Ekoturystyka, czyli jak podróżować, by chronić klimat?
Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o podejmowanych działaniach na rzecz ochrony planety, tak aby poprawić jakość naszego życia i środowiska naturalnego. I choć przeważnie pierwszą pojawiającą się w głowie myślą jest segregacja odpadów czy organizowanie eko akcji, to w dużej mierze sami, nawet podczas podróży, jesteśmy w stanie dać coś od siebie, wyłącznie dzięki zmianie dotychczasowych nawyków na lepsze. Zapewne wielu tutaj obecnych uwielbia spędzać wolny czas, urlop czy wakacje na przeróżnych wycieczkach i nieustannie odkrywać nowe zakątki świata i cuda natury. W tym wątku nie sposób przejść obojętnie obok zagadnienia, jakim jest ekoturystyka. Ta stała się nie tylko modnym trendem, ale wręcz obowiązkiem, z którego powinien wywiązać się każdy, komu zależy, aby mieć własny udział w kreowaniu lepszego jutra! Czym dokładnie jest ekoturystyka, na czym polega i jak uwzględnić ją w swoich wyprawach? Zabieramy się za wyjaśnienia!
Co to jest ekoturystyka? Wyjaśnienie zagadnienia
Ekoturystyka to najprościej mówiąc pewna forma turystyki, którą określa się jako zieloną lub łagodną, z uwagi na to, że jest zupełnym przeciwieństwem jej masowego wariantu, który nieustannie przyczynia się do zanieczyszczania wód, powietrza oraz gleby. Na szczęście tym razem chodzi o zachowanie zrównoważonego rozwoju zasobów i walorów turystycznych, tak aby człowiek integrował się z przyrodą i docenił jej piękno, a nie je wykorzystał lub – co gorsza – zdewastował.
Turystyka ekologiczna powiązana jest bezpośrednio z odpoczynkiem i poznawaniem przyrody, ale przy jednoczesnym zadbaniu o jej jakość. Podczas tej formy spędzania czasu człowiek docenia piękno ekosystemu, ciszy i swobody, z jaką to się wiąże, co również staje się skutecznym sposobem na wspieranie wszelkich programów chronionych dzikie i niezagospodarowane obszary świata.
Butelka termiczna JOY in me Cosmic Granite o pojemności 500 ml to must have podczas każdej wycieczki! Idealnie sprawdza się zarówno przy ciepłych, jak i zimnych napojach.
Jaką rolę odgrywa turystyka ekologiczna?
Skoro wiesz już, na czym polega ekoturystyka, czas pójść o krok dalej i podkreślić, jaką funkcję spełnia. Otóż jej najważniejszym zadaniem, a zarazem celem jest zapobieganie wpływaniu turystów na środowisko. Natomiast to nie wszystko! Skupia się na promowaniu i zachęcaniu do spędzania wolnego czasu w aktywny sposób, tym samym nawiązując lepszy kontakt z naturą, dzięki któremu możliwe jest jej lepsze zrozumienie i docenienie. W postępowaniu zgodnie z założeniami ekologicznej turystyki pomaga wrażliwa osobowość i szacunek, którym darzymy otaczających nas ludzi wraz z krajobrazem – jest to szczególnie ważne, gdy korzystamy z walorów lokalnej społeczności.
Choć może wydawać się to proste, to jak zawsze najtrudniejsze są początki, aby po prostu zacząć. Dlatego właśnie coraz częściej można natknąć się na oferty turystyczne przewodników i opiekunów, którzy w swoich planach uwzględniają wszystkie zasady ekoturystyki, a jednocześnie dostarczają jej uczestnikom miłych wrażeń i pozwalają się wyciszyć oraz odpocząć.
Ekologiczna szczoteczka do zębów ze średnio twardym włosiem SLIM dedykowana jest dla osób z delikatną jamą ustną zarówno nastolatków, jak i dorosłych. 100% biodegradowalny bambus sprawia, że jest ona w pełni bezpieczna dla nas i przyrody, a jednocześnie doskonale spełnia przy tym swoją funkcję!
Kim jest ekoturysta i co go wyróżnia?
Ekoturysta to osoba, która odbywa podróż, ale podejmowane przez nią działania nie przyczyniają się do pogarszania stanu środowiska, czyli bez zniszczeń i zanieczyszczeń. Tak naprawdę i Ty możesz zostać świadomym odpowiedzialnym turystą, wystarczy tylko, że zaczniesz zmieniać swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i zastąpisz je alternatywnymi rozwiązaniami. Czym charakteryzuje się ekoturysta?
- Chęcią do poszukiwania pięknych krajobrazów i walorów przyrodniczych.
- Zainteresowaniem regionami, zwyczajami i historią obszarów, do których zmierza.
- Okazywaniem szacunku dla ludzi, zwierząt i otaczającej go roślinności.
- Poznawaniem smaków lokalnej kuchni.
- Robieniem zakupów świeżych produktów u lokalnych dostawców.
- Spędzaniem aktywnie czasu.
- W razie możliwości – wybieraniem ekologicznych środków transportu, które nie zanieczyszczają powietrza.
50 sztuk opakowań papierowych na kanapki o wymiarach 12,5 x 12,5 x 6,5 cm z pewnością starczy Ci na długo, a co ważne, pozwoli na zabranie smacznej przekąski w trasę w ekologicznym stylu!
Ekoturystyka a przygotowanie do wyprawy – naturalne zaopatrzenie
Różne formy ekoturystyki coraz częściej przyciągają do siebie kolejne zainteresowane osoby, które także chcą przekonać się, jak wiele cudownych rzeczy je otacza. Natomiast jest jeszcze coś, o czym powinniśmy pamiętać, decydując się na wyprawę lub prowadząc chociażby agroturystykę czy inny punkt turystyczny – mowa o naturalnych produktach, do których wykonania wykorzystano wyłącznie naturalne składniki mowa np. o ekologicznych opakowaniach. Jeśli chcemy być eko, powinniśmy robić to na 100%, dlatego, zamiast sięgać po plastikowe wyroby, szkodzące naszemu zdrowiu i planecie, warto odszukać miejsce, które oferuje niezbędny asortyment w biodegradowalnym wydaniu, jak np. SlowPack. Znajdziesz tam niemal wszystko, co mogłoby Ci się przydać w trasie, podczas odpoczynku czy w porze obiadowej – od ekologicznych kubków, przez eko sztućce, aż po wszelkiego rodzaju jadalne naczynia.
Podróżuj w zgodzie z naturą i ciesz się swoim udziałem w dbaniu o to, co najpiękniejsze Cię otacza! Zajrzyj na stronę hurtowni ekologicznej SlowPack i sprawdź, jak wiele alternatywnych rozwiązań już na Ciebie czeka!
Zobacz inne wpisy:
Co to jest kompostowanie i jakie daje możliwości? Eko-lifestyle, którym warto się zainteresować
Ile rozkłada się plastik? Liczby, które mogą wstrząsnąć światem
Ciasto chlebowe – nie tylko do chleba!
Ekologia w biznesie, czyli jakie działania wprowadzają firmy, by chronić środowisko?
Ekologiczna moda dla każdego, czyli trzy trendy eko, które warto znać