-09-08
Jakie zamienniki stosować dla słomek plastikowych?

Ekologiczne słomki - zamienniki i alternatywa dla słomek plastikowych

Dawniej plastikowa słomka wydawała się nieodłącznym elementem każdego napoju. Chętnie sięgaliśmy po nią, mimo, że służyła nam tylko chwilę, a później trafiała do kosza na śmieci. Obecnie nasze wybory konsumenckie są bardziej świadome i idą w kierunku ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Coraz częściej zastanawiamy się jakie zamienniki stosować dla słomek plastikowych? Jakie słomki ekologiczne wybrać, by nie przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska naturalnego? Jakie są rodzaje ekologicznych słomek? Gdzie kupić ekologiczne słomki do picia, by mieć pewność, że pochodzą z wiarygodnego źródła? W tym artykule znajdziecie odpowiedź na wszystkie nurtujące Was pytania! Zapraszamy!Rodzaje ekologicznych słomek

Nie każdy o tym wie, że słomki do picia nie muszą być plastikowe, ani jednorazowe! Dlatego na początku przyjrzymy się różnym rodzajom ekologicznych słomek. Na rynku jest ich wiele począwszy od naturalnych słomek jednorazowych, po rurki wielokrotnego użytku, czyli słomki wielorazowe. Wyróżniamy słomki ze słomy, słomki z trzciny, słomki bambusowe, słomki papierowe, słomki PLA, a nawet słomki z makaronu! Poniżej znajdziecie dokładny opis każdej eko słomki!

 

  1. Słomki ze słomy

Słomki ze słomy to najbardziej naturalny wybór, jaki tylko można sobie wymarzyć. W tych ekologicznych słomkach do picia nie znajdziecie ani grama sztucznych materiałów. Słomki ze słomy to rozwiązanie w pełni ekologiczne i bezpieczne dla środowiska – nawet po spożyciu napoju bez problemu możecie wyrzucić te ekologiczne rurki na ziemię – niejeden ptak wykorzysta eko słomki do stworzenia swojego gniazda. Ekologiczne słomki ze słomy wykonane zostały z łodyg pszenicy, co oznacza że ich produkcja idzie z duchem "zero waste". Są to słomki jednorazowe ale nie rozmiękają się - jedna słomka eko z powodzeniem może służyć nam przez całą imprezę! Kolejną zaletą jest to, że te naturalne słomki do picia to rurki biodegradowalne, czyli rozkładają się nawet w przydomowych warunkach! Wadą tych słomek może być natomiast ich mała średnica, ze względu na którą produkt ten z pewnością nie sprawdzi się w przypadku gęstych napojów typu shake.

Słomki ze słomy - link do sklepu
  1. Słomki z trzciny pospolitej

Słomki z trzciny pospolitej wykonane są z najwyższej jakości trzciny. Te ekologiczne słomki do napojów z trzciny rozkładają się w środowisku naturalnym przez około 250 dni. Słomki ekologiczne są bardzo wysokiej jakości, dobrze wyglądają i nie zawierają żadnych chemikaliów! Ponadto nie wymagają dalszego recyklingu i są to w 100% rurki biodegradowalne! Pamiętajmy również, że ścinanie trzciny, by wyprodukować ekologiczne słomki jest ważne dla zachowania różnorodności biologicznej. Do podstawowych zalet tych eko słomek należą: ich ekologiczny charakter; fakt, że te słomki ekologiczne nie rozpuszczają się i nie miękną; oraz, że słomki z trzciny nadają się do zimnych i gorących napojów! Słomki te mają też większą średnicę w stosunku do słomek z pszenicy. Warto wiedzieć, że są to słomki wielorazowe, czyli nadają się do wielokrotnego użytku w warunkach domowych i do mycia w zmywarce. Jeśli jednak chodzi o użytek publiczny - zalecamy korzystanie jednorazowe.

Słomki z trzciny - link do sklepu
  1. Słomki papierowe

Papierowe słomki są jedną z najpopularniejszych alternatyw dla plastikowych wyrobów. Słomki te dzięki swojej uniwersalności oraz atrakcyjnej cenie coraz chętniej wykorzystywane nie tylko w domach, ale również w restauracjach oraz innych obiektach gastronomicznych. Słomki papierowe jednorazowe to zatem świetne rozwiązanie zarówno do domu, jak i na wszelkie wyjazdy. Eko słomki wykonane są z papieru, dzięki czemu są to rurki biodegradowalne. Te ekologiczne słomki znakomicie sprawdzą się w przypadku zimnych napojów oraz jako element dekoracyjny. W przypadku napojów ciepłych czy alkoholi słomki papierowe mogą stosunkowo szybko rozmiękać.

Słomki z papieru - link do sklepu
  1. Słomki bambusowe

Na rynku możemy znaleźć słomki bambusowe jednorazowe i wielorazowe. Słomki bambusowe wielorazowe są wykonane z łodyg rośliny bambusa w sposób naturalny, przez lokalną tajską społeczność. Słomki ekologiczne wielorazowe wyróżniają się zarówno jakością wykonania, trwałością jak i niezwykle atrakcyjnym wyglądem. Słomki te zwykle sprzedawane są w pakiecie z czyścikiem, także bez problemu zadbacie o ich czystość. Natomiast słomki jednorazowe są świetną, proekologiczną alternatywą dla ich papierowych odpowiedników. Te ekologiczne rurki do napojów nie rozpadają się pod wpływem wilgoci, a po zużyciu możemy je kompostować w przydomowych warunkach, czyli są to słomki biodegradowalne! Każda słomka ekologiczna posiada wyjątkową różnokolorową barwę, która idealnie pasuje na urodziny dziecka czy przyjęcie z przyjaciółmi.

