Co to jest kompostowanie i jakie daje możliwości? Eko-lifestyle, którym warto się zainteresować

2023-03-14
Co to jest kompostowanie i jakie daje możliwości? Eko-lifestyle, którym warto się zainteresować

Posiadacze ogrodów każdego roku zbierają mnóstwo roślinnych odpadów. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie można ich w żaden praktyczny sposób wykorzystać. Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Zbierając przesuszone gałęzie czy kwiaty, jesteś w stanie uzyskać coś przydatnego! Każdej jesieni borykamy się z problemem nieustannie opadających liści, których nie wolno palić, a z drugiej strony mało kto jest w stanie znaleźć dla nich wystarczająco dużo miejsca. Zawsze można zrezygnować ze zgrabiania, ale czy nasz trawnik wciąż będzie się tak dobrze prezentował? Z pewnością nie – w takich sytuacjach kompostowanie jest niezastąpione!

 

Co to jest kompostowanie i kompost? Wyjaśnienie podstawowych terminów

Jednym z największych problemów, z jakim boryka się świat, to przerażająco duża liczba odpadów. W tym aspekcie należy podkreślić przede wszystkim fakt, że wyrzucane bioodpady stanowią pewnego rodzaju trudność dla utylizacji. Na szczęście jest korzystny sposób na poradzenie sobie z tym wyzwaniem – mowa oczywiście o wytwarzaniu kompostu. Zanim przejdziemy do wyszczególnienia jego zalet i możliwości, jakie daje, musimy dokładnie zrozumieć kluczowe dla tematu zagadnienia.

 

Na czym polega kompostowanie?

Wdrożenie do swojego życia proekologicznych działań wcale nie wymaga od nas dokonywania zakupów – piękno ekologii tkwi w tym, aby potrafić w pełni wykorzystywać to, co już mamy. Z tego względu warto zorientować się, czym jest kompostowanie i na czym dokładnie polega. Otóż najprościej mówiąc – jest to metoda przetwarzania odpadów organicznych w taki sposób, aby uzyskać z nich wartościowy nawóz. Może wydawać się to dość dziwne, ale właśnie ten produkt cieszy się ogromną popularnością i szybko znika z półek sklepowych, pomimo że każdy z nas jest w stanie samodzielnie go „wyprodukować”.

Nawóz jest często niezbędny, aby użyźnić podłoże w doniczce lub w ogrodzie a tym samym umożliwić roślinom prawidłowy wzrost. Chcielibyśmy Cię jednak w pewien sposób uczulić na skład produktów. Musisz pamiętać, że nawet jeśli coś zostało określone jako nawóz, to wcale nie oznacza, że powstał on w pełni naturalny sposób, natomiast jeśli zrobisz go samodzielnie, masz 100% pewność.

 

Kompost – co to jest?

Kompost jest to efekt kompostowania, czyli właśnie uzyskany nawóz organiczny, powstały z resztek roślinnych. Jego otrzymanie jest możliwe dzięki mikroorganizmom, które są odpowiedzialne za fermentację odpadów, a także wzbogacenie ich o wartościowe składniki odżywcze. Jeśli Twój kwiat nie chce się rozwijać lub ziemia w Twoim ogrodzie nie nadaje się pod uprawę, możesz wykorzystać właściwości nawozu – jego skuteczność bywa niezwykle zaskakująca, a co ważne nic nie kosztuje! Nie musisz inwestować ani grosza, aby uzyskać kompost, a dodatkowo samodzielnie poradzisz sobie z jego użyciem.

 

Ekologiczne słomki ze słomy o długości 20 cm i średnicy 4-6 mm

Ekologiczne słomki ze słomy o długości 20 cm i średnicy 4-6 mm, dzięki temu, że do ich wyprodukowania użyta została wyłącznie pszenica, można wykorzystać je nawet do domowego kompostownika.

 

 

Jakie są zalety kompostowania?

Kompost stworzony we własnym ogródku z naturalnych odpadów jest w pełni organiczny a tym samym idealny do wzbogacenia ziemi w pożądane dla roślin wartości odżywcze. Co więcej – to doskonały sposób na świadome i odpowiedzialne gospodarowanie resztkami, z których nic innego, przydatnego nie bylibyśmy w stanie stworzyć. Decydując się na kompostowanie, nie musisz się martwić, że zakupione w sklepach gotowe nawozy posiadają w składzie także szkodliwe dla naszego zdrowia oraz ekosystemu środki chemiczne.

