Jak być eko? 10 prostych wskazówek, dzięki którym zmienisz swoje nawyki

2020-11-03
Jak być eko? 10 prostych wskazówek, dzięki którym zmienisz swoje nawyki

Z roku na rok świadomość społeczeństwa na temat ekologi diametralnie się zwiększa, a tym samym coraz częściej ludzie decydują się na wybór alternatywnych dla plastiku rozwiązań i zmianę dotychczasowych nawyków. Niepodważalnie bycie eko jest trendem, którym warto się zainteresować, zarówno ze względu na siebie i swoich bliskich, jak i otaczającą nas przyrodę. Nielicznym osobom wciąż wydaje się, że eko lifestyle wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, a co gorsza pochłania znacznie większą ilość środków finansowych – nic bardziej mylnego! Wystarczy drobna modyfikacja codziennych, prostych czynności, aby zrobić coś dobrego dla wszystkich! Dziś porozmawiamy o tym, jak być ekologicznym i od czego każdy z nas powinien zacząć.

 

Jak być bardziej eko, czyli o tym, jak pomóc planecie!

Zanim przejdziemy do wyszczególnienia kilku podstawowych kroków, które powinien uwzględnić w swojej codzienności każdy, kto zastanawia się, jak żyć ekologicznie musimy podkreślić pewne fakty. W 1920 roku, czyli ponad sto lat temu, na naszej planecie żyło około 2 miliardów ludzi, a 66% jej powierzchni, pokryta była przez zielone, dzikie i dziewicze tereny. Dziś jest nas już około 8 miliardów, a dzicz zajmuje zaledwie 35% naszej planety. Jest jej więc prawie o połowę mniej przy czterokrotnie większym zaludnieniu! Dane te są zatrważające, lecz dają wiele do myślenia dzisiejszemu społeczeństwu.

Troska o środowisko naturalne, edukacja ekologiczna, działania związane z promowaniem życia blisko natury stały się dla nas szczególnie ważne. Ekologiczny styl życia to dla wielu z nas jedyny dostępny sposób na pomoc w ocaleniu świata roślin, zwierząt i ich siedlisk przed wyginięciem. W związku z tym pojawiają się pytania, co możemy zrobić, by żyć ekologicznie, odpowiedzialnie i mądrze? Jak żyć bardziej ekologicznie we własnym domu? Właśnie na te zagadnienia postaramy się dziś odpowiedzieć.

Polskiej produkcji kompostowalne worki na śmieci o pojemności 60 L to niezbędnik każdego, komu zależy na prawidłowej i skrupulatnej segregacji odpadów.

 

 

Jak być ekologicznym w domu, pracy oraz w szkole – podstawowa zasada

Zawsze w dążeniu do celu najważniejsza jest motywacja, zaangażowanie oraz skrupulatność. Te same aspekty musi mieć na uwadze każdy, kto poszukuje odpowiedzi na pytanie „jak być bardziej ekologicznym?”. Pamiętaj, że zmiana nawyków nie przychodzi zwykle łatwo, natomiast jeśli będziesz trzymać się narzuconych sobie zasad, a co ważne wyeliminujesz ze swojego życia wszelkie odstąpienia od reguł z pewnością uda Ci się osiągnąć zamierzony efekt. Ponadto zaczynaj od małych rzeczy, tak aby wdrażanie dużych zmian przyszło naturalnie z czasem. Co ważne miej na uwadze, że nie odmienisz od razu całego świata, natomiast zaczynając od siebie, możesz zdziałać więcej, niż Ci się wydaje. Uwzględniaj eko rozwiązania bez względu na to, czy aktualnie przebywasz w pracy, szkole czy w domu – może i Ty sprawisz, że ktoś inny także zdecyduje się na przełom w swojej codzienności.

 

10 wskazówek jak być ekologicznym na co dzień – podpowiadamy!

Świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, dzięki czemu poszukujemy zdrowszych zamienników i sięgamy po produkty pochodzenia naturalnego. Zwracamy uwagę nie tylko na skład produktów, ale także ich pochodzenie. Dodatkowo coraz częściej stawiamy na jakość oraz minimalizm w życiu codziennym, co sprzyja ekologicznemu stylowi życia. Jak być eko bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujemy?

 

Stop marnotrawstwu wody – jak żyć eko i oszczędzać?

Większość ludzi, których byśmy zapytali, czy oszczędzają wodę, z pewnością by to potwierdziła. Natomiast czy rzeczywiście tak jest? Jak żyć ekologicznie we własnym domu? Każdego dnia starajmy się dokonywać mądrych i świadomych działań, np. zamiast kąpieli w wannie weźmy prysznic, korzystajmy ze zmywarki, owoce i warzywa myjmy w misce zamiast pod bieżącą wodą. Warto także w razie możliwości zdecydować się na zbieranie deszczówki, która idealnie nadaje się do podlewania roślin.

