Jakie można zaobserwować zmiany klimatu w Polsce, Europie i na całym świecie? Czym są doskwierające problemy klimatyczne?
W obliczu niepokojących statystyk dotyczących zmian klimatu coraz więcej osób zaczyna zastanawiać się, jak te zmiany wpływają na ich codzienne życie. Czy Polska, Europa i cały świat naprawdę doświadczają skutków zmian klimatu? Jakie są najbardziej palące problemy klimatyczne, z jakimi musimy się zmierzyć? Współczesne społeczeństwo staje w obliczu wyzwań, których dotychczas nie doświadczyło. Obserwujemy przede wszystkim drastyczne zmiany pogodowe, które bez wątpienia wpływają na naszą gospodarkę, zdrowie, a nawet bezpieczeństwo. Z czym jednak dokładnie musimy się mierzyć i jakie nawyki możemy wprowadzić, by zminimalizować swój wpływ na zmieniający się klimat? Odpowiadamy!
Zmiany klimatu w Polsce — co możemy zaobserwować?
Zmiany klimatu w Polsce z roku na rok stają się coraz bardziej widoczne i odczuwalne. Średnia temperatura powietrza w ciągu ostatnich 100 lat wzrosła o ok. 1,5°C, co przewyższa średnią globalną. W związku z tym doświadczamy ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. suszy, powodzi czy fal upałów, które stają się coraz częstsze i intensywniejsze. Na przykład, lato 2018 roku było jednym z najgorętszych w historii pomiarów, a marzec w 2022 był drugim najbardziej suchym miesiącem od połowy XX wieku.
Problemy klimatyczne w naszym kraju mają poważne konsekwencje dla ludzi i środowiska. Wpływają m.in. na rolnictwo, zwiększając ryzyko niepowodzeń upraw i zasolenia gleb oraz zmieniają warunki życia wielu gatunków zwierząt i roślin, prowadząc do ich powolnego wymierania. Już teraz obserwujemy przesunięcie się stref roślinności, związane z ociepleniem klimatu — wiele gatunków roślin i zwierząt, dotychczas typowych dla strefy umiarkowanej, przesuwa się na północ, a na ich miejsce przybywają gatunki z południa.
Słomki bambusowe jednorazowe 250 szt. są doskonałą alternatywą dla plastikowych opcji, które rozkładać mogą się nawet przez kilka wieków — tym samym zanieczyszczając środowisko naturalne i wpływając negatywnie swoją obecnością na ekosystemy.
Jak zmiany klimatu wpływają na Europę?
Cała Europa doświadcza właśnie znaczących skutków zmian klimatu. Z jednej strony, obserwuje się wzrost temperatur, który przyczynia się do zwiększenia liczby dni z ekstremalnymi upałami — to z kolei ma bezpośredni wpływ na zdrowie ludzi, zwłaszcza osób starszych. Z drugiej strony, widzimy również znaczną intensyfikację takich zjawisk jak ogromne powodzie, które niszczą miasta, pola uprawne oraz mogą skutkować skażeniem bakteriologicznym środowiska.
Na poziomie ekosystemów zmiany klimatu w Europie mogą prowadzić do przesunięcia się granic występowania niektórych gatunków roślin i zwierząt, co z kolei wpływa na bioróżnorodność. W kontekście społecznym natomiast kryzys klimatyczny prowadzi do zwiększenia nierówności społecznych, gdyż to najuboższe osoby są najbardziej narażone na skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wiąże się to ze słabszym dostępem do rozwiniętej infrastruktury, ograniczeniem mobilnościowym oraz mniejszymi środkami finansowymi na radzenie sobie ze zmianą atmosfery i klimatu.
Wykonane z bawełny organicznej worki na owoce i warzywa zestaw 3 szt. to biodegradowalne zamienniki dla plastikowych zrywek. Są bezpieczniejsze w kontakcie z żywnością niż jednorazowe opcje i nie wpływają negatywnie na środowisko!
Największe wyzwania klimatyczne dla Europy
Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze, huragany, tornada i powodzie, stają się coraz bardziej powszechne i intensywne — np. według danych Europejskiego Centrum Średniookresowych Prognoz Pogody, fale upałów w Europie w latach 1981-2010 były o 2°C wyższe niż w latach 1951-1980. Dodatkowo podnoszenie się poziomu morza stanowi poważne zagrożenie dla krajów nizinnych, takich jak Holandia czy Dania, a według raportu IPCC ma on wzrosnąć nawet o 1 metr do końca XXI wieku. Innym poważnym problemem jest utrata bioróżnorodności — około 1 miliona gatunków na świecie jest zagrożonych wyginięciem, a zmiany klimatu są jednym z głównych czynników przyspieszających ten proces.
