Świadomość ekologiczna społeczeństwa a alternatywne dla plastiku rozwiązania – jakimi dysponujemy możliwościami?

2023-07-07
Świadomość ekologiczna społeczeństwa a alternatywne dla plastiku rozwiązania – jakimi dysponujemy możliwościami?

Zmiana naszego sposobu myślenia na temat ekologii jest kluczem do zrównoważonej przyszłości. Wpływ człowieka na środowisko wciąż rośnie, a zasoby naturalne nie nadążają za naszymi potrzebami — chcąc temu zapobiec, konieczne są zmiany w sposobach produkcji i zarządzaniu przedsiębiorstwami, a także w naszym społeczeństwie. Wzrost świadomości ekologicznej jest niezbędny, abyśmy dokonali pozytywnych zmian w naszych wyborach, zmieniając je na odpowiedzialne i przyjazne dla planety — przyszłość środowiska zależy bowiem od naszych działań już teraz. Jak pozostać świadomym ekologicznie i edukować o tym innych? Odpowiadamy!

 

Czym jest świadomość ekologiczna?

Jeśli zastanawiasz się, co to jest świadomość ekologiczna — spieszymy z odpowiedzią! Przede wszystkim jest to nasz stosunek do przyrody, ale również wiedza i wartości, które kierują naszymi wyborami. Edukacja środowiskowa jest niezwykle ważnym narzędziem do efektywnej ochrony planety i zminimalizowania efektów katastrofy ekologicznej, gdyż pozwala nam zrozumieć, jak silny wpływ ma nasz styl życia na środowisko. W konsekwencji motywuje nas do podejmowania coraz to bardziej odpowiedzialnych decyzji, które stają się inwestycją w przyszłość — zarówno dla nas, jak i dla przyszłych pokoleń.

Słomki bambusowe jednorazowe 250 szt. to ekologiczna alternatywa dla plastikowych słomek oraz trwałe rozwiązanie, które nie ulega rozpadowi w kontakcie z wilgocią — a po skończonej przygodzie z napojem, z powodzeniem możemy je przekształcić w naturalny kompost w naszym własnym ogrodzie!

 

 

Jak kształtowana jest świadomość ekologiczna społeczeństwa?

Na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa wpływ mają edukacyjne kampanie, które przede wszystkim mają informować o konsekwencjach naszych działań, uwrażliwiać nas na naturę i zachęcać do korzystania z ekologicznych produktów i usług. Wzrost świadomości ekologicznej zachodzi również poprzez zaangażowanie biznesów, które wprowadzają przyjazne środowisku rozwiązania w swoich firmach, promując eko praktyki zarówno wśród pracowników, jak i klientów. Może to być zarówno zastosowanie energooszczędnych technologii, jak i ekologicznych naczyń czy mebli z recyklingu.

Środowiskowa edukacja powinna być jednak praktykowana już w szkole i przedszkolu, tak by kształtować świadomość ekologiczną dzieci od ich najmłodszych lat. Zachęcanie do segregacji śmieci i gaszenia światła czy nauka o upcyklingu to małe, jednak niezwykle istotne kroki, które wpłyną na rozwinięcie pozytywnych nawyków proekologicznych i zbudowanie odpowiedzialnego społeczeństwa.

Miska jadalna BreadPack 300 ml wykonana z ciasta chlebowego to niekonwencjonalny zamiennik dla plastikowych opcji w Twoim lokalu gastronomicznym — z pewnością zaintryguje klientów możliwością schrupania go po skończonym posiłku, pokazując tym samym, że alternatywne i ekologiczne rozwiązania mogą być warte uwagi!

