Ekologiczne środki czystości – poznaj powody, dla których warto z nich korzystać!

2022-01-05
Ekologiczne środki czystości – poznaj powody, dla których warto z nich korzystać!

Środki czystości to produkty, których nie może zabraknąć w domu czy lokalu użytkowym. Dzięki nim możemy zachować odpowiedni poziom higieny w pomieszczeniu, pozbywając się zabrudzeń, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale mogą realnie szkodzić naszemu zdrowiu. Niestety, od wielu lat panował trend na używanie detergentów, które bazowały na sztucznych substancjach o silnym działaniu. Chemikalia te z jednej strony wyróżniają się skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń, ale z drugiej nie pozostają obojętne dla nas oraz środowiska naturalnego. Jak więc utrzymać porządek w domu, dbając jednocześnie o zdrowie i planetę? Odpowiedzią na to są ekologiczne środki czystości, o których porozmawiamy w dzisiejszym wpisie. Dlaczego warto z nich skorzystać? Czy naturalne płyny do mycia i inne produkty skutecznie radzą sobie z zabrudzeniami? O tym w dalszej części artykułu – życzymy miłej lektury!Tradycyjna chemia domowa – więcej złego, niż dobrego

Żyjąc w ciągłym tempie, mało czasu poświęcamy na sprawdzanie tego, czy poszczególne produkty w jakikolwiek sposób nam szkodzą. Oczywiście – najczęściej robimy to pod kątem żywności – w końcu to, po jakie artykuły spożywcze sięgamy, ma duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jeśli chodzi o produkty takie jak chemia domowa sprawa wygląda nieco inaczej. W końcu sztuczne detergenty towarzyszą nam od wielu lat, więc dlaczego miałyby być szkodliwe dla nas?

Nie warto jednak bagatelizować tego tematu. W rzeczywistości tradycyjne środki czyszczące mogą nieść ze sobą konsekwencje w postaci problemów ze zdrowiem. Sama obecność chemikaliów w domu stanowi zagrożenie m.in. dla dzieci czy zwierząt domowych. Przypadkowe połknięcie skutkuje najczęściej zatruciem i konieczną wizytą w szpitalu. Nie inaczej jest w czasie zwykłego kontaktu ze skórą – silne substancje chemiczne wchodzące w skład środków czystości mogą spowodować problemy skórne, w tym wysypkę, zaczerwienienia i stany zapalne.

To jednak nie wszystko – stosowanie tradycyjnej chemii domowej skutkuje pogorszeniem się jakości powietrza, którym oddychamy – wszystko to przez uwalnianie się lotnych związków organicznych (LZO). Na ten temat powstało już wiele artykułów, a liczne badania wykazały, że przebywanie w warunkach, w których na co dzień używa się silnych detergentów zwiększa częstość występowania różnych dolegliwości i chorób, w tym m.in. astmy, raka czy białaczki.Produkty do sprzątania domu – potrzebny złoty środek

Oczywiście nie wolno tutaj popadać w skrajność – czystość w domu powinna być zachowana. Warto jednak pamiętać o tym, o czym wspomnieliśmy wyżej – tradycyjne chemikalia zadbają z jednej strony o higienę i pozbędą się kurzu, plam i innych zanieczyszczeń z domu, ale z drugiej mogą zaostrzyć objawy istniejącej alergii oraz ogólnie negatywnie wpłynąć na zdrowie. Co więc zrobić? W końcu sprzątać trzeba, dlatego potrzebny w tym wypadku jest złoty środek. Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych detergentów są naturalne środki czystości. Te ekologiczne produkty nie wywołują żadnych niepożądanych reakcji i przy okazji są przyjazne naszej planecie.

Hipoalergiczny ekologiczny płyn do naczyń o zapachu grejpfrutowym. Łagodny dla wrażliwej skóry i przyjazny środowisku.Naturalne środki czystości – skład przyjazny zdrowiu i otoczeniu

Dlaczego eko środki czystości są produktami, którymi każdy powinien się zainteresować? Przede wszystkim ze względu na ich czysty, wolny od szkodliwych substancji skład. Są to produkty bezpieczne dla zdrowia, stworzone z myślą m.in. o alergikach, w tym również tych najmłodszych. Bio środki czystości bazują na delikatnych formułach, w których pierwszą rolę odgrywają naturalne ekstrakty i konserwanty o łagodnym działaniu. W odróżnieniu od tradycyjnych środków chemicznych, w przypadku eko produktów problemem nie jest drażniący i silny zapach. O subtelną i odświeżającą woń dbają ekologiczne wyciągi z roślin, warzyw czy owoców, jak np. eteryczny olejek eukaliptusowy.