 

Sprzątanie oraz środki czystości, a to jak żyć zdrowo i ekologicznie – czy jedno ma związek z drugim?

Zapewne większość z nas lubi jak w jego mieszkaniu czy w domu jest czysto, w końcu dzięki temu czujemy się znacznie bardziej komfortowo, co sprzyja odpoczynkowi oraz pracy. Zamiast decydować się na zakup silnie działających, a tym samym szkodliwych dla naszego zdrowia i środowiska środków czystości, sięgaj po ich ekologiczne odpowiedniki. Dziś z łatwością dostaniesz eko płyny do podłógnaturalne płyny do naczyń czy inne produkty, dzięki którym uporasz się z brudem w bezpieczny sposób.

 

Jak być eko w biurze i poza nim? Segregacja śmieci to podstawa!

W coraz większej ilości miast i miejscowości władze lokalne decydują o obowiązku segregacji śmieci, a więc ich podziale na frakcje takie jak: szkło, plastik, papier oraz odpady bio. Najwięcej pytań oraz wątpliwości jest związanych z ostatnią z przywołanych frakcji. Jednym z nich jest „w co wyrzucać odpady bio?”. Odpowiedź jest prosta – w worki na śmieci biodegradowalne, a więc papierowe worki na śmieci, worki na śmieci bio wykonane z PLA lub innego, w pełni kompostowalnego tworzywa.

 

Korzystając z tego typu asortymentu, nie musimy martwić się o zanieczyszczenie frakcji bio niekompostowalnym wyrobem, ponieważ możemy całość wraz z opakowaniem ekologicznym, bez wyrzutów sumienia wyrzucić do odpowiedniego śmietnika. Jak być eko w domu, w biurze i we wszystkich innych miejscach? Po prostu gdziekolwiek jesteś, staraj się nie pozostawiać po sobie żadnego negatywnego dla środowiska śladu. Segregacja śmieci to doskonały początek!

 

Oszczędność energii to sposób na eko życie i niższe rachunki

Czasami zdarza nam się nie wyłączyć światła, wychodząc np. z pokoju lub kuchni. Wypracowanie nawyku gaszenia przychodzi często bardzo powoli, ale z pozytywnym, długofalowym skutkiem, widocznym później na rachunkach i w naszych kieszeniach. Warto również zainwestować w nowoczesne, energooszczędne żarówki, by oszczędzać prąd w domu, pracy czy szkole. Dodatkowo wybierajmy AGD o najwyższej klasie wydajności energetycznej (jeśli już musimy zdecydować się na zakup nowego sprzętu). Oszczędzanie energii to prosty nawyk, który może stać się doskonałą odpowiedzią na pytanie, jak żyć ekologicznie we własnym domu.

 

Zakup pieczywa i owoców obejdzie się bez foliowych woreczków

Dobrym rozwiązaniem, by nie mnożyć ilości małych foliowych reklamówek podczas zakupów, są woreczki ekologiczne na zakupy wykonane z bawełny. To eko rozwiązanie świetnie sprawdza się podczas zakupów warzyw oraz owoców. Natomiast sięgając po chleb czy bułki zaleca się wybrać specjalne woreczki na pieczywo, w których wypieki w pewnym sensie będą „oddychały”.

 

 

Duży zestaw eko worków na owoce i warzywa z nim już nigdy więcej nie będziesz musiał korzystać z plastikowych, a tym samym szkodliwych reklamówek, ponieważ te ekologiczne woreczki są wytrzymałe i wielorazowe.

 

 

Jak żyć ekologicznie, czyli walka z odpadami – wielorazowe produkty

Wychodząc z domu, zabieraj wodę lub herbatę do własnej eko butelki. Im mniej butelek plastikowych, tym lepiej dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. Najlepiej zainwestować w eko bidon lub naturalną butelkę na wodę, która będzie mieć właściwości termiczne – chłodzić w gorące dni, a zimą trzymać ciepło. Z takim zaopatrzeniem zawsze możesz mieć przy sobie swój ulubiony napój, jednocześnie nie generując zbędnych odpadów.

 

Jak być eko w szkole? Kanapki w plastikowej torebce śniadaniowej czy naturalnej woskowijce?

Do szkoły oraz pracy lubimy zabierać drugie śniadanie np. sandwiche, bajgle czy tosty. Niestety często kanapki te owijamy w folię aluminiową lub wsadzamy do woreczków foliowych, które mocno przyczyniają się do produkcji odpadów. Warto postawić na naturalny wybór, jakim są nowości na polskim rynku, czyli woskowijki wykonane z certyfikowanej tkaniny bawełnianej, pokrytej specjalną warstwą na bazie w pełni naturalnych składników, tj. oczyszczony wosk pszczeli, żywica drzewna oraz olej jojoba tłoczony na zimno. Ładne, wygodne i przyjazne środowisku. Idealne rozwiązanie dla każdego, kto poszukuje wskazówek jak być eko dla dzieci i w jaki sposób uczyć je prawidłowych nawyków od najmłodszych lat.

