Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka

2023-05-29
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka

Choć w większości przypadków pozostają niezauważalne dla naszego wzroku, mają negatywny wpływ na zdrowie, jakość życia, a także klimat, glebę czy wodę. Chodzi oczywiście o zanieczyszczenia powietrza, z którymi do czynienia mamy codziennie. Ich globalny charakter dotyka bezpośrednio każdego człowieka. Jednak najsilniejsze skutki odczuwają dzieci oraz osoby starsze — szczególnie te mieszkające w dużych miastach. O emisji szkodliwych substancji do powietrza słyszałeś zapewne nie raz. Czy wiesz skąd pochodzą i jaki wpływ mają zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka?

 

Zanieczyszczenia powietrza — czym są i jak powstają?

Dawniej pochodziły z naturalnych źródeł — dziś głównie są wynikiem działalności człowieka. Zanieczyszczenia powietrza towarzyszyły naszej planecie od zawsze. Początkowo wywoływane były przez substancje uwalniane podczas wybuchów wulkanów, pożarów lasów czy rozkład surowców organicznych. Rozwój przemysłu i motoryzacji, a co za tym idzie, wzrost zapotrzebowania na energię generowaną z paliw kopalnych, przyczynił się do globalnego wzrostu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Również domowe paleniska i lokalne kotłownie znajdują swój udział w generowaniu szkodliwych emisji. W sezonie zimowym to jedne z głównych źródeł zanieczyszczeń, szczególnie z powodu stosowania niskiej jakości paliw grzewczych, prowadzących do powstawania smogu. Niemniej ważny jest świadomy i odpowiedzialny wybór transportu, którym poruszamy się każdego dnia. Dlatego tak istotne staje się korzystanie z komunikacji miejskiej, bądź wybieranie roweru zamiast spalinowego auta.

Czy wiedziałeś jednak, że tworzywa sztuczne, które gromadzą się w środowisku, rozpadając się stopniowo na mniejsze elementy, prowadzą do degradacji gleby, wody oraz zanieczyszczenia powietrza, które także ma znaczący wpływ na nasze zdrowie?

Butelka jonizująca i mineralizująca I-water o pojemności 600 ml to idealna alternatywa dla wody sprzedawanej w plastikowych i jednorazowych butelkach wydzielających mikroplastik do gleby oraz powietrza. Wykonana w całości z materiałów przyjaznych środowisku — posiada także obecny w filtrze węgiel oczyszczający wodę z zanieczyszczeń i chemicznych związków.

 

 

 

Jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na Twoje zdrowie?

Zanieczyszczenie powietrza to niewidzialny wróg zarówno naszej planety, jak i nas samych. Szczególnie doskwierający staje się zimą, nie oznacza to jednak, że opuszcza nas latem, gdyż jego obecność towarzyszy nam z różnym nasileniem przez cały rok. Najgroźniejszymi skutkami są przede wszystkim pojawiające się w powietrzu pyły oraz unoszący się nad miastem smog, stanowiący szczególne zagrożenie dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, a także ludzi zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka najczęściej objawia się właśnie zmianami w obrębie układu oddechowego. Świszczący i ciężki oddech, napady kaszlu, astmy, a także zapalenie oskrzeli i płuc to pierwsze z oznak pojawiających się podczas codziennego kontaktu ze szkodliwymi emisjami. Skutki mogą jednak być równie niewidoczne na pierwszy rzut oka, co obecność zanieczyszczeń w środowisku. Gromadzenie się toksycznych substancji w ciele może uszkadzać również narządy, obniżać odporność na infekcje czy przyczyniać się do problemu z absorpcją tlenu we krwi.

 

Choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza

Smog ma negatywny wpływ na wiele aspektów codziennego funkcjonowania organizmu człowieka, a choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza dotykają coraz większej ilości osób. Wśród najpoważniejszych dolegliwości pojawiają się takie schorzenia jak:

  • choroby serca — zawał, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu, niewydolność mięśnia sercowego oraz choroba niedokrwienna serca;
  • choroby układu oddechowego – dróg oddechowych, zaostrzenia astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc;
  • choroby nowotworowe;
  • problemy z pamięcią, koncentracją uwagi, przewlekłym zmęczeniem oraz pogorszeniem się stanu psychicznego.

 

Smog – jak możesz się przed nim chronić?

