Energooszczędność w domu – jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć zużycie energii w codziennym życiu?

2023-06-01
Energooszczędność w domu – jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć zużycie energii w codziennym życiu?

Zamienienie domu w energooszczędny to nie tylko sposób na oszczędzanie pieniędzy, ale także na ochronę środowiska. Dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań i materiałów można zminimalizować straty energii i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Marzysz o nowoczesnym domu oraz obniżeniu swoich rachunków? Nie wiesz jakie możliwości i patenty możesz wprowadzić do swojego życia, by przestawić się na zieloną energię oraz ekologiczne rozwiązania? Może warto zacząć od zmiany swojego domu na energooszczędny i w ten sposób zrobić coś dobrego dla naszej planety? Rozwiejmy zatem wszelkie wątpliwości!

Co to jest energooszczędność?

Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się, ile energii zużywasz w ciągu dnia. Energooszczędność to temat, który przewija się coraz częściej w naszej świadomości, gdyż chcemy oszczędzać pieniądze i obniżać nasze rachunki, ale także dbać o środowisko. Jednak czym tak naprawdę jest? To proste — chodzi o to, aby wykorzystać mniej energii do wykonania tej samej czynności. Może to być osiągnięte na wiele sposobów. Na przykład poprzez kupowanie urządzeń o niższej klasie energetycznej lub wyłączanie oświetlenia, kiedy nie jest nam potrzebne.

Zestaw sztućców z pestek awokado z serwetką to idealny pomysł na duże przyjęcia okolicznościowe, szczególnie w plenerze, gdyż pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu, wody oraz energii bez konieczności mycia dziesiątek widelców, łyżek i noży. Zestawy są biodegradowalne i z łatwością kompostują się, redukując negatywny wpływ na środowisko!

 

 

Klasy energetyczne — co to i dlaczego warto zwracać na nie uwagę?

Kolorowe paski na etykietach AGD to nie ozdoba, a klasy energetyczne, które pomagają nam oszczędzać na rachunkach za prąd. Oznaczenia te informują nas o poborze energii przez dany sprzęt i pozwalają na wybór urządzeń o niższym zużyciu prądu. Od ponad dwóch lat wprowadzane zostają nowe etykiety energetyczne, które znacznie ułatwią nam — konsumentom wybór oszczędnych urządzeń. Dzięki nim będziemy mieć pełną wiedzę na temat poboru energii, a także innych ważnych parametrów sprzętu, dlatego, zanim zrobisz zakupy, zwróć uwagę na klasy energetyczne!

 

Jakie są klasy energetyczne oraz jak je odczytywać?

Co oznaczają kolorowe paski na etykietach sprzętu AGD? Jak odczytywać wskaźniki i poziom zużycia energii przez nową lodówkę czy zmywarkę? Nowa etykieta zaczyna się od oznaczenia A, a kończy na G, ale czym są te tajemnicze litery? Odpowiadamy!

  • Klasa A i B — oznaczone kolorem ciemnej zieleni i jej jaśniejszego odcienia to klasy energetyczne zarezerwowane na przyszłość, nie ma więc jeszcze na rynku urządzeń z takim oznaczeniem.
  • Klasa C — jasnozielony pasek to aktualnie najwyższa klasa efektywności energetycznej, czyli odpowiednik poprzedniej klasy A+++, a sprzęty z taką etykietą są obecnie najbardziej energooszczędne.
  • Klasa D — oznaczona kolorem żółtym, znana była wcześniej jako A++. Produkty z takim oznaczeniem są również oszczędne, ale nieco mniej efektywne niż klasy C.
  • Klasa E — jasnopomarańczowy kolor to obecny zamiennik klasy A+, którego obecność na etykiecie oznacza, że sprzęt jest nieco bardziej energochłonny, ale zazwyczaj tańsze w zakupie.
  • Klasa F — to klasa oznaczona odcieniem ciemnopomarańczowym, do której należą urządzenia charakteryzujące się dużym zużyciem energii, które przekłada się na wysokie rachunki i negatywny wpływ na środowisko.
  • Klasa G — najniższa klasa energetyczna, podkreślona kolorem czerwonym, która wskazuje na produkty zużywające bardzo dużo prądu i mające istotny, lecz negatywny wpływ na środowisko.

 

Nowa etykieta energetyczna pozwala szybko zorientować się w najważniejszych cechach urządzeń i zachęca producentów do oferowania coraz bardziej energooszczędnych produktów, tym samym dając konsumentom większą kontrolę nad wyborem urządzenia, które nie tylko pozwoli zaoszczędzić na rachunkach, ale też wpłynie pozytywnie na środowisko.

 

Jak obliczyć energooszczędność urządzeń?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak w praktyce działa system klas energetycznych? To nie tylko etykiety, ale przede wszystkim wskaźniki, które pomagają w oszczędzaniu na rachunkach za prąd. Aby obliczyć zużycie prądu, należy wziąć pod uwagę moc danego sprzętu oraz czas jego pracy, a także cenę prądu za kilowatogodzinę. Wzór na zużycie prądu to moc urządzenia pomnożona przez czas pracy wyrażony w godzinach oraz pomnożona przez stawkę taryfy u dostawcy prądu. Dzięki temu prostemu wzorowi można łatwo obliczyć, ile energii elektrycznej zużywa dany sprzęt w gospodarstwie domowym oraz przede wszystkim kontrolować swoje wydatki!