Biodegradowalna woskowijka w rozmiarze M o wymiarach 28 x 28 cm w różowe flamingi z pewnością umili czas spożywania śniadania w szkole i przedszkolu. Podaruj swojemu dziecku uśmiech.

 

 

Nie marnuj jedzenia – przemyślane zakupy

Jedna z najprostszych odpowiedzi na pytanie „jak żyć eko?” – kupujmy tyle jedzenia, ile jesteśmy w stanie zjeść. Resztki najlepiej kompostować, zamiast wyrzucać, wówczas przyczyniamy się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Jeśli organizowaliśmy przyjęcie i zostało nam dużo świeżego jedzenia, to dobrym pomysłem jest oddać niezjedzone, świeże produkty potrzebującym lub umieścić artykuły spożywcze w tzw. lodówkach społecznych dostępnych w każdym dużym mieście.

 

Zamiast wyrzucać, naprawiaj! O tym, jak być bardziej ekologicznym ograniczając ilość zakupów

Nie wyrzucaj starych zniszczonych ubrań czy butów. Pamiętaj, że każdą dziurkę można zacerować, a zniszczone buty zanieść do szewca. Ubrania, których już nie nosisz, najlepiej jest oddać potrzebującym, sprzedać lub nadać im drugie życie przerabiając je! Natomiast jeśli problem dotyczy wilgoci w butach, przez co stopa się w nich poci, warto wypróbować naturalny węgiel bambusowy, który z łatwością się z nią upora i zlikwiduje nieprzyjemne zapachy.

Cztery woreczki węgla bambusowego pochłaniającego wilgoć i zapachy po 75 g pomogą Ci uporać się z nieprzyjemną wonią i problemem wysokiego poziomu wilgotności zarówno w mieszkaniu, jak i samochodzie!

 

 

Wybieraj alternatywne dla plastiku wyroby – słomki, środki higieniczne i inne warte uwagi propozycje

Prowadzisz lokal gastronomiczny i zastanawiasz się, co możesz zrobić dobrego dla otaczającego Cię środowiska z jednoczesnym uwzględnieniem i spełnieniem potrzeb swoich klientów? Jak żyć ekologicznie podczas prowadzenia firmy? To proste! Zamiast nabywać plastikowe produkty, sięgaj po naturalne ich odpowiedniki, które są równie praktyczne, a co ważne bezpieczne z uwagi na skrupulatnie dobrany skład.

Przykładowo – dawniej plastikowa słomka wydawała się nieodłącznym elementem każdego napoju. Chętnie sięgaliśmy po nią, mimo że służyła nam tylko chwilę, a później trafiała do kosza na śmieci. Obecnie nasze wybory konsumenckie są bardziej świadome i idą w kierunku ekologii oraz zrównoważonego rozwoju. Dzięki czemu wychodząc ze znajomymi na spotkanie do baru lub pubu, sięgamy po eko zamienniki dla słomek plastikowych.

Codzienna higiena jamy ustnej, uszu, nosa jest istotna. Każdego dnia używamy środków higienicznych służących do pielęgnacji naszego ciała. Warto w tym aspekcie pomyśleć o środowisku i wybrać alternatywę dla plastikowych odpowiedników, np. bambusowe szczoteczki do zębów. Kierując się tą zasadą, jesteś w stanie wyeliminować ze swojej codzienności niemal wszystkie plastikowe i jednorazowe kuchenne produkty jak np. sztućce, kubki czy talerze.

Ekologiczny czarno-żółty wielorazowy kubek o pojemności 340 ml pomoże Ci cieszyć się smakiem ulubionego napoju, gdziekolwiek jesteś w naturalnym stylu!

 

 

Czas na podsumowanie tematu – jak być eko i co może nam ułatwić to zadanie?

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, z łatwością każdy odpowie na pytanie – „jak żyć bardziej ekologicznie?”. Często rozpoznawanie naturalnych produktów wydaje się skomplikowane, na szczęście znacząco pomóc Ci w tym może specjalne oznaczenie zamieszczane na opakowaniach informujące klienta o tym, że dany produkt został wykonany z troską o środowisko naturalne oraz że przy jego produkcji nie doszło do skażenia gleby, powietrza lub wody.

Pamiętaj, że drobne, małe, eko kroczki przyczyniają się do wielkiej i pozytywnej zmiany w środowisku! Zacznij zmieniać świat już dziś – w ofercie hurtowni ekologicznej SlowPack znajdziesz różnorodne biodegradowalne wyroby, którymi z łatwością zastąpisz szkodliwe plastikowe warianty. Po więcej cennych porad zapraszamy na naszego bloga!

 

 

 

Polecane

pixel