Ekologia w biznesie, czyli jakie działania wprowadzają firmy, by chronić środowisko?

2023-03-27
Ekologia w biznesie, czyli jakie działania wprowadzają firmy, by chronić środowisko?

Niezależnie od formy działalności firmy i branży, jakiej dotyczy, w jej funkcjonowaniu powinny zostać uwzględnione działania proekologiczne. W końcu zrównoważony rozwój i odpowiedzialność za środowisko dotyczy nas wszystkich razem i każdego z osobna. Większość ludzi wykonuje swoje obowiązki zawodowe w wymiarze pełnego etatu godzinowego – zatem wyobraź sobie, jak wiele każdego dnia masz okazji, aby wykazać się proekologiczną postawą i zrobić coś dobrego dla planety, siebie i innych. Nie masz pomysłu co jako pracownik lub pracodawca mógłbyś uwzględnić w ekologicznym aspekcie firmy? Mamy dla Ciebie wiele prostych, ale jakże praktycznych wskazówek! Zostań z nami i bądź bogatszy o wartościowe informacje.

 

Czym jest ekologia w firmie?

Chcąc zgłębić temat, powinniśmy na początek wyjaśnić kilka kluczowych dla niego kwestii, m.in. czym tak właściwie jest ekologia w firmach. Otóż ekologia jest to pewna dziedzina biologii, której zadaniem jest opisywaniem zależności między różnymi gatunkami organizmów a środowiskiem, w którym żyją. Ponadto bada ona również zachodzące zjawiska. Natomiast gdy mówimy o niej w aspekcie działań człowieka, mamy na myśli podejmowanie czynności, których celem jest poprawienie jakości i stanu środowiska naturalnego.

Chodzi również o polepszenie warunków do życia człowieka, który jak wiadomo jest nie tylko częścią otaczającej go przyrody, ale także od niej niezależny. Niezwykle istotne jest, aby o tym pamiętać, bo nie każdy zdaje sobie sprawę, że duże zmiany rodzą się od tych małych, dlatego zawsze należy zacząć je od siebie, a będzie to już jeden krok bliżej do osiągnięcia sukcesu.

Kubek papierowy czarny z powłoką dyspersyjną o pojemności 250 ml

Kubek papierowy czarny z powłoką dyspersyjną o pojemności 250 ml jest w pełni biodegradowalny i co ważne świetnie sprawdza się przy gorących, jak i zimnych napojach.

 

 

Dlaczego należy prowadzić biznes ekologiczny?

Niemal na każdym kroku napotykamy się na artykuły, wiadomości oraz wypowiedzi ekspertów na temat ekologii w przedsiębiorstwach i tego, jak ważne jest jej uwzględnianie w swoim codziennym życiu. Dzięki nieustannemu uświadamianiu odbiorców, zwiększane są ich zasięgi a tym samym, coraz częściej mamy styczność z ekologicznymi akcjami obejmującymi szeroko rozumiany eko life style. W tym przypadku podejmowanie starań w celu zachowania równowagi jest kluczowe dla osiągnięcia jakichkolwiek rezultatów. Świadomość znaczenia naszych czynów to podstawa do tego, aby zmienić coś w swoim życiu i zaprzestać przyczyniać się do degradacji środowiska i dalszych zniszczeń.

Jeśli nie będziemy zwracać uwagi na skutki, jakie przynoszą wykonywane przez nas czynności, za jakiś czas nie będziemy w stanie zatrzymać postępujących zmian w ekosystemie. Społeczna odpowiedzialność biznesu to perspektywa, która powinna zaciekawić każdego przedsiębiorcę, którego interesuje ekologia firmy.

 

Biznes a ekologia, czyli o tym, jak ważne jest uświadamianie pracowników

Dokonanie zmian w przedsiębiorstwie nie będzie możliwe, jeśli ekologiczne działania firm nie są dla każdego pracownika czymś zrozumiałym. Z tego względu tak ważna jest edukacja i uświadamianie otoczenia o istocie zmian. Wielu osobom ochrona środowiska kojarzy się z koniecznością organizowania akcji zbierania śmieci czy segregacją odpadów – natomiast rzeczy, które jesteśmy w stanie zrobić i zmienić w swoim życiu jest znacznie więcej, a co ważne wcale nie wymagają one od nas poświęcania wolnego czasu czy pieniędzy.