Zestaw sztućców z pestek awokado z serwetką to komplet biodegradowalnych zamienników dla jednorazowych opcji z plastiku — świetnie sprawdzą się w lokalach gastronomicznych, na koncertach i przyjęciach plenerowych.
Globalne zmiany klimatu — jakie przyniesią skutki?
Obserwując globalne zmiany, nie da się nie zauważyć intensyfikacji ekstremalnych zjawisk pogodowych, które nie tylko zagrażają ekosystemom, ale również bezpośrednio wpływają na rolnictwo, bezpieczeństwo żywnościowe czy życie osób, które zamieszkują tereny najbardziej podatne na skutki zmian klimatycznych na świecie.
Topnienie lodowców i wzrost poziomu mórz to kolejne alarmujące sygnały — nie tylko zwierzęta zamieszkujące oba bieguny stracą naturalne środowisko, ale również zalane zostaną obszary, na których obecnie żyją ludzie, zmuszając ich do emigrowania. Przyczynia się to również do przemieszania niezbędnej dla nas słodkiej wody pitnej z oceanami słonymi, powodując znaczące uszczuplenie globalnych zasobów.
Tuż obok efektu cieplarnianego i zmian klimatu na Ziemi pojawia się również istotny problem związany z zanieczyszczeniami gleb oraz mórz i oceanów plastikowymi odpadami, które dodatkowo potęgują stopień wymierania dzikich zwierząt czy blokują prawidłowy rozwój przyrody. Plastikowe słomki, butelki i jednorazowe zrywki rozkładają się przez setki lat, wydzielając szkodliwy dla naszego zdrowia mikroplastik.
Butelka jonizująca i mineralizująca 380 ml to poręczna i ekologiczna alternatywa dla wody butelkowanej, która pozwoli Ci cieszyć się z pysznej wody kranowej w każdym miejscu — szkole, pracy czy centrum handlowym!
Co możemy zrobić, aby zmniejszyć negatywne skutki zmian klimatu?
Zmniejszenie negatywnych skutków zmian klimatu na Ziemi wymaga działań na wielu płaszczyznach. Jednak podstawą jest właściwa edukacja, która pozwoli na zrozumienie skali problemu i konieczności podjęcia działań. We własnym zakresie możemy także zwrócić uwagę na nasze codzienne nawyki, takie jak np.:
- mniejsze zużycie energii — np. poprzez wyłączanie niepotrzebnie działających urządzeń elektrycznych oraz korzystanie z energooszczędnych sprzętów,
- rower, spacer lub transport publiczny zamiast samochodu — w ten sposób zminimalizować możemy emisję CO2 do atmosfery,
- redukcja korzystania z jednorazowych i plastikowych produktów — warto sięgnąć po alternatywy, takie jak bambusowe słomki do picia, kompostowalne woreczki czy wielorazowe butelki do picia,
- wspieranie firm działających w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem — możemy wybierać restauracje serwujące wegetariańskie potrawy lub podające jedzenie na wynos w ekologicznych opakowaniach,
- wybieranie produktów oznaczonych odpowiednimi certyfikatami — potwierdzają one m.in. zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko.
Zmiana naszych nawyków żywieniowych, takich jak ograniczenie spożycia mięsa, również przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Wszystko to, w połączeniu z właściwymi działaniami na szczeblu politycznym i gospodarczym, może przyczynić się do zmniejszenia negatywnych skutków kryzysu klimatycznego.
Zadbaj o środowisko z asortymentem SlowPack!
Zachodzące zmiany w atmosferze i klimacie są realnymi wyzwaniami, które wymagają naszej uwagi i działania. W obliczu kryzysu ekologicznego ważne jest szerzenie świadomości oraz podejmowanie nawet niewielkich działań przeciwdziałających, szczególnie jeśli prowadzimy swój biznes. Wybieranie takich produktów jak papierowe kubki do firmowego bufetu czy biodegradowalne opakowania i naczynia do lokalu gastronomicznego ma ogromny wpływ na zmniejszenie produkcji śmieci, szczególnie tych plastikowych.
W poszukiwaniu takich rozwiązań pomoże ekologiczna hurtownia SlowPack, gdzie szeroki wybór produktów, pozwoli Ci na prowadzenie biznesu w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju — zapraszamy!
Zobacz inne wpisy:
Energooszczędność w domu – jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć zużycie energii w codziennym życiu?
Certyfikaty ekologiczne, które warto znać – dlaczego? Kilka słów wyjaśnienia