Naturalne środki czystości do domu – o tym jak sprzątać by było czysto, ekologicznie i bezpiecznie

2022-10-26
Naturalne środki czystości do domu – o tym jak sprzątać by było czysto, ekologicznie i bezpiecznie

Dbanie o porządek nie należy do zbyt przyjemnych czynności, jednak koniecznych. Bez względu na to jak się zabieramy za sprzątanie, najważniejsze w tej kwestii są przede wszystkim efekty naszej pracy. Niektóre rzeczy należy myć codziennie, inne wystarczy raz na tydzień, a niektóre nawet rzadziej. Wszystko zależy od sposobu oraz częstotliwości użytkowania, a także miejsca. Poza naszymi chęciami i motywacją do działania niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie. Większość środków czyszczących zawiera w swoim składzie mnóstwo niebezpiecznych substancji, które poza tym, że mają negatywny wpływ na środowisko, stanowią również zagrożenie dla naszego zdrowia i skóry. Na szczęście jest coś alternatywnego i bez wątpienia bezpieczniejszego – naturalne środki czystości. Jeśli wciąż nie czujesz, że warto zmienić złe nawyki, zostań z nami do końca - zebraliśmy dla Ciebie mnóstwo wartościowych informacji.

 

Co wybrać – chemiczne czy naturalne środki czyszczące? Czy silniejsze oznacza lepsze?

Zanim zaczniemy uświadamiać Ci, dlaczego naturalne środki do sprzątania mają znacznie więcej zalet niż inne, chcemy Ci coś wyjaśnić. Na tym etapie skupimy się na chemikaliach, które niestety wciąż są powszechnie używane w wielu domach, lokalach i firmach, choć tak naprawdę są bardzo niebezpieczne.

Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał trudność doczyszczenia jakiegoś przedmiotu. W takich sytuacjach oprócz tego, że zużywamy mnóstwo siły i czasu, to najczęściej decydujemy się na zakup silniejszych środków chemicznych, które mają za zadanie wręcz rozpuścić powstałe plamy. Jak się zapewne domyślasz, skoro coś ma tak intensywne działanie, to jego skład nie należy do zbyt łagodnych – nie podlega to żadnym wątpliwościom. Niestety faktem jest, że wiele popularnych środków czystości, których skład opiera się na szkodliwych związkach chemicznych, może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie. Poza tym, że efektem kontaktu skóry z takim preparatem może być wystąpienie alergii to dodatkowo, jesteśmy narażeni na m.in.:

 • spadek odporności;
 • spadek wydolności płuc;
 • podrażnienie dróg oddechowych i oczu;
 • choroby nowotworowe.

 

Co gorsza, wciąż spora liczba ludzi, pomimo stosowania tak silnych substancji po zakończonym sprzątaniu zapomina o otwieraniu okien lub użyciu oczyszczaczy powietrza. Jeśli chcesz w końcu świadomie zadbać nie tylko o to, co Cię otacza, ale również siebie i swoich bliskich – sięgnij po alternatywne rozwiązania w postaci naturalnych środków myjących, które tak naprawdę są na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko, że wiesz, gdzie ich szukać.

 

Naturalna pianka do czyszczenia grillów i piekarników Eco Shine 1L – produkt doceniony certyfikatem Ecolabel. Gwarancja najmniejszego wpływu na środowisko naturalne.

 

Dlaczego warto używać naturalnych środków czystości?

Skoro doskonale już wiesz, z czym wiąże się stosowanie silnych chemikaliów, przyszedł czas, aby skupić się na aspektach potwierdzających, że ekologiczne środki czystości to po prostu rozsądny i godny polecenia wybór. Na wstępie należy wspomnieć o optymistycznej perspektywie związanej ze świadomością społeczeństwa na temat ochrony środowiska. Coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z istoty działań proekologicznych, a także korzyści płynących z wyboru alternatywnych dla plastikowych produktów rozwiązań. Z tego względu udając się na miasto, do restauracji, hotelu czy SPA – zaczynamy zwracać uwagę na wykorzystywane w nich opcje.

Jak już się możesz domyślać, stosowanie eko rozwiązań niesie ze sobą znacznie więcej korzyści, niż mogłoby się początkowo wydawać.

 • Po pierwsze – dzięki naturalnym środkom czystości nie musimy się martwić o nasze zdrowie, ponieważ są na tyle delikatne, aby były dla nas bezpieczne, a jednocześnie wystarczająco silne, aby spełniały swoje funkcje.
 • Po drugie – mnóstwo eko produktów dostępnych jest w wersji bezzapachowej i hipoalergicznej, co znacząco zwiększa komfort ich użycia przede wszystkim w miejscach takich jak kuchnia oraz łazienka.
 • Po trzecie – z uwagi na naturalny charakter asortymentu nie pozostawia on żadnych szkodliwych śladów na otaczającym nas środowisku.
 • Po czwarte – naturalne środki do sprzątania są tak samo skuteczne jak te chemiczne. Z pewnością nie musisz się martwić, że wybór ten będzie wiązał się z gorszymi efektami. Nic z tych rzeczy – będzie równie dobrze, a może nawet i lepiej.
 • Po piąte – uwzględniając w swoich działaniach ekologię, jesteś w stanie zbudować wśród obecnych i potencjalnych klientów pozytywny wizerunek swojej firmy. Oczywiście nie to powinno być głównym powodem zdecydowania się na takie kroki, ale z pewnością korzystnie wpłynie to na promocję i reklamę.

