Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli postawa na rzecz pozytywnych zmian – przykłady, znaczenie i korzyści

2023-05-31
Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli postawa na rzecz pozytywnych zmian – przykłady, znaczenie i korzyści

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektóre firmy zyskują taką popularność i zaufanie w oczach konsumentów, a inne zostają zapomniane? Dlaczego tylko niektóre marki kojarzą nam się z pozytywnymi wartościami, a inne nie? A może chcesz dowiedzieć się, czy Twoje przedsiębiorstwo może mieć pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko? Sekretnym kluczem do odpowiedzi jest uwzględnienie przede wszystkim podejścia do odpowiedzialności społecznej oraz wykorzystania narzędzi założonych przez tę strategię. Jednak czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu i dlaczego jest tak ważna?

 

Czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu?

Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli CSR to nie tylko strategia zarządzania, ale także wizja, niosąca ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstwa oraz społeczności. To idea, która wymaga od firm uwzględnienia interesów społecznych, ochrony środowiska i dbania o relacje z różnymi grupami interesariuszy — szczególnie pracowników. Dążenie do bycia społecznie odpowiedzialnym to inwestycja w ludzi i środowisko, a także promowanie tych działań wśród otoczenia firmy, dzięki czemu firma nie tylko zyskuje na konkurencyjności, ale także współtworzy warunki dla zrównoważonego rozwoju, również ekonomicznego. Właśnie ta harmonia między biznesem, społeczeństwem i środowiskiem, stanowi podstawę budowania dobrobytu dla całego społeczeństwa.

 

Istota i znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu

Społeczna odpowiedzialność biznesu — CSR to nic innego jak ukłon w stronę świadomości społecznej i ekologicznej oraz podejście, które wykracza poza standardowe, wolnorynkowe zasady, by uwzględnić dobro wszystkich. Co najważniejsze, strategia przynosi obustronne korzyści — zyskuje nie tylko firma, ale i całe społeczeństwo. W końcu, czy jest coś piękniejszego niż współpraca oparta na wzajemnym zrozumieniu i korzyściach? Takie podejście to właśnie założenie CSR, które zainspirowało przedsiębiorców do stworzenia strategii, pomagających firmom rozwijać się oraz korzystnie wpływać na życie i kondycję w wielu aspektach.

Dzbanek I-water 1400ml jonizujący i mineralizujący z pewnością pozytywnie wpłynie na środowisko oraz wygodę i komfort pracowników kameralnych i kilkuosobowych firm, którzy cieszyć będą się mogli ze świeżej oraz smacznej wody bez zużycia plastiku w postaci butelek!

 

 

CSR w praktyce — jakie korzyści płyną z wdrożenia zasad i kto je zauważy?

Zacznijmy od stwierdzenia oczywistego – każda firma chce zyskać zaufanie swoich klientów i interesariuszy. Koncepcja odpowiedzialności społecznej biznesu to nie tylko modne hasło — to konkretne korzyści, które przekładają się na lepsze wyniki finansowe i poprawę otaczającego nas środowiska. Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na aspekty ekologiczne, społeczne i etyczne działań firm, a także ich reputację. Ale mocne strony to nie tylko lojalni klienci. Jakie zatem korzyści z wdrażania zasad społecznej odpowiedzialności biznesu może zyskać przedsiębiorstwo?

  • Społeczne — zgodne z najlepszymi praktykami biznesowymi, przynoszą korzyści zarówno dla samej firmy, jak i całego społeczeństwa, gdyż zrównoważone marki dbają o bezpieczeństwo swoich pracowników i minimalizują negatywny wpływ swoich działań na środowisko, co przekłada się na wyższy poziom kultury pracy oraz lepszą jakość życia mieszkańców lokalnych społeczności.

  • Ekonomiczne — zrównoważone marki nie tylko zarabiają pieniądze, ale także inwestują w swój potencjał ludzki i majątek trwały, działając jeszcze efektywniej. Dzięki temu posiadają wyższą płynność bieżącą i rentowność sprzedaży, a także inwestują więcej w rozwój swoich pracowników.

  • Środowiskowe — racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi i odpadami to jedno z ważniejszych działań proekologicznych, które pozwala na ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Firmy mogą między innymi postawić na korzystanie z wielorazowych lub biodegradowalnych naczyń czy zapewnić pracownikom dostęp do filtrowanej wody, zamiast butelkowanej.

  • Korzyści dla pracowników — zrównoważone firmy oferują przede wszystkim wysoką kulturę i bezpieczeństwo pracy czy opiekę medyczną, ale także umożliwiają rozwój zawodowy dzięki szkoleniom i dostępnym narzędziom, uwzględniając równość szans kobiet i mężczyzn w zakresie zajmowanych stanowisk.