Słomki z bambusa - link do sklepu
  1. Słomki z PLA

Słomki ekologiczne wyprodukowane z tworzywa PLA to ogromny krok w stronę zwiększenia świadomości konsumentów. Słomki PLA to ekologiczne rurki, które zostały wykonane z biodegradowalnego i naturalnego polilaktydu (kwasu polimlekowego) będącego ekologicznym odpowiednikiem plastiku. Słomki z PLA są w 100% kompostowalne i biodegradowalne w przemysłowych warunkach, dzięki czemu bez problemu po zużyciu zutylizujesz je w zgodzie z naturą. Te eko słomki znakomicie sprawdzają się w przypadku soków, napojów, drinków, koktajli oraz innych zimnych płynów. Słomki z PLA to doskonała alternatywa, jeśli Wam lub Waszym klientom doskwiera “szorstkość” słomek papierowych. Słomki te możemy wykonać dla Was nawet z indywidualnym nadrukiem!

Słomki z PLA - link do sklepu
  1. Słomki z makaronu

Słomki z makaronu to ekologiczne rurki do napojów, które stanowią świetny zamiennik dla plastiku, a ich nietuzinkowość z pewnością przyciągnie uwagę Waszych klientów. Eko słomki pochodzą z wysokiej jakości pszenicy durum, dzięki czemu nadają się nawet do zjedzenia. Ekologiczne słomki z makaronu doskonale nadają się do zimnych i ciepłych napojów (ale nie gorących). Są to również słomki biodegradowalne i naturalne – możemy wyrzucić je do kosza na BIO odpady albo do przydomowego kompostownika.

Słomki z makaronu - link do sklepu
Jakie są zalety ekologicznych słomek?

Słomki ekologiczne mają wiele dodatnich cech. Według nas do najważniejszych zalet możemy zaliczyć:

 • naturalne materiały, z których produkowane są słomki jednorazowe i słomki wielorazowe,
 • dzięki produkcji eko słomek generujemy mniejszą ilość odpadów,
 • kupując ekologiczne rurki do napojów nie przyczyniamy się do produkcji plastiku,
 • słomki eko są wytrzymałe, lekkie, sztywne, a więc argument o mniejszej praktyczności tych wyrobów w stosunku do plastiku, jest w obecnych czasach całkowicie nietrafiony,
 • ekologiczne słomki nadają się do ciepłych i zimnych napojów,
 • naturalne słomki do picia można obecnie kupić w naprawdę atrakcyjnych cenach.Które bio słomki wybrać?

Wybierając bio słomki powinniśmy przede wszystkim kierować się ich przeznaczeniem, następnie warto zdecydować się na materiał, z którego zostały stworzone ekologiczne słomki oraz skupić się na detalach eko słomek takich jak: wielkość, kolor, kształt. Jeśli chcemy zorganizować przyjęcie w domu dla przyjaciół, to warto postawić na kolorowe, jednorazowe, papierowe słomki lub bambusowe słomki. Wybierając nieszablonowe słomki z makaronu, słomki ze słomy lub słomki z trzciny, możemy być pewni, że zrobią ogromne wrażenie, nawet na najbardziej wymagających gościach np. podczas bankietu w pracy. W pubach, kawiarniach, restauracjach dobrze spisują się słomki PLA oraz słomki papierowe. Te ekologiczne rurki są najchętniej wybierane przez menedżerów małej i dużej gastronomii, ze względu na ich praktyczność oraz przystępną cenę.Ekologiczne słomki – gdzie kupić?

Obecnie na rynku jest wiele firm oferujących ekologiczne słomki. Niestety jest też duża ilość biznesów, które próbują oszukać swoich klientów. Dlatego SlowEkipa przychodzi z pomocą! Pamiętajcie, że przy zakupie naturalnych słomek warto zwrócić uwagę na odpowiednie certyfikaty i atesty, które świadczą o bezpieczeństwie użytkowania bio słomek. Najważniejszym z nich są normy świadczące o biodegradowalności opakowań: EN 13432 (najczęściej spotykana w Europie) oraz ASTM 6400. W naszym sklepie znajdziesz tylko i wyłącznie eko słomki z certyfikatami.

Serdecznie zapraszamy – opakowania ekologiczne SlowPack.

 

Zobacz inne wpisy:

Ekologiczne ręczniki papierowe - 5 nieoczywistych zastosowań

Wybierz z nami swój eko kubek

Gastronomia w stylu EKO - 5 prostych rozwiązań

Ekologiczne środki czystości - poznaj powody dla których warto z nich korzystać

Kubki jednorazowe do kawy - plastik, papier a może inny materiał? Wybór ma znaczenie.

Eko kubki do piwa - naturalne orzeźwieznie w dniu gorącego lata!

Ekologiczne pudełka na ciasta weselne - ślubny trend 2022 roku

Polecane

pixel