Jeśli każdy będzie odpowiednio zmotywowany i zdeterminowany to modyfikacja nawyków oraz wdrażanie alternatywnych rozwiązań przyjaznych środowisku przyjdzie mu szybko i niemal naturalnie. Świetnym przykładem jest wykorzystywanie w miejscu pracy naczyń, sztućców czy opakowań, które wyprodukowane zostały z biodegradowalnych tworzyw – wyeliminowanie plastiku z obiegu to zdecydowanie największy krok w kierunku lepszego jutra.

Zestaw sztućców bambusowych liczący 100 sztuk w tym łyżki, widelce i noże

Zestaw sztućców bambusowych liczący 100 sztuk w tym łyżki, widelce i noże stanowi doskonałą alternatywę dla plastikowych wyrobów – nie tylko w biurze i restauracji, ale także podczas grilla, pikniku i plenerowego przyjęcia.

 

 

Jak wygląda ekologia w firmie? Praktyki, które i Ty powinieneś wdrożyć!

Istnieje mnóstwo sposobów na zadbanie o otaczającą nas przyrodę i co istotne, są one na wyciągnięcie ręki – wystarczy tylko mieć wiedzę o tym, z czego należy zrezygnować i czym to zastąpić. Niezależnie od tego ilu pracowników liczy dane przedsiębiorstwo, jeśli wszyscy obecni w nim ludzie wykażą się konsekwencją i zaangażowaniem, osiągnięcie celu będzie znacznie prostsze, bo jak wiadomo, znacznie łatwiej jest się aktywizować, gdy otoczenie również nas do tego motywuje. Mamy dla Ciebie kilka propozycji działań, które pomogą Ci uwzględnić ekologię w swoim biznesie.

 

Segregacja śmieci to podstawa ekologii w firmie

Zadbaj o to, aby w firmie znalazły się kosze do segregacji śmieci. Bez wątpienia jest to must have, jeśli chcesz połączyć prowadzenie przedsiębiorstwa z odpowiedzialnością społeczną. W tej kwestii musisz pamiętać także o odpowiednim oznaczeniu kontenerów, aby każdy był w stanie bez najmniejszego problemu wybrać pojemnik, który będzie dedykowany dla danego rodzaju odpadu – plastik, szkło, papier i bio. Ponadto, w zależności od biznesu mogą przydać się także pudełka na baterie oraz nakrętki – jeśli wciąż nie zrezygnowałeś z kupowania napojów w plastiku.

 

Ekologia – biznes bazujący na alternatywnych dla plastiku wyrobach

Kolejnym ważnym krokiem jest zrezygnowanie z nabywania plastikowych produktów. Jeśli regularnie kupujesz wodę lub słodkie napoje w plastiku, to czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak wiele generujesz zbędnych odpadów, a tym samym jak bardzo przyczyniasz się do zanieczyszczania środowiska? Rynek staje na wysokości zadania i oferuje mnóstwo alternatywnych i bezpiecznych zarówno dla Ciebie, jak i otoczenia rozwiązań, dzięki czemu wcale nie jesteś skazany na podejmowanie złych decyzji – masz wybór.

Zamiast sięgać po jednorazowe sztuczne talerzyki, sztućce czy kubki, postaw na ekologiczne opakowania, sztućce z bambusa, czy talerze z trzciny cukrowej. Co więcej, zamiast codziennie nabywać wodę w plastikowej butelce, zaopatrz się w naturalny kubek termiczny i miej przy sobie swój ulubiony napój bez generowania szkodliwych odpadów.

Kompostowalne worki na śmieci o pojemności 15L

Kompostowalne worki na śmieci o pojemności 15L, choć z wyglądu przypominają plastikowe warianty, to do ich wyprodukowania wykorzystano wyłącznie bio-folię, dzięki której są świetnym rozwiązaniem.

 

 

Oszczędzanie wody i prądu – energooszczędnie rozwiązania

Nie tylko w domu zużywamy ogromne ilości wody i prądu, ale szczególnie w pracy, gdzie wykorzystujemy ich jeszcze więcej, niż mogłoby nam się wydawać. Nieustannie oświecone światło, włączone komputery, drukarki, sprzęty w pomieszczeniu socjalnym. Tak naprawdę niemal na każdym kroku przyczyniamy się do zużywania energii. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, aby pracować w ciemności lub zrezygnować z technologicznych rozwiązań, zamiast tego po prostu zainwestuj w energooszczędne urządzenia, w tym również żarówki LED oraz krany, które dzięki temu, że napowietrzają wodę, to przyczyniają się do zmniejszenia ilości jej zużycia. Takie ekologiczne działania w przedsiębiorstwie nie tylko przysłużą się środowisku, ale także finansom firmy.