Torebka termiczna 22,8 x 16,5 cm 50 sztuk dzięki swojej budowie zatrzymuje temperaturę posiłku, sprawiając, że Ty nie musisz podgrzewać swojego pieczywa w piekarniku, by nadal cieszyć się jego świeżą chrupkością i ciepłem! Pozwoli Ci to zaoszczędzić nie tylko czas, ale i energię!

 

 

Jakie zalety ma dom energooszczędny?

Budowa energooszczędnego domu, choć jest początkowo droższa niż tradycyjnego, to już w pierwszym roku użytkowania przynosi ogromne korzyści — przede wszystkim, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, dzięki którym rachunki za prąd i ciepło zostają obniżone o kilkukrotność!

Co ciekawe, nieruchomości energooszczędne mają również znacznie większą wartość na rynku wtórnym od tradycyjnych budynków, które generują wysokie koszty eksploatacji. Jest to dobre także w przypadku miejsc jak biura czy lokale gastronomiczne, które dla pełnego pozostania w zgodzie z naturą, wybierają także przyjazne planecie ekologiczne środki czystości do sprzątania miejsca pracy czy dystrybutory wody w celu zminimalizowania użycia plastikowych butelek.

Tabletki do zmywarki Wegańskie Ekos 25 szt. to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych kapsułek, z której korzysta coraz więcej świadomych konsumentów i przedsiębiorców, chcących pozostać w pełni przyjaznym środowisku. Pamiętaj, by inwestować jedynie w energooszczędne sprzęty do zmywania oraz włączać zapakowaną do pełna zmywarkę!

 

 

Co możemy robić, aby zmniejszać zużycie energii w życiu?

Nie potrzebujesz ani magicznych zaklęć, ani fortuny, żeby zacząć działać! Wdrożenie kilku prostych ulepszeń może przynieść duże oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Niektóre z nich wymagają większych inwestycji, ale są to koszty, które się zwrócą. Zmniejszanie zużycia energii nie tylko pomaga naszemu portfelowi, ale również środowisku naturalnemu. Jak zatem wprowadzić energooszczędność w swoim domu?

  • Zrób audyt energetyczny — pomoże określić, jakie kroki należy podjąć, aby zmniejszyć zużycie energii.
  • Wymień tradycyjne żarówki na energooszczędne — pochłaniają one 75% mniej energii niż zwykłe żarówki i są 25 razy bardziej wytrzymałe.
  • Wymień przedłużacze tradycyjne na inteligentne — pomogą zaoszczędzić pieniądze i energię.
  • Zainstaluj inteligentny termostat — automatycznie dostosowuje temperaturę do indywidualnych potrzeb.
  • Kupuj urządzenia według klas energetycznych — będą zużywać mniej energii, wciąż wykonując swoje zadania.
  • Dociepl swój dom — pozwoli ograniczyć straty ciepła i zaoszczędzić energię.

 

Ekologiczne alternatywy w domu i miejscu pracy

Certyfikat potwierdzający energooszczędność urządzenia jest kluczowym kryterium, na które należy zwrócić uwagę, wybierając sprzęt zarówno do domu, jak i do pracy. Jeśli chcesz więc przyczynić się do zwiększenia ochrony środowiska oraz własnych finansów, zwracaj uwagę przede wszystkim na produkty takie jak monitory, drukarki czy projektory, które uhonorowane zostały specjalnym niebieskim znaczkiem Energy Star, promującym zrównoważony rozwój.

W miejscu pracy warto zrezygnować także ze starych klimatyzacji czy obecności tańszych suszarek do rąk, które produkowane starszymi technologiami emitują długie fale ciepłego powietrza. Nie jest to rozwiązanie wydajne ani ekologiczne, które można zastąpić efektywniejszymi alternatywami.

Ręczniki papierowe naturalne 25 x 23 cm 200 szt. są idealnym rozwiązaniem dla łazienek w lokalach gastronomicznych, barach czy kawiarniach, które chcą zrezygnować z energochłonnych suszarek do rąk i postawić na ekologiczne rozwiązania.

 

 

Zamień swój dom w energooszczędny i ekologiczny już dziś!

Zmieniaj świat od środka, jednocześnie oszczędzając swoje finanse i zmniejszając rachunki, przystępując do rewolucji energooszczędności w Twoim domu, biurze czy lokalu. Zastosowanie prostych trików i zamiana na bardziej przyjazne środowisku rozwiązania przyczyniają się do walki z kryzysem klimatycznym. Odwiedź nasz blog lub od razu zaopatrz się w asortyment z hurtowni ekologicznej SlowPack, by stać się bohaterem zmian!

 

Zobacz inne wpisy:

Świadomość ekologiczna społeczeństwa a alternatywne dla plastiku rozwiązania – jakimi dysponujemy możliwościami?

Lekcja nr 6 - "Mączka kukurydziana i jej zastosowanie w gastronomii – charakterystyka i przeznaczenie"

Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli postawa na rzecz pozytywnych zmian – przykłady, znaczenie i korzyści

Jakie można zaobserwować zmiany klimatu w Polsce, Europie i na całym świecie? Czym są doskwierające problemy klimatyczne?

Certyfikaty ekologiczne, które warto znać – dlaczego? Kilka słów wyjaśnienia

Zmiana klimatu – przyczyny i skutki, czyli o tym, do czego może doprowadzić działalność człowieka i nie tylko!

pixel