 

 

Alternatywne i ekologiczne rozwiązania dla plastiku

W obliczu rosnącego problemu zanieczyszczenia mórz i oceanów plastikiem, musimy szukać alternatywnych rozwiązań, które będą przyjazne dla środowiska, w tym również dla innych form życia na naszej planecie. Największy problem aktualnie stanowi obecność plastiku, gdyż rozkłada się on przez setki lat, w tym czasie zanieczyszczając glebę i wodę szkodliwymi dla zdrowia ludzi i zwierząt cząsteczkami. Po jakie alternatywy zatem sięgać, by zminimalizować produkcję plastiku oraz ilość jego odpadów?

  • Biodegradowalne materiały — wybierajmy produkty wykonane z biodegradowalnych tworzyw, które rozkładają się w szybki i bezpieczny dla naszego zdrowia czy środowiska sposób, np. torby wykonane z materiałów roślinnych, takich jak skrobia kukurydziana czy włókna bambusowe.

  • Kompostowalne naczynia i sztućce — warto zrezygnować z jednorazowych opcji na rzecz alternatyw, czyli ekologicznych sztućców i naczyń wykonanych z materiałów, takich jak drewno, bambus, trzcina cukrowa, papier czy pestki awokado, które rozłożą się nawet w przydomowym kompostowniku, nie zagrażając nam ani przyrodzie.

  • Alternatywy dla plastikowych butelek — woda w plastikowych butelkach jest już passé! Są one nie tylko nieekologiczne, ale również i już nieopłacalne, gdyż długoterminowo znacznie bardziej ekonomiczną i praktyczną opcją okazują się wielorazowe butelki jonizująco-filtrujące wodę, bidony czy nawet termosy.

  • Ubrania z trwałych i ekologicznych materiałów — wybierajmy ubrania z bawełny i lnu, które w przeciwieństwie do poliestrowych tkanin z plastiku, są naturalnymi włóknami pozwalającymi skórze oddychać. Jest to ekologiczna alternatywa, która również zapewnia większą wygodę noszenia, redukuje uczucie dyskomfortu czy podrażnień.

Zestaw sztućców bambusowych 100 szt. to ekologiczna propozycja dla wszystkich lokali, które pragną do swojego biznesu wprowadzić odpowiedzialne i bezpieczne dla klientów opcje, bez szkodliwych dla środowiska i zdrowia cząsteczek mikroplastiku.

 

 

Odpowiedzialne wybory i kształtowanie świadomości — jakie ekologiczne rozwiązania można wprowadzić w biznesie?

Branża gastronomiczna ma ogromny potencjał do kształtowania i wpływania na wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez wprowadzanie zrównoważonych praktyk. Coraz więcej restauracji i food trucków oferuje szeroki wybór roślinnych dań, wprowadza drewniane sztućce na wynos, naczynia i ekologiczne słomki wykonane z materiałów biodegradowalnych lub przetworzonych z surowców odnawialnych, a także zmniejsza zużycie plastiku i generację odpadów.

Przedsiębiorstwa gastronomiczne mogą również wprowadzić ekologiczne środki czystości, zapewniając nie tylko bezpieczeństwo naturze, ale i pracownikom, tworząc dla nich przyjazne warunki pracy oraz przekazując wartości inspirujące do podejmowania bardziej świadomych wyborów. Stają się oni wówczas częścią zrównoważonego i ekologicznego środowiska, natomiast klienci mają okazję doświadczyć odpowiedzialnego podejścia do ochrony przyrody, które zachęca do podejmowania podobnych działań również w innych aspektach swojego życia.

Grejpfrutowy płyn do mycia naczyń jest hipoalergicznym, ekologicznym oraz wydajnym sposobem na czyste sztućce, kubki oraz talerze, zarówno w lokalu gastronomicznym, biurze, jak i gospodarstwie domowym.

 

 

Turystyka a świadomość ekologiczna

Podróżowanie jest nie tylko doskonałą okazją do odkrywania nowych miejsc i kultur, ale również szansą na rozwinięcie świadomości ekologicznej — własnej, naszej rodziny lub przyjaciół, którzy podróżują z nami. Wszystko zaczyna się od wyborów i działań podejmowanych w trakcie podróży.

