Ekologiczne certyfikaty BIO – jak je uzyskać i ile kosztują?

2022-04-01
Ekologiczne certyfikaty BIO – jak je uzyskać i ile kosztują?

My, jako konsumenci, coraz częściej zwracamy uwagę na to, po jakie produkty sięgamy. Tak jest w przypadku artykułów żywnościowych, kosmetyków czy środków czystości. Świadome podejście do zakupów sprawia, że dla producentów umieszczenie certyfikatu ekologicznego na opakowaniu jest nie tylko zabiegiem marketingowym, ale również biznesową koniecznością. Certyfikacja ekologiczna odgrywa w dzisiejszych czasach ważną rolę, pozwalającą przyciągnąć większą liczbę klientów i zbudować wśród nich zaufanie.
W dzisiejszym artykule porozmawiamy sobie, jak uzyskać certyfikat ekologiczny i ile to kosztuje. Dowiedz się, jak w praktyce wygląda wdrożenie BIO dla produktów żywnościowych i na jaki wydatek należy się nastawić. Zapraszamy do lektury!



Certyfikacja produktów ekologicznych w skrócie – czym są i do czego służą znaki ekologiczne?

Certyfikaty ekologiczne (nazywane również znakami ekologicznymi) są oznaczeniami mającymi na celu utwierdzenie konsumenta w tym, że dany produkt jest przyjazny środowisku naturalnemu. Mowa tutaj zarówno o etapie produkcji, jak i użytku – artykuł z oznaczeniem „eko” przez cały swój cykl nie może negatywnie wpływać na naszą planetę. Z roku na rok na coraz większej liczbie produktów możemy znaleźć charakterystyczne znaczki (najczęściej w kolorze zielonym), dzięki którym wiemy, po co sięgamy. Ale jak to jest w przypadku firm produkujących eko wyroby? Czy każda firma może sobie w każdej chwili nadrukować na opakowaniu certyfikat? Okazuje się, że niekoniecznie, o czym mówimy w kolejnych akapitach.

Jeżeli chcesz poczytać więcej o oznakowaniach eko, przeczytaj jeden z poprzednich artykułów na naszym blogu pt. Znaki ekologiczne na opakowaniach – przewodnik.



Certyfikacja BIO – nie na własną rękę

Zanim przejdziemy do tego, jak zdobyć certyfikat ekologiczny, pomówmy chwilę o „certyfikacji na własną rękę”. Choć mogłoby się to wydawać absurdalne to warto mieć świadomość, że na rynku mogą pojawić się produkty niskiej jakości, które pomimo eko znaczka na opakowaniu, z ekologią nie mają nic wspólnego.

Oczywiście nie mówimy tutaj o tym, że istnieje wiele firm, które umieszczają BIO oznaczenia na produktach bez konsultacji z odpowiednimi instytucjami. Zdarza się jednak, że niektóre przedsiębiorstwa mogą chcieć wykorzystać ekologiczny trend i czym prędzej sprzedać „certyfikowane” produkty – w końcu to bardzo szybki zarobek.

Niestety – a może stety dla nas, jako konsumentów – certyfikaty BIO są wydawane przez uprawnione do tego instytucje. Oznakowanie produktu „na lewo” może skończyć się naprawdę przykrymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi, stąd też chcąc uzyskać certyfikację dla swoich artykułów, nie warto iść tą ścieżką.



Certyfikat BIO – jak uzyskać? Wniosek o certyfikację

Przejdźmy do sedna, czyli do tego, jak uzyskać ekologiczny certyfikat BIO.

Po pierwsze firma ubiegająca się o certyfikację, musi złożyć odpowiedni wniosek oraz wypełnić formularz o nazwie „Zgłoszenie podjęcia działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego”. Druk ten dostępny jest w Internecie – najłatwiej można go pobrać ze strony internetowej Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych – www.gov.pl/web/ijhars.



Certyfikacja gospodarstw ekologicznych a kontrola zewnętrzna firmy

Warto mieć świadomość, że certyfikacja BIO składa się nie tylko z jednego kroku, jakim jest złożenie wniosku.

Kolejnym etapem jest przesłanie formularza do wybranej instytucji certyfikującej. Do najpopularniejszych zaliczyć można:

  • Ekogwarancja PTRE Sp. z o.o.,
  • COBICO Sp. z o.o.,
  • Bioekspert Sp. z o.o.,
  • BioCert Małopolska Sp. z o.o.,
  • PNG Sp. z o.o.

 

Taki zabieg wiążę się z zawarciem umowy z zewnętrzną firmą na przeprowadzenie kontroli przedsiębiorstwa ubiegającego się o przyznanie certyfikatu ekologicznego.

W czasie wizyty instytucja certyfikująca musi sprawdzić, czy wyroby spełniają standardy BIO. Jeśli chodzi o żywność pod uwagę brane są takie aspekty jak:

  • metody ochrony gleby,
  • rodzaj stosowanych nawozów,
  • sposoby zabezpieczania wód.

 

Co ważne – może zdarzyć się, że kontrola będzie podzielona na kilka etapów. O tym, jakie będą terminy następnych wizyt oraz wysokości opłat, inspekcja będzie informować za pomocą aneksów umowy.



Ile kosztuje certyfikat ekologiczny?

Zarówno certyfikat ekologiczny dla firm, jak i sama kontrola przez instytucję certyfikującą kosztują.

Przedsiębiorstwo, które chce, aby na ich produktach widniał znaczek BIO, musi przygotować się na wydatek rzędu od 1000 zł do 1500 zł. Stawki te mogą jednak się różnić – są one często ustalane indywidualnie (dla gospodarstw rolnych cena uzależniona jest od ich powierzchni).

Na cenę uzyskania certyfikatu ekologicznego wchodzi m.in.:

  • weryfikacja dokumentów,
  • kontrola,
  • pobranie próbek do badań oraz ich zbadanie,
  • wpis do rejestru producentów produktów ekologicznych,
  • wydanie certyfikatu.



Certyfikat ekologiczny – jak uzyskać? Podsumowanie

Aby uzyskać certyfikat ekologicznej firmy dla swoich produktów, należy przede wszystkim spełnić wymogi produkcji eko zgodnie z przepisami (stosować specjalne metody ochrony gleby i wody, wykorzystywać odpowiednie nawozy). Następnym krokiem jest wypełnienie specjalnego formularza zgłoszeniowego i przesłania go do instytucji certyfikującej. W tym czasie zawierana jest umowa z jednostką prowadzącą certyfikację – po udanej kontroli przyznawany jest certyfikat BIO, będący potwierdzeniem jakości produktów wytwarzanych zgodnie z duchem eko.

Warto wiedzieć, że jednostka certyfikująca może raz do roku przeprowadzić ponowną kontrolę sprawdzającą, czy produkty przedsiębiorstwa wciąż spełniają wymogi.

Szukasz atestowanych i certyfikowanych produktów? W takim razie odwiedź stronę internetową hurtowni opakowań ekologicznych SlowPack. W asortymencie sklepowym znajdują się artykuły dla gastronomii i domu, które przechodzą szereg testów potwierdzających ich naturalne pochodzenie i neutralność dla środowiska naturalnego. Na stronie znajdziesz nie tylko opakowania ekologiczne, ale również eko sztućce, biodegradowalne naczynia, słomki ekologiczne, eko kubki i wiele innych.




Zobacz inne wpisy:

Unijna dyrektywa plastikowa 2021 – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Walki z plastikiem ciąg dalszy...

Bioodpady i brązowe pojemniki

Znaki ekologiczne na opakowaniach - przewodnik

 

pixel