Ekologiczna moda dla każdego, czyli trzy trendy eko, które warto znać

2023-05-26
Ekologiczna moda dla każdego, czyli trzy trendy eko, które warto znać

Ekologiczne zachowania w społeczeństwie znacznie nasiliły się w ostatnich latach, tym samym stając się czymś więcej niż jedynie troską o planetę. Ekologiczna moda i odpowiedzialne wybory wśród konsumentów to obecnie styl życia, na który z chęcią decydują się zarówno pojedyncze osoby, jak i całe marki, pragnące zmniejszyć pozostawiany po sobie ślad węglowy oraz ilość wyprodukowanych odpadów. To właśnie kształtowanie się świadomości ekologicznej sprawiło, że przyjazny środowisku naturalnemu sposób życia został wyjątkowo cenionym oraz pożądanym dziś trendem. Jeśli od dawna planujesz, by również Twoje wybory były proekologiczne — trafiłeś w idealne miejsce! Przyjrzeliśmy się z bliska rozwiązaniom, które warto znać, byś jeszcze dziś mógł wprowadzić trendy ekologiczne do swojej nowej — lepszej codzienności!

 

Odpowiedzialna i zrównoważona — eko moda dla każdego!

W obliczu katastrofy klimatycznej coraz częściej, ale i chętniej, zwracamy uwagę na jakość, pochodzenie oraz skład kupowanych produktów. Eko moda to alternatywa, która pozwala zmniejszyć ślad węglowy i zredukować zanieczyszczenia przemysłu odzieżowego. Sama moda ekologiczna coraz częściej zastępowana zostaje terminem slow fashion, promującym świadomy oraz odpowiedzialny wybór ubrań. Slow fashion oznacza także przeciwieństwo fast fashion, czyli szybkiej mody polegającej na dynamicznym wprowadzaniu na rynek nowych kolekcji, inspirowanych aktualnymi chwilowymi trendami mody. Czym jednak jest w praktyce?

Ekologiczna moda opiera się przede wszystkim na produktach wykonanych z trwałych, naturalnych oraz przyjaznych naszej skórze włókien, takich jak organiczna bawełna i len. Naturalne materiały są przede wszystkim biodegradowalne, a proces ich produkcji jest mniej szkodliwy dla środowiska. Priorytetem staje się również wspieranie lokalnych marek – wybierając produkty z polskich szwalni, zmniejszasz ślad węglowy oraz okazujesz pomoc mniejszym biznesom, dając im szansę na rozwój.

 

 

Jakie inne eko trendy możesz wprowadzić do swojego życia?

Zapewne nie raz myślałeś, jak przekształcić swoje codzienne nawyki i wybory konsumenckie na bardziej bezpieczne i przyjazne dla naszej planety. Przewijające się w ekologicznym słowniczku tajemnicze hasła, takie jak recykling, slow fashion czy zero waste mogą być odstraszające dla osoby dopiero wchodzącej w świat zrównoważonego rozwoju. Nie daj się jednak zwieść pierwszym wrażeniom! Trendy ekologiczne w praktyce są bowiem bardzo proste do wprowadzenia i wcale nie wymagają zaawansowanej wiedzy czy dużego wkładu finansowego. Przekonaj się o tym sprawdzając przygotowane przez nas propozycje.

 

Podaruj przedmiotom drugie życie! O upcyklingu słów kilka.

Upcykling i ponowne wykorzystywanie rzeczy to świetne rozwiązanie i popularny eko trend, który pozwala zmniejszyć ilość produkowanych odpadów oraz przedłuża żywotność używanych przedmiotów. Zapewne nie raz widziałeś efektownie urządzone wnętrze w stylu rustykalnym, a w nim… łóżko z palet! Tak, to właśnie upcykling, czyli przetworzenie odpadu na produkt o wyższej jakości, funkcjonalności lub wartości. Po tę metodę wykorzystywania nieużywanych przedmiotów sięgają nie tylko zwolennicy ekologicznych rozwiązań, ale również projektanci wnętrz, pasjonaci majsterkowania czy rękodzieła.

Do stworzenia czegoś nowego oraz nadania przedmiotom nowego życia nie trzeba wiele. Z uszkodzonych naczyń kuchennych oraz butelek stworzyć możesz kreatywne doniczki i wazony na kwiaty, podarte jeansy przerobić na letnie szorty, a z metalowych rur stworzyć oryginalną i niepowtarzalną lampę w industrialnym stylu, która stanie się wyjątkową ozdobą Twojego mieszkania.