Wybierając się w góry lub na wielogodzinne zwiedzanie zamiast wody butelkowanej, warto zainwestować w wielorazową metalową lub szklaną butelkę termiczną, którą będziemy mogli ponownie napełniać. Podobnie, pakując swoje kanapki, warzywa czy owoce, możemy wybrać ekologiczne opakowania, takie jak Woskowijki czy torebki z papieru, zamiast folii aluminiowej. Do plecaka przed podróżą wrzucić warto także biodegradowalne chusteczki nawilżające z celulozy czy bambusowe chusteczki kieszonkowe, które ze względu na tworzywo są bezpieczne zarówno dla nas, jak i natury.

 

Wybieraj ekologiczne punkty na mapie!

Podczas podróży ekologiczne wybory dotyczą również miejsc noclegowych i gastronomicznych, które odwiedzamy w trakcie naszych wycieczek. Coraz większa liczba turystów świadomie wybiera hotele oraz restauracje, kawiarnie i bary, które dążą do minimalizowania swojego śladu w naturalnym środowisku. Oferują one często ekologiczne opcje, takie jak energia odnawialna, recykling, ograniczenie zużycia wody i korzystanie z żywności pochodzącej od lokalnych sprzedawców. W ten sposób nie tylko pomagają w ochronie środowiska, ale również inspirują innych do podobnych działań, dokładając się do kształtowania i wzrostu świadomości ekologicznej.

Butelka termiczna JOY in me Shore Break 500ml 1 szt. to świetny sposób na zrezygnowanie z plastikowych butelek jednorazowych oraz zaoszczędzenie pieniędzy na kupowaniu gorących napojów na wynos — doskonale sprawdzi się do zimnych oraz ciepłych napojów. Utrzyma ciepło do 12h, a zimno nawet do 24h!

 

 

Kształtowanie świadomości ekologicznej ze SlowPack

Zaobserwować możemy na coraz większą skalę, jak wiele osób podejmuje działania proekologiczne, starając się zmniejszyć produkcję odpadów czy dwutlenku węgla do atmosfery. Jako społeczeństwo chętniej wybierać zaczynamy produkty wielorazowe, z ekologicznymi oznaczeniami oraz trwałe, będące doskonałą alternatywą dla tych jednokrotnego użytku. Widzimy coraz większy wzrost świadomości ekologicznej Polaków, którzy zmieniają codzienne nawyki, rezygnując np. z plastikowych reklamówek, zastępowanych lnianymi lub bawełnianymi eko torbami.

Przed nami jest jeszcze dużo pracy do wykonania, a dążenie do pełnej edukacji środowiskowej to długa droga — zaczynamy jednak kroczyć w dobrą stronę dzięki licznym kampaniom i biznesom pozwalającym zrozumieć istotę problemu. Pragniesz zdobyć więcej fascynujących wskazówek lub poznać inne alternatywne rozwiązania? Zajrzyj już teraz na stronę naszej ekologicznej hurtowni SlowPack!

 

Zobacz inne wpisy:

Energooszczędność w domu – jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć zużycie energii w codziennym życiu?

Lekcja nr 6 - "Mączka kukurydziana i jej zastosowanie w gastronomii – charakterystyka i przeznaczenie"

Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli postawa na rzecz pozytywnych zmian – przykłady, znaczenie i korzyści

Jakie można zaobserwować zmiany klimatu w Polsce, Europie i na całym świecie? Czym są doskwierające problemy klimatyczne?

Certyfikaty ekologiczne, które warto znać – dlaczego? Kilka słów wyjaśnienia

Zmiana klimatu – przyczyny i skutki, czyli o tym, do czego może doprowadzić działalność człowieka i nie tylko!

Ustawa SUP – „dyrektywa plastikowa” i wynikające z niej zmiany. Na co należy się przygotować od 1 stycznia 2024?

pixel