Ile rozkłada się plastik? Liczby, które mogą wstrząsnąć światem

2023-03-14
Ile rozkłada się plastik? Liczby, które mogą wstrząsnąć światem

Nieustannie napotykamy na artykuły i wiadomości dotyczące ogromnych ilości odpadów generowanych przez społeczeństwo, a co gorsza, wciąż mowa o tendencji wzrostowej. Choć wydawać by się mogło, że świadomość na temat ochrony środowiska jest już na tyle duża, że zmiany powinny być diametralne, to wciąż wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę, jak bardzo szkodliwy jest plastik i czym skutkuje jego zużycie. Zapewne nie raz w życiu kupiłeś napój w plastikowej butelce i zapakowałeś pieczywo do plastikowej, jednorazowej reklamówki, ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak długo będą się one później rozkładać? Decydowanie się na zakup tego typu wyrobów to bolesny cios dla naszej planety. Czas omówić fakty i podkreślić jak ogromne znaczenie ma Twoje podejście dla dobra ogółu – pamiętaj, że zmiany zawsze należy zacząć od siebie.

 

Czym jest plastik, ile się rozkłada i co oprócz materiału ma także znaczenie?

Zanim przejdziemy do udzielenia odpowiedzi na pytanie „ile lat rozkłada się plastik?”, musimy omówić sobie kilka podstawowych, ale kluczowych dla tego tematu aspektów. Czym właściwie jest plastik? Najprościej mówiąc, jest to tworzywo sztuczne, natomiast jeśli chcielibyśmy nieco dokładniej wyjaśnić ten termin, powinniśmy określić go jako materiał składający się z polimerów syntetycznych lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych i modyfikujących dodatków np. napełniaczy oraz stabilizatorów. Wzrost popularności jego użycia był efektem przede wszystkim stosunkowo taniej produkcji wielu artykułów jednocześnie. Natomiast, jak i Ty już zapewne się domyślasz – kosztem naszego zdrowia i stanem jakości otaczającego nas środowiska.

Co wpływa na długość okresu rozkładu odpadów?

W zależności od rodzaju tworzywa, a także panujących warunków klimatycznych, czas rozkładu plastiku oraz innych śmieci może się znacząco od siebie różnić. Poza tym, że kluczowe znaczenie ma w tym przypadku materiał, to wiedz, że jeśli proces rozkładu zachodzi w miejscu, w którym panuje wysoka temperatura, a także duża wilgotność powietrza, to trwa on znacznie krócej, niż w miejscu suchym i zimnym. Jednak bez względu na to wciąż mowa jest o dziesiątkach, a nawet tysiącach lat! Miej to na uwadze, za każdym razem, gdy będziesz stał przed koniecznością dokonania wyboru – czy sięgnąć po plastikowe wyroby, czy wybrać alternatywne eko rozwiązanie.

Słomki papierowe białe 6/200 mm pojedynczo pakowane

Słomki papierowe białe 6/200 mm pojedynczo pakowane to doskonały wybór do lokalu gastronomicznego, w którym serwowane są napoje zarówno na miejscu, jak i na wynos. Świetna alternatywa dla szkodliwych, plastikowych wyrobów – sięgaj po to, co najlepsze ze SlowPack!

 

 

Dlaczego rozkład plastiku jest niebezpieczny?

Nic nie wpływa na postrzeganie problemu tak bardzo, jak przedstawienie drastycznych faktów. Wiadome jest, że plastik to tworzywo, które jest wszechobecne już na całym świecie. Mowa nie o tysiącach, lecz co najmniej milionach butelek, torebek oraz wszelkiego rodzaju opakowań. Wiesz, co to oznacza? Zlekceważenie zaleceń o zmniejszeniu ilości tego materiału z obiegu doprowadzi do degradacji środowiska naturalnego. 

 

 

Plastik – rozkład i zniszczenia, jakie powoduje w podwodnym świecie

Już teraz przewiduje się, że do 2050 roku w oceanach i morzach znajdzie się więcej plastikowych odpadów, niż będzie tam ryb i innych zwierząt wodnych. Wyobraź sobie teraz, że jedziesz na wakacje, zapisujesz się na wymarzone nurkowanie i zamiast pięknego podwodnego świata widzisz wyłącznie zniszczone chorobami rafy koralowe i morskie stworzenia. Z pewnością nie byłby to przyjemny widok. Poza tym, obecne w wodach reklamówki stają się śmiertelną siecią dla ryb, słomki i sztućce są w stanie zranić morskie zwierzęta, a chociażby części po wiaderkach, rurach czy plastikowe okulary pływackie stwarzają zagrożenie także dla życia fok.

Czy to jak długo rozkłada się plastik, ma znaczenie dla naszego zdrowia i środowiska?

Mogłoby się wydawać, że jeśli raz coś zużyjemy i wyrzucimy, to tylko w tym momencie będzie pewnym strzałem oddanym w kierunku planety. Jednak wcale nie jest tak „kolorowo – jakkolwiek to brzmi. Jedna taka decyzja będzie niosła za sobą mnóstwo konsekwencji, o których wielu nawet nie zdaje sobie sprawy. Poza tym, że środowisko zostanie zanieczyszczone, ucierpią także zwierzęta oraz ludzie. Odpady, które trafiają do wód, są źródłem chorób wielu ryb, które jak się domyślasz, z czasem trafiają na targi i do sklepów, a finalnie również na nasze stoły. Co więcej, plastik obecny jest ponadto w postaci pyłu nieustannie unoszonego się w powietrzu, który przez układ oddechowy dociera do naszego wnętrza.