Środki czystości ekologiczne składają się głównie z wyciągów roślinnych, ekstraktów z warzyw i owoców czy wody. W ich składzie z kolei nie znajdziemy tak silnych i obciążających substancji jak:

  • SLS/SLES,
  • EDTA,
  • PEG,
  • sztuczne barwniki,
  • fosforany,
  • modyfikowane genetycznie surowce,
  • rozpuszczalniki.Ekologiczny płyn do podłóg o miętowo-pomarańczowym zapachu. Produkt powstał na bazie naturalnych konserwantów, a także ekologicznych olejków eterycznych, które nie zawierają alergenów. W składzie eko płynu do podłóg nie znajdziesz sztucznych substancji czy składników pochodzenia zwierzęcego.Naturalne i ekologiczne środki czyszczące – biodegradowalne, czyli przyjazne środowisku!

Kolejnym aspektem, który przemawia za tym, aby stosować naturalne środki czyszczące w domu czy lokalu użytkowym jest fakt, że są one biodegradowalne. Co to w zasadzie oznacza? Oznacza to, że w momencie, w którym wsiąkają one w glebę czy też przedostają się do wód gruntowych, nie stanowią zagrożenia dla zwierząt i roślin. Nie zalegają one w środowisku naturalnym – rozkładają się one o wiele szybciej, niż sztuczne wyroby, nie uwalniając przy okazji szkodliwych związków do atmosfery. Dlatego też eko produkty do domu, w postaci naturalnych środków czyszczących, są najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ochronę przyrody, a także naszego zdrowia – na ten moment lepiej się nie da!Ekologiczne środki do sprzątania – uważaj, po co sięgasz!

Ekologiczne produkty do domu z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. To z jednej strony jest bardzo dobre – w końcu im więcej świadomych osób, tym mniej szans na zachorowania i zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Z drugiej strony jednak wielu producentów próbuje wykorzystać trend na "bycie eko", wypuszczając w obieg produkty, które tylko przypominają naturalne wyroby. Tworzą oni bowiem etykiety, które kojarzą się z ekologią, podczas gdy skład ich "bio środków czystości" wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niestety, wiele osób nie zna się na konkretnych nazwach składników i nie wie, który z nich jest eko, a który nie. Jak więc wybrać prawdziwie eko środki do sprzątania?

Z pomocą przychodzą nam certyfikaty ekologiczne. Dzięki nim wiemy, że produkt przeszedł szereg testów, które potwierdziły jego bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska. Etykiety, na których znajdują się certyfikaty, są ratunkiem dla konsumentów, którzy nie mają czasu na dokładne analizowanie składu, ale zależy im na tym, aby sięgać po prawdziwie ekologiczną chemię naturalną.

Naturalny spray do czyszczenia luster i szkła o zapachu cytrynowym. Produkt posiadający certyfikat ICEA, potwierdzający jego ekologiczne właściwości.Eko środki czystości – wybieraj w sprawdzonym miejscu

Szukając eko środków do czyszczenia, warto zaopatrywać się u rzetelnych dostawców, którym – podobnie jak Tobie – zależy na zdrowiu i dobru naszej planety. Na to możesz liczyć w SlowPack. W naszym sklepie internetowym masz szansę znaleźć wysokiej jakości domowe środki czystości, posiadające ekologiczne certyfikaty. Nie trać czasu na szukanie – zaopatrz się we wszystko, czego potrzebujesz do swojego domu lub lokalu użytkowego i zadbaj o zdrowie swoje i bliskich już dziś.
Zobacz inne wpisy:

Ekologiczne ręczniki papierowe - 5 nieoczywistych zastosowań

Wybierz z nami swój eko kubek

Jakie zamienniki stosować dla słomek plastikowych? 

Gastronomia w styli EKO - 5 prostych rozwiązań

Kubki jednorazowe do kawy - plastik, papier a może inny materiał? Wybór ma znaczenie.

Eko kubki do piwa - naturalne orzeźwieznie w dniu gorącego lata!

Ekologiczne pudełka na ciasta weselne - ślubny trend 2022 roku

Polecane

pixel