Opakowanie papierowe na kanapki to doskonały eko zamiennik dla folii spożywczej oraz aluminiowej. Do pudełka zmieszczą się trzy trójkątne kanapki, które bezpiecznie przetransportujesz do szkoły, pracy lub zabierzesz w długą podróż.

 

 

Less waste — mniej marnowania, więcej rozsądnego użytkowania!

Less waste to podejście do stylu życia, które skupia się na minimalizowaniu produkcji odpadów. Wśród wszystkich eko trendów, to właśnie ruch less waste można postawić na szczycie podium pod względem popularności. Na czym dokładnie polega technika zmniejszania produkcji odpadów? Przede wszystkim na rezygnacji z plastikowych i jednorazowych produktów — butelek, torebek foliowych, słomek do picia czy aluminiowych folii spożywczych. Zamiast tego wybieraj produkty, które wykorzystasz ponownie lub takie, które ulegają procesowi biodegradacji.

Less waste to eko trend, który ma jednak dużo szersze znaczenie, niż kupowanie wielorazowych i przyjaznych środowisku produktów. Chcąc zmniejszyć pozostawiany po sobie ślad w środowisku, wybieraj towary bez plastikowych opakowań, korzystaj z transportu publicznego, pozostałości jedzenia umieszczaj w przydomowym kompostowniku, który zamieni je w naturalne nawozy, a zepsutą elektronikę, ubrania oraz meble spróbuj naprawić, zamiast wyrzucać!

 

Wielorazowy kubek o pojemności 227 ml to praktyczne i całkowicie wygodne w codziennym użytkowaniu naczynie, w którym Twoja poranna kawa utrzyma temperaturę nawet do 1,5 godziny. Wykonany został w całości ze zużytych kubków po kawie poddanych recyklingowi, stając się idealną alternatywą dla kolejnych jednorazowych kubków na wynos.

 

 

Moda ekologiczna dla dzieci — przyjazne rozwiązania dla najmłodszych

Ekologiczna moda to temat nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci, których delikatna skóra oprócz zdrowej diety i odpowiednich kosmetyków, potrzebuje także świadomych wyborów odzieżowych. Coraz więcej rodziców i opiekunów zwraca uwagę na tę kwestię, pragnąc podarować swojemu dziecku to, co najlepsze. Ubrania wykonane z naturalnych materiałów są bardziej przewiewne i delikatne dla skóry, co jest szczególnie ważne dla dzieci w przedszkolu i szkole, będących przez wiele godzin aktywnych fizycznie. Coraz popularniejsze stają się także ubrania wykonane z tkanin z recyklingu czy tkanin pochodzących z odzysku, gdyż są nie tylko przyjazne dla środowiska, ale przede wszystkim wyjątkowe i oryginalne — zatem idealne dla najmłodszych!

Wprowadzenie ekologicznej mody do przedszkoli i szkół wpływa pozytywnie nie tylko na naszą planetę, ale również uczy dzieci świadomości oraz wartości związanych z dbaniem o środowisko. Tym samym najmłodsze pociechy uczą się, jak dbać o planetę i dokonywać odpowiedzialnych wyborów, kształtując swoje świadome zachowania i kultywowanie ekologicznego stylu życia. 

 

 

Ekologiczny styl życia — moda czy konieczność?

Rosnąca świadomość ekologiczna wpłynęła na wiele branży — zarówno marki odzieżowe, kosmetyczne, jak i produkujące towary codziennego użytku, w swoich działaniach obecnie uwzględniać muszą działa zgodne ze zrównoważonym rozwojem. Troska o środowisko jest niezwykle ważna, zatem ekologiczna moda nie może stać się tylko chwilowym trendem, ale przede wszystkim powinna być koniecznością.

Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do codziennego życia jest naprawdę proste , dzięki temu każdy z nas może się na nie zdecydować – Ty również dysponujesz wieloma możliwościami! Odpowiedzialne podejście do wyboru produktów, dbałość o segregację odpadów, upcykling i ponowne wykorzystywanie przedmiotów, a także korzystanie z naturalnych surowców to tylko niektóre sposoby na przyczynienie się do ochrony środowiska. Wdrożenie tych zmian w codziennym życiu, w szkole i przedszkolu czy również w pracy, ma ogromny wpływ na naszą planetę i przyczynia się do stworzenia zrównoważonej oraz bezpiecznej dla przyszłych pokoleń przyszłości.

Ekologiczna moda to nasza przyszłość – czujesz się gotowy do działania? Zajrzyj do oferty hurtowni ekologicznej SlowPack i wybierz alternatywne dla plastikowych wyrobów rozwiązania.

 

 

 

pixel