Znaki ekologiczne na opakowaniach - przewodnik

2020-07-29
Znaki ekologiczne na opakowaniach - przewodnik

Znaki ekologiczne na opakowaniach są obecnie częścią wielu produktów, po które może sięgnąć konsument. To symbole ekologiczne mają często decydujący wpływ na wybór klienta. Na rynku możemy spotkać wiele eko znaków, lecz ich znaczenie nie wszystkim do końca znane. Dlatego dziś przychodzimy do Was z obszernym przewodnikiem po najważniejszych znakach ekologicznych.



Co to są znaki ekologiczne?

Znaki ekologiczne (eko znaki, symbole ekologiczne) to oznaczenia ekologiczne, które mają na celu poinformowanie klienta, że dany produkt został wykonany z troską o środowisko naturalne oraz, że przy jego produkcji nie doszło do skażenia gleby, powietrza lub wody. Znak ekologiczny informuje nas również o tym, że cały cykl istnienia produktu - od jego powstania, poprzez używanie, aż do końcowego przerobu jest przyjazny dla środowiska. Eko znak jest nadawany przez administrację rządową oraz publiczne lub prywatne organizacje i stowarzyszenia konsumenckie. Polskim oficjalnym znakiem ekologicznym jest EKO-ZNAK przyznawany od 1998 roku przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. Nadanie znaku ekologicznego na produktach wiąże się ze spełnieniem konkretnych warunków, które są określane przez sztab ekspertów i naukowców, badających i sprawdzających cały cykl produkcji towaru.



Eko znak - rodzaje

Symbole ekologiczne dzielimy na 3 kategorie:

  • żywność ekologiczna - ekożywność,
  • produkty ekologiczne - ekoprodukty,
  • opakowania ekologiczne - ekoopakowania.

 

Dziś skupimy się na tych ostatnich, czyli na opakowaniach ekologicznych. Znaki ekologiczne na opakowaniach oznaczają, że dany produkt wykonany jest z surowców biodegradowalnych, nadających się do ponownego przetworzenia. Każdy produkt oznaczony znakiem eco musi spełniać również pewne kryteria:

  • proces produkcji musi być przyjazny dla środowiska,
  • ograniczanie zużycia energii na każdym etapie procesu produkcyjnego,
  • produkcja towarów z surowców nietoksycznych,
  • produkty nie są testowane na zwierzętach,
  • opakowanie może służyć ponownemu wykorzystaniu.

 

Jak odczytywać symbole ekologiczne?

Żeby znak eko spełniał swoją funkcję, potrzebna jest wysoka świadomość ekologiczna klientów oraz umiejętność odczytywania symboli ekologii. Dziś zmierzymy się z tym zadaniem i przedstawimy Wam najbardziej znane ekologiczne znaki.




Opakowania biodegradowalne (compostable) - ten znak ekologiczny jest przeznaczony dla opakowań, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji. Ekoznaki na opakowaniach oznaczają, że produkty w nich zawarte są w pełni biodegradowalne i mogą być kompostowane wraz z odpadami organicznymi. Oznaczenie to przyznawane jest przez DIN CERTCO (Niemiecki Instytut Standaryzacji). Zdecydowana większość produktów w naszym sklepie posiada to oznaczenie - kupując więc w SlowPack - nie szkodzisz środowisku.




Możliwość ponownego wykorzystania – ten znak ekologiczny eko pojawia się na opakowaniach nadających się do wielokrotnego użytku. Znak ekologii na takich opakowaniach sygnalizuje, że produkt nie staje się odpadem i można go ponownie użyć do tego samego celu co najmniej dwukrotnie. Znak ekologiczny można spotkać m.in. na pudełkach, beczkach, kanistrach, a także na butelkach i innych szklanych pojemnikach.




Opakowanie nadające się do recyklingu - te symbole ekologiczne potocznie określa się mianem "recykling". Tego typu znaki ekologiczne przeznaczone są dla opakowań, które mogą być ponownie przetworzone i wyprodukowane z odzyskanych surowców innego lub podobnego produktu (np. papier - torby, tektury do pakowania, wypełniacze do pudełek). Wewnątrz pętli składającej się ze strzałek, ten eko znak zawiera liczbę, która informuje jaki materiał został zużyty do produkcji danego opakowania. Więcej informacji o liczbach tych przygotujemy niebawem :)




Dbaj o czystość. Wrzuć do kosza. - ten znak ekologiczny na opakowaniach ma za zadanie przypominać konsumentom, aby opakowanie po wykorzystanym produkcie trafiło do pojemnika na śmieci.




