Certyfikaty ekologiczne, które warto znać – dlaczego? Kilka słów wyjaśnienia

2023-09-14
Certyfikaty ekologiczne, które warto znać – dlaczego? Kilka słów wyjaśnienia

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie znaczenie mają certyfikaty ekologiczne? Jesteś w stanie wymienić korzyści, jakie niesie posiadanie takiego oznaczenia? W dzisiejszych czasach — dobie kryzysu klimatycznego i największego zanieczyszczenia planety, kiedy coraz więcej osób zwraca uwagę na ochronę przyrody, warto znać odpowiedzi na te pytania. Dlaczego? Certyfikacja ekologiczna m.in. potwierdza, że produkt został wytworzony z poszanowaniem środowiska. W tym artykule przybliżymy Wam temat oznaczeń bio, które są coraz częściej spotykane na rynku oraz podpowiemy, jak rozpoznać te autentyczne.

 

Czym są certyfikaty ekologiczne?

Certyfikat ekologiczny jest dokumentem, który potwierdza, że dana usługa lub produkt spełnia określone kryteria, umożliwiające mu otrzymanie specjalnego oznaczenia — np. symbolu na opakowaniu. Sprawia to, że klienci dobrowolnie mogą dokonywać  świadomych wyborów, wspierając jedynie te firmy, które dbają o ochronę środowiska naturalnego. Aby otrzymać taką certyfikację, produkt musi dokładnie spełniać różnorodne wymagania, takie jak m.in.:

  • eliminacja testów przeprowadzanych na zwierzętach,
  • wytwarzane produktów z nietoksycznych surowców i przyjaznych dla środowiska materiałów — np. biodegradowalnych,
  • korzystanie z ograniczonej ilości surowców, w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na zasoby naturalne,
  • łatwość w poddawaniu się recyklingowi,
  • możliwość wykorzystania produktu jako surowiec wtórny.

 

Jeśli poszukujesz w pełni roślinnego produktu do kąpieli lub ręcznego prania — poznaj mydło marsylskie z cytronellą 250 g, które jest oznaczone certyfikatem Vegan OK oraz SkinEco. Artykuł zapakowany został w opakowanie nadające się w pełni do recyklingu!

 

 

Rodzaje certyfikatów ekologicznych

Znajomość różnych certyfikatów ekologicznych dostępnych na rynku jest kluczowa dla każdego, kto chce prowadzić odpowiedzialny biznes lub po prostu dokonywać świadomych wyborów konsumenckich. Na rynku występuje wiele rodzajów dokumentów, które wystawione mogą być na podstawie wielu różnorodnych wytycznych oraz dla różnych branż — zarówno zajmujących się produkcją żywności czy jednorazowych naczyń, jak i kosmetyków lub środków czystości. Warto pamiętać, że posiadanie oznaczenia nie zawsze oznacza 100% zgodność z zasadami zrównoważonego rozwoju. Często są to minimalne standardy, które producenci muszą spełnić, a niektóre certyfikaty ekologiczne mogą być przyznawane na podstawie samoregulacji danego sektora.

Płyn do mycia naczyń Ekos 0,5 L to oznaczony certyfikatem ICEA oraz Vegan Society produkt, który jest wolny od składników pochodzenia zwierzęcego oraz drażniących konserwantów. Doskonale sprawdzi się nie tylko w domu, ale i w lokalach gastronomicznych.

 

 

Jak rozpoznać autentyczne certyfikaty ekologiczne?

Autentyczność certyfikacji ekologicznych jest kluczowa przede wszystkim dla ochrony środowiska, zdrowia konsumentów oraz świadomego wsparcia firm, którym rzeczywiście zależy na tworzeniu bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości. Może to być jednak nieco skomplikowane, gdyż niektóre firmy mogą wprowadzać klientów w błąd, tworząc „zielone” etykiety.

Podstawowym krokiem w identyfikacji prawdziwych eko certyfikatów jest zrozumienie, co oznaczają poszczególne symbole. Jeśli jakieś oznaczenie jest nam nieznane i widzimy je po raz pierwszy, warto sprawdzić, czy dokument można  zweryfikować online i czy jest wydany przez renomowaną organizację — np. Polskie Centrum Badań i Certyfikacji czy Instytut Certyfikacji Etycznej i Środowiskowej.

Kubek papierowy zielony 100 ml — idealny do kawiarni, barów i firmowych bufetów, oferujących napoje na wynos i chcących zrezygnować z plastikowych opcji. Produkt posiada certyfikację potwierdzają, że jest kompostowalny, a proces rozkładu nie zagraża przyrodzie.