 

Dojazd do pracy a ekologia – zmniejszenie ilości zanieczyszczeń

Dla większości ludzi doskonale znanym problemem jest konieczność spędzania nawet kilkudziesięciu minut w korku, próbując dostać się do pracy lub domu. Choć może nie jest to bezpośrednio aspekt dotyczący pracy w biurze, to jako świadomy przedsiębiorca możesz przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego i emitowanych zanieczyszczeń do atmosfery. Jak? Zachęć współpracowników do wybrania innych środków transportu jak np. rower czy hulajnoga albo zaproponuj, aby w razie możliwości jeden kierowca zabierał również inne osoby w zamian za dofinansowanie paliwa.

W ten sposób zamiast 5 samochodów na drodze będziemy mieć do czynienia z jednym. Ponadto możesz zaoferować dopłaty do biletów na komunikację zbiorową – tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakiej lokalizacji znajduje się siedziba firmy i jakie zainteresowanie wykażą poszczególne osoby.

Wegańskie tabletki do zmywarki Ekos 25 szt. wyróżnia przede wszystkim receptura bazująca na składnikach naturalnych i jednocześnie minimalizujących ryzyko wystąpienia alergii, co jest szczególnie ważne w dużych przedsiębiorstwach oraz lokalach gastronomicznych.

 

 

Naturalny asortyment ze sprawdzonego źródła, czyli ekologiczny biznes ze SlowPack

Niemal na samym początku wspomnieliśmy o tym, że aby ekologia zawitała w firmie, konieczne jest zdecydowanie się na zmiany nawyków. Musisz mieć świadomość, że nie chodzi o to, aby sobie czegoś odmawiać i borykać się z brakiem niezbędnych dla nas rzeczy – po prostu szukaj innych, podobnych rozwiązań w ekologicznym wydaniu. Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem restauracji, baru czy jakiejkolwiek innej firmy, w której znajduje się także pomieszczenie socjalne lub kuchnia, zrezygnuj z plastikowych produktów, na rzecz tych biodegradowalnych. Jeśli nie wiesz, gdzie najlepiej ich szukać, koniecznie zajrzyj na stronę hurtowni ekologicznej SlowPack! Różnorodna oferta sprawia, że każdy znajdzie tam to, czego potrzebuje m.in.: ekologiczne kubki, naturalne sztućce, eko opakowania na wynos, a nawet biodegradowalne worki na śmieci, ręczniki, obrusy etc.

 

Zachowanie porządku w ekologicznym stylu

W każdej firmie musimy dbać o porządek nie tylko po to, aby usprawnić wykonywanie obowiązków, ale także komfortowo się w niej czuć. Ekologia w biznesie to również sposób na życie, który przejawia się w wielu różnych obszarach naszej codzienności. Przykładowo, zamiast sięgać po sztuczne chemikalia o intensywnym działaniu, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka i jednocześnie stwarzają zagrożenie dla środowiska, wybierz coś sprawdzonego i bezpiecznego jak naturalne środki czystości. Oprócz tego zadbaj także o swoją skórę, decydując się na mydła ekologiczne, które zostały przebadane dermatologicznie, a w ich składzie nie ma miejsca na barwniki czy alkohol.

 

Podsumowanie tematu, czyli w kilku słowach jak wygląda ekologia w firmie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak ważna jest ekologia w biznesie i jednocześnie jak łatwo można zmienić coś na lepsze. Mając na względzie dobro planety i jej przyszłość podczas drogi do pracy, zakupów, segregacji odpadów, wykonywania codziennych prac czy sprzątania jesteś w stanie dać jej coś od siebie. Bycie eko pozwoli Ci także sporo zaoszczędzić – nie wierzysz? Przekonaj się na własnej skórze jak wiele i Ty możesz dzięki temu zyskać. Po więcej wartościowych wskazówek zajrzyj na naszego bloga!

 

Zobacz inne wpisy:

Co to jest kompostowanie i jakie daje możliwości? Eko-lifestyle, którym warto się zainteresować

Ile rozkłada się plastik? Liczby, które mogą wstrząsnąć światem

Ciasto chlebowe – nie tylko do chleba!

Ekoturystyka, czyli jak podróżować, by chronić klimat?

Ekologiczna moda dla każdego, czyli trzy trendy eko, które warto znać

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka

pixel