 

Co można kompostować?

Fani ekologicznych rozwiązań i osoby praktykujące zasadę „zero waste” z pewnością ucieszą się z informacji, że kompostować możemy niemal wszystko – zarówno rośliny ozdobne, które pełnią formę dekoracji naszego ogrodu, jak i te jadalne. Aby było Ci znacznie łatwiej zacząć, stworzyliśmy dla Ciebie listę najczęściej wykorzystywanych do tworzenia kompostu produktów. Zatem – co można kompostować?

  • Resztki warzyw i owoców.
  • Uschnięte kwiaty.
  • Opadłe liście.
  • Skoszoną trawę.
  • Chwasty nieposiadające nasion.
  • Słomę i siano.
  • Rozdrobnione gałęzie.
  • Glony i muł.
  • Fusy z herbaty i kawy.

 

Ostatni podpunkt wymaga pewnego rozwinięcia, ponieważ warto wiedzieć, że użycie do kompostowania fusów będzie skutkowało zwabieniem dżdżownic. I choć może zabrzmieć to dość dziwnie, to jest to dobra wiadomość! Obecność tego gatunku pierścienic ma doskonały wpływ na jakość podłoża, chociażby dzięki tworzonym przez nie korytarzom, które przyczyniają się do napowietrzenia gleby.

To na co szczególnie musisz uważać to przede wszystkim tworzywa sztuczne – nie pozwól, aby trafiły one do Twojego ekologicznego kompostownika.

Biały talerz z trzciny cukrowej 14 x 17 cm

Biały talerz z trzciny cukrowej 14 x 17 cm to doskonały przykład praktycznego produktu w ekologicznym wydaniu!

 

 

Ekologiczne produkty, które można kompostować – jednorazowe talerze, kubki, sztućce i wiele więcej!

Biorąc pod uwagę, że do kompostu nadają się naturalne odpadki, to co byś powiedział, na to, aby wykorzystać do niego także biodegradowalne jednorazowe opakowania? Zapewne ciężko Ci w to uwierzyć, natomiast w ofercie hurtowni ekologicznej SlowPack dostępny asortyment powstaje wyłącznie z eko tworzyw, co tym samym sprawia, że nie tylko jest on w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia i środowiska, ale także jego znaczna część ulega rozkładowi nawet w przydomowym kompostowniku!

 

Podstawowe błędy popełniane przy tworzeniu kompostownika

Zdarzają się sytuacje w których, pomimo, że wiemy, czym jest kompostowanie, to zabieramy się za nie w niewłaściwy sposób lub – co gorsza – wykorzystujemy do stworzenia nawozu nieodpowiednie produkty. Zebraliśmy dla Ciebie kilka istotnych wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

  • Nie dodawaj odpadków roślin, które były chore, a także chwastów z nasionami.
  • Unikaj umieszczania w nim również łupin orzecha włoskiego – ich czas rozkładu jest bardzo długi.
  • Nie wolno dopuścić do zalegania w kompostowniku wody – jej obecność, może sprawić, że kompost zacznie gnić.
  • Na kompost nie nadają się również: produkty odzwierzęce oraz tłuszcze, skóry, pieczywo i popiół.
  • Nie wykorzystuj nierozdrobnionego materiału, a także nie układaj go w grubych warstwach – musi być przepływ powietrza.
  • Nie umieszczaj kompostu w dołach lub zbiornikach nieprzepuszczających tlenu.
Zestaw sztućców bambusowych z serwetką

Organizujesz piknik, a może oferujesz swoim klientom dania na wynos? Koniecznie zaopatrz się w zestaw sztućców bambusowych z serwetką, które doskonale sprawdzają się przy gorących, jak i zimnych potrawach.

 

 

Kompostownik ogrodowy – jak działa i w jaki sposób można stworzyć własny naturalny nawóz

Prawidłowe kompostowanie wcale nie jest niczym skomplikowanym. Za jeden z najważniejszych etapów można uznać wybór odpowiedniego do składowania roślinnych odpadów miejsca – powinno być zacienione, osłonięte od wiatru, a jednocześnie z podłożem, które jest dobrze przepuszczalne. Warto zatem wybrać niewielkie wzniesienie, na którym postawimy stworzony własnoręcznie drewniany stelaż. Przy szukaniu idealnej lokalizacji warto uwzględnić również komfort sąsiadów – zapewne nikt nie chciałby, aby w domu wyczuwalna była woń fermentujących resztek.