 

Eko odkamieniacz do kabin prysznicowych Winni’s 0,5L – swoją skuteczność zawdzięcza naturalnym składnikom. Nie zawiera konserwantów, barwników i fosforu, a opakowanie ekologiczne nadaje się do recyklingu.

 

Naturalne środki czystości do domu, lokalu, biura i … – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Z pewnością zastanawiasz się, gdzie naturalne środki do sprzątania spisują się najlepiej. Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Są to na tyle uniwersalne i pozbawione szkodliwej chemii produkty, że możesz je wykorzystać, gdziekolwiek zechcesz. To, co jest szczególnie ważne to fakt, że pomimo przeprowadzania porządków na tarasie czy zewnętrznej części restauracji, czyli tzw. ogródku, nie musisz się martwić, że dany preparat negatywnie wpłynie na powietrze, glebę lub rośliny. O wszystkie te aspekty zadbano podczas produkcji i dobierania poszczególnych składników.

Nie jesteśmy w stanie wyszczególnić jednego miejsca, w którym warto je stosować, natomiast z czystym sumieniem możemy zapewnić, że zarówno w domu, lokalu gastronomicznym, biurze, hotelu, jak i innych strefach – naturalne środki myjące to wybór gwarantujący pełną satysfakcję.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym fakcie – odpowiadając za porządek w miejscach publicznych, musimy praktycznie codziennie wykonywać te same obowiązki. Dlatego, aby zadbać o swoje zdrowie, szczególnie zalecane są łagodne i ekologiczne warianty środków myjących – sam już wiesz, że wdychanie i styczność z silnymi chemikaliami może wiązać się z wieloma nieprzyjemnościami.

 

 

Dlaczego naturalne środki czystości do domu to konieczność w momencie pojawienia się dziecka?

Wyjaśniliśmy już, że eko rozwiązania są odpowiednie na każdą okoliczność, natomiast istnieje jedna, o której szczególnie warto pamiętać. Naturalne środki do sprzątania mieszkania to must have w momencie pojawienia się dziecka. Nie jest niczym dziwnym, że maluchy są ciekawe wszystkiego, co je otacza i czują potrzebę dotykania różnych rzeczy. Czasem też ciężko je upilnować, aby nie wkładały brudnych paluszków do buzi. Co więcej, cały proces nauki chodzenia rozpoczyna się od raczkowania po podłodze – zatem wyobraź sobie jak wiele niebezpieczeństw może zagrażać Twojemu dziecku gdy regularne sprzątanie odbywa się z użyciem silnych środków chemicznych. Stanowczo tego nie rób! Jeśli chcesz dać swojej rodzinie to, co najlepsze, a także zadbać o ich zdrowie i komfort szukaj ekologicznych alternatyw.

 

Ekologiczny płyn do mycia podłóg Eco Shine 5L – nie zawiera: SLS, Dodecylobenzenosulfonianów, EDTA, NTA.

 

Jakie bezpieczne środki czystości dostępne są w wersji eko?

W zależności od tego, w jakich sklepach szukamy, możemy trafiać na nieco inne propozycje produktowe. Zależy nam, aby przybliżyć Ci, jak wiele możliwości masz do dyspozycji, sięgając po naturalne środki czystości – dla przykładu skupimy się na ofercie dostępnej w naszej hurtowni ekologicznej.

 • Naturalne środki do sprzątania różnorodnych powierzchni – do tej grupy asortymentowej możemy zaliczyć m.in.: płyny do mycia podłóg, preparaty do czyszczenia urządzeń, odkamieniacze i odtłuszczacze, płyny do szyb oraz pianki do sanitariatów.
 • Naturalne środki do zmywania ręcznego i zmywarek – bez wątpienia podczas zmywania wykorzystujemy sporą ilość produktów czyszczących. Dlatego bez względu na to, czy posiadamy zmywarkę, czy też nie możemy zadbać o ekologiczne aspekty, sięgając po bezpieczne dla środowiska opcje np.: płyny do mycia w zmywarce, wegańskie tabletki do zmywarki czy bezzapachowy płyn do ręcznego mycia naczyń.
 • Naturalne mydła – zadbanie o czystość to jedno, ale nie wolno zapominać o utrzymaniu własnego odpowiedniego poziomu higieny, dlatego warto mieć pod ręką przynajmniej jedną z dwóch opcji: mydło w płynie z ekstraktem z pokrzywy lub mydło marsylskie z cytronellą Winni’s.

To zaledwie niewielka część ekologicznego asortymentu. Tak naprawdę coraz więcej producentów staje na wysokości zadania i dostarcza na rynek produkty, które w niczym nie są gorsze od plastikowych wariantów. Nie wierzysz? Sprawdź naszą ofertę. Opisaliśmy w tym artykule wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące naturalnych środków czystości, natomiast jeśli chcesz zgłębić wiedzę na inne eko aspekty, koniecznie zajrzyj na naszego bloga – hurtownia ekologiczna SlowPack.

Polecane

pixel