Euroliść – to znak eko przyznawany przez Komisję Europejską dla produktów ekologicznych w Unii Europejskiej. Ten symbol ekologii jest lokowany obligatoryjnie na wszystkich paczkowanych produktach ekologicznych, wyprodukowanych w jednym z państw członkowskich i realizujących obowiązujące normy wspólnotowe. Nie dotyczy produktów importowanych spoza terenu Unii. Euroliść przedstawia gwiazdki Unii Europejskiej ułożone w kształcie liścia na zielonym tle. Znak eco zawiera dwa wyraźne przesłania: Natura i Europa.




Zielony punkt znak - to jedno z najbardziej powszechnych i najczęściej występujących oznaczeń ekologicznych, które informuje konsumenta, że za opakowanie została już wniesiona opłata recyklingowa, kierowana do krajowej organizacji odzysku opakowań. Znak zielony punkt jest własnością Duales System Deutschland A.G. (DSD) z siedzibą w Kolonii i jest jego zastrzeżonym znakiem towarowym. Jako ciekawostkę warto dodać, że zielony punkt znak jest umieszczany rocznie na około 460 miliardach opakowań na całym świecie.




Znak ekologiczny eko FSC można spotkać na produktach przemysłu drzewnego, meblarskiego lub papierniczego. Nazwa wywodzi się z języka angielskiego Forest Stewardship Council (FSC) – Rada Dobrej Gospodarki Leśnej, której celem jest promocja ekologicznej, prospołecznej gospodarki leśnej, jednocześnie przynoszącej korzyści ekonomiczne. Oznaczenie FSC gwarantuje, że użyte do produkcji drewno zostało pozyskane w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, z poszanowaniem praw lokalnej ludności, oraz nie obniżyło potencjału ekonomicznego gospodarki leśnej.




Nie testowane na zwierzętach - jest jednym z ekoznaków, którym oznacza się produkty nie testowane na zwierzętach, a ten znak eco najczęściej stosują producenci kosmetyków. Co ciekawe, firmy same decydują, że wspomniany znak ekologii pojawi się na produkcie. To, czy informacja jest prawdziwa, powinny weryfikować organizacje konsumenckie.




ECOLABEL - znany także jako ekologiczne znaki “Stokrotka” lub “Margerytka”. Jest to oficjalny znak ekologiczny, nadawany produktom spełniającym wymagania uzgodnione przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Otrzymanie tego eko znaku jest równoznaczne ze spełnianiem najostrzejszych norm środowiskowych. Ecolabel symbol ekologii przyznaje się w 24 kategoriach, do których należą między innymi AGD, detergenty, tekstylia oraz papier.




W Trosce o Naturę - takie ekoznaki na opakowaniach oznaczają system ich odzysku i recyklingu odpadów. Znak ekologiczny „W Trosce o Naturę” jest potwierdzeniem udziału w programie o tej samej nazwie i świadczy o współpracy z organizacją odzysku Polski System Recyklingu SA. Takie oznaczenia ekologiczne mówią, że firma dąży do minimalizacji zanieczyszczeń środowiska naturalnego na każdym etapie – produkcji, eksploatacji i gospodarki odpadami. Bierze również udział w działaniach edukacyjnych, informacyjnych i lobbingowych.



Warto sięgać po produkty, na których umieszczone są znaki ekologiczne. Przede wszystkim dlatego, że towary z eko znakiem są przyjazne środowisku na każdym etapie “życia” – począwszy od cyklu produkcyjnego aż po utylizację. Dodatkowo tam gdzie umieszczone są znaki ekologiczne na opakowaniach, możliwy jest wgląd do etapów produkcji. Zachęcamy do zwracania uwagi na etykiety. Mamy nadzieję, że z naszym przewodnikiem będzie to prostsze!

W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo produktów z oznaczeniem Compostable czy FSC.



Zobacz inne wpisy:

Ekologiczne certyfikaty BIO – jak je uzyskać i ile kosztują?

Unijna dyrektywa plastikowa 2021 – wszystko, co trzeba o niej wiedzieć

Walki z plastikiem ciąg dalszy...

Bioodpady i brązowe pojemniki

Polecane

pixel