Kubek papierowy dwuściankowy kraft 350 ml jest ekologiczną alternatywą dla jednorazowych kubeczków z plastiku, którą wprowadzić mogą do siebie zarówno kawiarnie wydające gorące napoje na wynos, jak i biurowe bufety.

 

 

Działania do wdrożenia w każdej firmie, czyli 3 przykłady społecznej odpowiedzialności biznesu

Wdrożenie zasad CSR — społecznej odpowiedzialności biznesu, może być trudne, ale istnieją sprawdzone modele działania, które pomagają firmom działać w ten sposób. Pierwszy etap to planowanie, czyli określenie celów i strategii działania. Kolejny to działanie, czyli wdrożenie działań zgodnych z założeniami. Na koniec sprawdzamy, czy założenia zostały osiągnięte oraz, czy działania były skuteczne, by wyciągnąć wnioski i skorygować działania, w celu uzyskania jeszcze lepszych wyników. Jakie 3 działania możesz wprowadzić w swojej firmie?

 

Wspieranie lokalnej społeczności

Wspieranie lokalnej społeczności to szansa na stworzenie dobrych relacji z otoczeniem. Działania mogą przybierać różne formy, od wsparcia lokalnych instytucji i osób, po programy dla dzieci i młodzieży, działania ekologiczne czy rozwój infrastruktury, która poprawi jakość życia mieszkańców danej okolicy oraz pozwoli firmie budować zaufanie i pozytywny wizerunek, dzięki zaangażowaniu społecznemu.

Działania proekologiczne na rzecz środowiska

Podejmowanie działań proekologicznych pozwala minimalizować wpływ przedsiębiorstwa na środowisko, pozostawiając w przyrodzie po sobie jak najmniejszy ślad. To może obejmować wdrażanie polityki środowiskowej, zrównoważone zarządzanie surowcami, segregację odpadów, edukację pracowników i klientów, jak również wdrażanie ekologicznych procesów technologicznych, produktów i usług. Obecnie wiele lokali gastronomicznych oraz food trucków rezygnuje z podawania żywności w plastikowych i jednorazowych pojemnikach, tackach i kubkach, stawiając na alternatywy wykonane z papieru lub innych biodegradowalnych tworzyw jak słoma czy mączka kukurydziana.

Kampanie i projekty społeczne

Realizacja kampanii społecznych ma przede wszystkim na celu zwiększenie świadomości społecznej na określony temat lub niesienie pomocy potrzebującym, np. przekazywanie określonego procenta zysków ze sprzedaży produktów, bądź usług na konkretne cele. Działania te powinny być związane z działalnością przedsiębiorstwa, zwiększając skuteczność działań i zainteresowanie społeczeństwa.

Tacka papierowa głęboka PURE to świetny zamiennik plastikowych opakowań, w który zainwestować mogą właściciele lokali gastronomicznych oraz food trucków, nie rezygnując przy tym z jakości usług oraz pozostając odpowiedzialnym i przyjaznym środowisku.

 

 

Społeczna odpowiedzialność biznesu — podsumowujemy wnioski!

Zmieniaj świadomie świat, podejmując zrównoważone dla środowiska i przyjazne dla lokalnych społeczności wybory. Niewielkie zmiany w Twojej firmie mogą być niezwykle istotne i znaczące zarówno dla świata, jak i lokalnego rynku. Społeczna odpowiedzialność biznesu to proste zmiany — od segregacji odpadów i wybierania alternatyw dla jednorazowych produktów z plastiku, aż po wsparcie finansowe dla kampanii, projektów czy instytucji. Chcesz poznać więcej ciekawych wskazówek — zajrzyj na naszego bloga lub od razu stań się bohaterem zmian z asortymentem hurtowni ekologicznej SlowPack!

 

Zobacz inne wpisy:

Energooszczędność w domu – jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć zużycie energii w codziennym życiu?

Świadomość ekologiczna społeczeństwa a alternatywne dla plastiku rozwiązania – jakimi dysponujemy możliwościami?

Lekcja nr 6 - "Mączka kukurydziana i jej zastosowanie w gastronomii – charakterystyka i przeznaczenie"

Jakie można zaobserwować zmiany klimatu w Polsce, Europie i na całym świecie? Czym są doskwierające problemy klimatyczne?

Certyfikaty ekologiczne, które warto znać – dlaczego? Kilka słów wyjaśnienia

Zmiana klimatu – przyczyny i skutki, czyli o tym, do czego może doprowadzić działalność człowieka i nie tylko!

Ustawa SUP – „dyrektywa plastikowa” i wynikające z niej zmiany. Na co należy się przygotować od 1 stycznia 2024?

pixel