 

 

Zalety posiadania certyfikatów ekologicznych

Posiadanie certyfikatów ekologicznych to nie tylko kwestia odpowiedzialności za wpływ na środowisko, ale również liczne korzyści biznesowe. Firmy, które mogą pochwalić się takim dokumentem, zyskują zaufanie klientów, którzy coraz częściej szukają produktów przyjaznych dla planety — ekologicznych opakowań, wegańskich kosmetyków czy naturalnych środków czystości. Klienci są także gotowi zapłacić więcej za artykuły, które posiadają certyfikat bio. Stanowią one więc ważny element w budowaniu marki i mogą przynieść wzrost sprzedaży. Nie należy zapominać jednak o głównym celu, czyli o korzyściach dla samej przyrody, np. zmniejszeniu produkcji śmieci czy emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Poszukujesz alternatywy dla plastikowych zrywek? Kompostowalne woreczki 85 szt. wykonane zostały biodegradowalnego materiału, co potwierdza certyfikat TUV AUSTRIA Compost Home!

 

 

Certyfikaty ekologiczne a ochrona środowiska

Certyfikatów ekologicznych na świecie istnieje wiele, jednak my zazwyczaj spotykamy się z oznaczeniami europejskimi. Niestety, mimo istnienia różnych symboli, klienci sklepów często nie zwracają uwagi na ich różnice — a warto je znać. Jakie zatem są najczęściej spotykane etykiety i co one oznaczają?

  • EU Ecolabel — jeden z najbardziej rozpoznawalnych europejskich certyfikatów ekologicznych, gwarantujących minimalny wpływ danego produktu na środowisko w całym cyklu jego powstawania — od wydobycia surowców, przez dystrybucję, aż po utylizację.
  • Fairtrade — międzynarodowy dokument potwierdzający sprawiedliwy handel — produkt został wyprodukowany z pełnym poszanowaniem praw producentów, pracowników i środowiska.
  • Euroliść — certyfikat żywności ekologicznej używany na artykułach, które spełniły surowe warunki dotyczące sposobu ich produkcji, przetwarzania, transportu i przechowywania — produkty m.in. muszą zawierać minimum 95% składników organicznych.
  • Vegan Society — handlowy znak przyznawany najczęściej produktom spożywczym i kosmetykom, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, odzwierzęcego oraz z upraw genetycznie modyfikowanych.

 

Przeglądając ekologiczne opakowania, naczynia i sztućce, niejednokrotnie spotkać możemy się także z certyfikatami EN 13432 oraz ASTM 6400. Oznaczają one wykorzystanie biodegradowalnych tworzyw oraz spełnienie wymagań wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Bezzapachowy płyn do naczyń Eco Shine 1 L to doskonała alternatywa dla gospodarstw domowych i restauracji, które chcą postawić na ekologiczne rozwiązania. Przyjazność środowisku potwierdza certyfikat Ecolabel — jedno z najpopularniejszych oznaczeń.

 

 

Jak uzyskać certyfikat ekologiczny dla swojego produktu?

Proces uzyskania certyfikatu ekologicznego dla swojego produktu może być skomplikowany, ale jest to inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Wymaga spełnienia szeregu surowych kryteriów i standardów, które gwarantują, że produkt jest bezpieczny dla środowiska i zdrowia ludzi. Jednakże proces certyfikacji może być czasochłonny i kosztowny, a także wymagać przeprowadzenia szeregu testów, audytów i spotkania się z kontrolami. Ważne jest zatem, aby przed rozpoczęciem procesu dokładnie zrozumieć wymagania i być przygotowanym na spełnienie wszystkich kryteriów.

Dowiedz się więcej na temat kosztów i uzyskiwania certyfikatów BIO.

 

Ekologiczne certyfikaty — podsumujmy!

W obliczu rosnącego kryzysu klimatycznego i świadomości ekologicznej społeczeństwa wartością dodaną dla naszej firmy jest posiadanie ekologicznej certyfikacji. Pomimo surowych wymagań i kosztów związanych z uzyskaniem dokumentu, jest to inwestycja w przyszłość planety i naszego biznesu.

A jeśli szukamy certyfikowanych i przyjaznych środowisku artykułów do naszego domu, lokalu gastronomicznego lub innego rodzaju przedsiębiorstwa, warto zaopatrzyć się w asortyment ekologicznej hurtowni SlowPack — bezpieczne, testowane i ekologiczne produkty, które są idealnym wyborem dla tych, którzy chcą dbać o środowisko i czerpać korzyści z ekologicznego stylu życia.

 

Zobacz inne wpisy:

Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli postawa na rzecz pozytywnych zmian – przykłady, znaczenie i korzyści

Energooszczędność w domu – jakie kroki podjąć, aby zmniejszyć zużycie energii w codziennym życiu?

Świadomość ekologiczna społeczeństwa a alternatywne dla plastiku rozwiązania – jakimi dysponujemy możliwościami?

Lekcja nr 6 - "Mączka kukurydziana i jej zastosowanie w gastronomii – charakterystyka i przeznaczenie"

Jakie można zaobserwować zmiany klimatu w Polsce, Europie i na całym świecie? Czym są doskwierające problemy klimatyczne?

Zmiana klimatu – przyczyny i skutki, czyli o tym, do czego może doprowadzić działalność człowieka i nie tylko!

pixel