 

Jak stworzyć własny kompost? Szybki poradnik krok po kroku:

  1. Na dnie kompostownika ułóż gałęzie, które będą stanowiły podłoże umożliwiające uwolnienie nadmiaru wody.
  2. Kolejną warstwą powinien być kompost z zeszłego roku, natomiast jeśli takiego nie posiadasz, śmiało możesz wykorzystać ziemię ogrodową.
  3. Następnie układaj warstwami odpadki roślinne, jakimi dysponujesz.
  4. Niektórzy praktykują również polewanie kompostu wodą, natomiast nie jest to niczym koniecznym.
  5. Pamiętaj, aby co kilka tygodni mieszać suche warstwy kompostu z mokrymi.
Eko pojemnik z trzciny cukrowej z pojemnikiem na dip o pojemności 360 ml

Eko pojemnik z trzciny cukrowej z pojemnikiem na dip o pojemności 360 ml jest świetną alternatywą dla plastikowych produktów, które poza tym, że niszczą środowisko, są również zagrożeniem dla nas samych.

 

 

Inne sposoby kompostowania – coś dla mieszkańców bloków i nie tylko!

Wydawać by się mogło, że sposób kompostowania jest jeden i niezmienny, natomiast nic bardziej mylnego! Każdy jest w stanie stworzyć swój własny kompost bez względu na to, gdzie się znajduje, natomiast warto mieć na uwadze komfort otaczających nas ludzi.

 

Kompost w workach

Jeśli chciałbyś wyprodukować swój pierwszy kompost, ale bez zakładania od razu tradycyjnego kompostownika wiedz, że śmiało możesz wykorzystać alternatywne, ale równie skuteczne rozwiązanie, jakim są worki. Włóż do nich zielone odpady, a następnie zawiąż worek na supeł. W przypadku worków nieprzepuszczających powietrza należy własnoręcznie zrobić kilka otworów.

 

Miniaturowy kompostownik na balkonie

Mieszkańcy bloków, również mogą zrobić własny niewielki kompostownik z wieczkiem oraz otworami wentylacyjnymi lub sięgnąć po gotowe tego typu produkty, które jesteśmy w stanie znaleźć w sklepach. Kluczowe w tym przypadku jest stworzenie konstrukcji w taki sposób, aby nie wydobywały się ze środka nieprzyjemne zapachy, które mogłyby przeszkadzać sąsiadom.

Torebka papierowa śniadaniowa kraft pakowana po 1000 szt.

Nie chcesz więcej pakować swojemu dziecku śniadania w plastikową, a tym samym szkodliwą foliówkę? Bardzo dobra decyzja! Torebka papierowa śniadaniowa kraft pakowana po 1000 sztuk poza tym, że jest bezpiecznym i ekologicznym rozwiązaniem, to także nadającym się do przydomowego kompostownika!

 

 

Kompost – ile czasu potrzebujemy, aby był gotowy?

Kiedy wiadomo, że kompost jest już gotowy? To kluczowe pytanie pojawiające się w głowie każdego, kto postanowił stworzyć swój własny ekologiczny nawóz. Otóż sprawa wygląda następująco – czas jego dojrzewania trwa zazwyczaj około 16-18 miesięcy. Natomiast jeśli warunki są sprzyjające, można z niego korzystać już w 9 miesiącu a w sporadycznych sytuacjach nawet szybciej! Gotowy kompost charakteryzuje się ciemnobrunatną barwą i jednolitą strukturą, a nawet przyjemnym zapachem ziemi.

Wszystkich, którym zależy, aby zgłębić wiedzę na temat innych ekologicznych tematów, a także wdrożeniu do swojego życia przyjaznych środowisku rozwiązań – zachęcamy do zapoznania się z naszym blogiem oraz ofertą produktową hurtowni ekologicznej SlowPack.

 

Zobacz inne wpisy:

Ile rozkłada się plastik? Liczby, które mogą wstrząsnąć światem

Ciasto chlebowe – nie tylko do chleba!

Ekologia w biznesie, czyli jakie działania wprowadzają firmy, by chronić środowisko?

Ekoturystyka, czyli jak podróżować, by chronić klimat?

Ekologiczna moda dla każdego, czyli trzy trendy eko, które warto znać

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka

 

 

pixel