Kubki papierowe Art Series o pojemności 350 ml pakowane po 50 szt.

Kubki papierowe Art Series o pojemności 350 ml pakowane po 50 szt. sprawiają, że przyjemność z picia ulubionej kawy czy herbaty jest jeszcze większa.

 

 

Zużyty plastik – czy jego rozkład to konieczność? Fakty o recyklingu w Polsce

Z pewnością wiesz, jak ważne jest zadbanie o segregację odpadów – nic to nie kosztuje, a ma ogromny wpływ na środowisko, produkcję oraz gospodarkę. Jeśli w kontenerach na śmieci znajdują się wyłącznie dedykowane do nich odpady, możliwe jest ich ponowne wykorzystanie, natomiast niestety najczęściej lądują w nich również produkty, które nie powinny się tam znaleźć. Już z kolejnego akapitu dowiesz się, ile rozkłada się plastik – ostrzegamy, że liczby mogą być szokujące, natomiast już teraz mamy dla Ciebie pierwsze drastyczne dane. Znikoma ilość, bo około 27% plastiku jest poddawana ponownej obróbce, natomiast cała reszta jest tylko składowana.

Ekologiczny zestaw piknikowy dla 12 osób

Ekologiczny zestaw piknikowy dla 12 osób to bezkonkurencyjne rozwiązanie, które spisuje się na medal przede wszystkim ze względu na swoją naturalność oraz praktyczność.

 

 

Ile lat rozkłada się plastik?

Nie da się ściśle określić, jak długo rozkłada się plastik, ponieważ proces ten zależy przede wszystkim od postaci i rozmiaru produktu, a także grubości warstwy tworzywa sztucznego – im cieńsza tym rozkład jest szybszy. Tak czy inaczej, mówimy o przedziale czasowym od 100 do 1000 lat – dlatego, jeśli chcemy zadbać o naszą planetę już teraz, a także utrzymać ją w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń, konieczne są zmiany.

Wyodrębniliśmy kilka najpopularniejszych grup artykułów wykonanych z plastiku, wraz z szacowanym okresem ich rozkładu:

  • butelka PET – nawet do 1000 lat;
  • pieluchy jednorazowe – 450 lat;
  • papierki po słodyczach m.in. cukierkach i batonach – 450 lat;
  • reklamówki – od 300 do 400 lat;
  • produkty styropianowe – od 200 do 500 lat;
  • opony – od 50 do 80 lat;

 

Jak sam widzisz, liczby te są przerażające, dlatego każda decyzja zakupowa wiąże się z rezultatem, którego nie w sposób cofnąć. Na szczęście są wybory, które nie muszą powodować żadnych wyrzutów sumienia – alternatywne dla plastiku naturalne produkty, do jakich należą np. ekologiczne opakowania.

 

Pojemnik papierowy z oknem PLA o wymiarach 19 x 19 x 5 cm

Poszukujesz czegoś, co będzie estetycznie wykonane, a jednocześnie zapewni bezpieczny transport Twojego ulubionego ciasta? Pojemnik papierowy z oknem PLA o wymiarach 19 x 19 x 5 cm sprawdzi się doskonale!

 

 

Naturalne produkty a plastik – rozkład, o który nie trzeba się martwić

Mając na uwadze, ile lat rozkłada się plastik, wcale nie chodzi o to, abyś zupełnie zrezygnował z dokonywania jakichkolwiek zakupów. Natomiast jeśli już czegoś naprawdę potrzebujesz, sięgnij po alternatywne dla niego wyroby wykonane z naturalnych materiałów. Są one równie praktyczne i wytrzymałe jak plastik, z tą różnicą, że nie stwarzają zagrożenia ani dla naszego zdrowia, ani środowiska. To doskonałe rozwiązanie zarówno do domu każdego z nas, jak i lokalów gastronomicznych – szczególnie powinniśmy o tym pamiętać, gdy chodzi o produkty mające kontakt z żywnością.

Gdzie można je znaleźć? Wszystko, co mogłoby Ci się przydać, dostępne jest w ofercie hurtowni ekologicznej SlowPack. Różnorodność produktowa jest naprawdę szeroka – od naturalnych słomek, przez ekologiczne kubki, aż po biodegradowalne naczynia. Sprawdź sam i przekonaj się, jak łatwo jest być eko!

 

Zobacz inne wpisy:

Co to jest kompostowanie i jakie daje możliwości? Eko-lifestyle, którym warto się zainteresować

Ciasto chlebowe – nie tylko do chleba!

Ekologia w biznesie, czyli jakie działania wprowadzają firmy, by chronić środowisko?

Ekoturystyka, czyli jak podróżować, by chronić klimat?

Ekologiczna moda dla każdego, czyli trzy trendy eko, które warto znać

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka

pixel