Wiedząc, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie człowieka, zapewne zastanawiasz się, czy istnieje sposób, by zminimalizować ich oddziaływanie na organizm Twój i Twoich bliskich. Globalna skala emisji szkodliwych cząsteczek nie pozwala nam na zupełne odcięcie się od ich obecności w środowisku, na szczęście istnieją jednak sposoby, które zmniejszają wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Najprostszym rozwiązaniem, aby obniżyć negatywne działanie zanieczyszczonego powietrza na organizm, jest unikanie miejsc, w których emitowane są niebezpieczne substancje. Centrum to najbardziej zanieczyszczony obszar miasta, ze względu na dużą ilość pojazdów spalinowych, fabryk oraz pieców opalanych węglem. Warto monitorować za pomocą aplikacji i stron internetowych alerty ostrzegające przed złą jakością powietrza, a jeśli mamy taką możliwość — pozostać na ten czas w domu. Wychodząc do pracy, na zakupy czy w celu wypełnienia obowiązków zmuszających nas do opuszczenia mieszkania możesz stosować odpowiednie maski z filtrem, a w domu korzystać z oczyszczaczy powietrza. Warto wspierać swój organizm również dietami bogatymi w szpinak, jarmuż czy sałatę, które posiadają chlorofil usuwający z organizmu metale ciężkie.

 

Maseczka ochronna wielorazowa wykonana z dwóch warstw bawełny 100% bardzo dobrze chroni przed przedostaniem się do naszego organizmu miejskiego kurzu, pyłu czy innych drobnych, lecz niezwykle szkodliwych substancji.

 

 

Przeciwdziałanie zanieczyszczeniom powietrza — co możesz zrobić, by zminimalizować negatywny wpływ na środowisko?

Czy jako pojedyncze jednostki mamy siłę, by zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do powietrza? Ochrona naszego organizmu przed smogiem jest równie ważna co samo przeciwdziałanie źródłom chorób spowodowanych zanieczyszczeniami. Dbanie o środowisko jest sprawą globalną, zatem każdy z nas powinien dołożyć własną cegiełkę do troski o planetę. Odpowiedzialne i zrównoważone działania mogą jednak zaistnieć tylko, gdy będziemy ich świadomi. Co zatem możesz uczynić dla planety, by zredukować szkodliwe emisje oraz wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka?

Codzienne działania mają największe znaczenie. Wybór transportu publicznego, pokonywanie krótkich dystansów pieszo oraz częstsze sięganie po rower zamiast samochód to pierwszy krok w stronę bardziej ekologicznego stylu życia. W zmniejszeniu emisji pomoże Ci również unikanie spalania śmieci w piecu, obniżenie temperatury w domu o jeden stopień i wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne. Nie zapominaj także wyłączać nieużywane urządzenia elektryczne oraz wybierać sprzęty o największej efektywności energetycznej! Działając w ten sposób, możemy przyczynić się do ochrony nie tylko przyrody i naszej planety, ale także do zmniejszenia wpływu zanieczyszczeń środowiska na zdrowie oraz życie przyszłych pokoleń.

 

Biodegradowalne alternatywy dla ochrony środowiska

Podejmuj świadomie odpowiedzialne decyzje! Wybór produktów, które dziś używamy w naszym codziennym życiu, ma ogromny wpływ na stan naszej planety za kilkadziesiąt lat. Wybór asortymentu powstałego z naturalnych tworzyw, których biodegradacja nie wpływa negatywnie na otoczenie i ludzi jest możliwe dzięki hurtowni ekologicznej SlowPack.

Właściciele restauracji, barów, ale także każda pojedyncza osoba, której zależy na zrównoważonym podejściu do zakupów, może w niej kompleksowo zaopatrzyć się w ekologiczne artykuły, zrezygnować z plastikowych wyrobów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i wspólną przyszłość.

Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi zarówno w temacie ekologii, jak i prozdrowotnych rozwiązań. Plastikowe i jednorazowe naczynia oraz opakowania wykonywane z ropy lub gazu zawierają liczne szkodliwe substancje chemiczne, które przenikają zarówno do naszej żywności i napojów, jak i gleby oraz wód gruntowych. Ekologiczne rozwiązania to zatem także pozytywny wizerunek dla firmy — wykazując odpowiedzialność społeczną budujemy zaufanie wśród klientów.

 

Zobacz inne wpisy:

Ile rozkłada się plastik? Liczby, które mogą wstrząsnąć światem

Co to jest kompostowanie i jakie daje możliwości? Eko-lifestyle, którym warto się zainteresować

Ciasto chlebowe – nie tylko do chleba!

Ekologia w biznesie, czyli jakie działania wprowadzają firmy, by chronić środowisko?

Ekoturystyka, czyli jak podróżować, by chronić klimat?

Ekologiczna moda dla każdego, czyli trzy trendy eko, które warto znać

 

 

pixel