Jak dbać o środowisko naturalne – przykłady zastępowania plastiku i nie tylko

2021-09-28
Jak dbać o środowisko naturalne – przykłady zastępowania plastiku i nie tylko

Każdy z nas może, a wręcz powinien zadbać o środowisko naturalne. W końcu nawet najmniejsze z pozoru decyzje jak np. wyrzucenie plastikowej butelki po wodzie czy papierka po lodzie w nieodpowiednim miejscu mogą mieć w szerszej skali ogromny wpływ na stan naszej planety. Do tego wszystkiego dochodzą również gwałtowne zmiany klimatyczne, a także szybki rozwój cywilizacyjny, który sprawia, że natura, która już niejedno zniosła, z roku na rok cierpi jeszcze bardziej. Dlatego też temat ochrony środowiska w dzisiejszych czasach jest na tyle istotny, że nie należy go unikać - należy o nim mówić głośno i przy każdej możliwej okazji!

W dzisiejszym wpisie porozmawiamy o sposobach walki z wszechobecnym plastikiem, który jest źródłem zagrożenia dla planety, a także o zmianie niektórych nawyków na te bardziej ekologiczne. Zapraszamy do lektury – SlowPack.Dlaczego musimy dbać o środowisko naturalne?

Jak napisaliśmy na wstępie – temat ochrony środowiska jest niezwykle ważny. Czysta planeta – a co za tym idzie – powietrze mają bowiem ogromne znaczenie w kontekście naszego zdrowia i samopoczucia. W tym wszystkim nie możemy myśleć jedynie o sobie i o tym, co dzieje się dziś, ale również o przyszłych pokoleniach. W końcu powietrze, którym wszyscy oddychamy, jest i zawsze już będzie częścią środowiska naturalnego.

Od jego stanu zależy m.in. nasze zdrowie. Złej jakości powietrze niesie ze sobą różne zagrożenia dla każdego człowieka, a także obniża ogólny komfort życia – w końcu na świecie nie ma osoby, której podobałby się np. smog, będący najczęściej efektem tzw. niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń pochodzących z domowych pieców grzewczych, w których do podpałki używa się niejednokrotnie śmieci m.in. z plastiku.

Warto wiedzieć, że rocznie w wyniku chorób spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza umiera blisko 50 tysięcy Polaków.Jak dbać o środowisko? Zwracaj uwagę na ilość produkowanych odpadów

Jeśli chcesz zacząć świadomie dbać o środowisko, na samym początku zwróć uwagę na to, jakie i w jakiej ilości śmieci produkujesz. Odpady różnego rodzaju są obecnie jednym z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego. Według najnowszych danych przeciętny Polak produkuje około 350 kg śmieci rocznie – robi to (negatywne) wrażenie, prawda? Szczególnie gdy wspomnianą liczbę pomnożymy przez ilość mieszkańców, co da nam ponad 13 milionów ton śmieci rocznie wytwarzanych tylko w samej Polsce!Jak zmniejszyć ilość odpadów? Pomyśl o segregacji śmieci i ograniczeniu plastiku

Śmieci zawsze będą problemem – w końcu (przynajmniej na dzień dzisiejszy) nie ma sposobu, aby nie wytwarzać odpadów. Tak jest w każdym gospodarstwie domowym, lokalu użytkowym czy wielkich zakładach przemysłowych. Możesz jednak ograniczyć ich ilość na parę prostych sposobów.

Po pierwsze – segreguj śmieci. Jest to jedna z najistotniejszych rzeczy, o których należy wspomnieć. W końcu poziom segregacji, a co za tym idzie również recyklingu, jest w naszym kraju bardzo niski. Stosując się do zasad segregacji, będziemy mogli realnie zadbać o środowisko nie wychodząc poza własne podwórko. Dzięki temu surowce wtórne nie trafią na wysypisko, a zostaną ponownie wykorzystane. Na ten moment w Polsce ze wspomnianych wcześniej 350 kg śmieci, odzyskiwanych jest jedynie 30% surowców.Przykład produktu pochodzącego z recyklingu, czyli ekologiczny kubek papierowy na zupęPo drugie – ogranicz plastik (a najlepiej całkowicie z niego zrezygnuj). Jak już wiesz, plastikowe produkty są jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Stanowią one zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale również zwierząt (w głównej mierze morskich - w wodach możemy znaleźć ogromne ilości plastikowych butelek i innych wyrobów z tego tworzywa doprowadzających do śmierci niewinnych istot). Jak możesz to zrobić? Wybierając się na zakupy, zrezygnuj z jednorazowych foliówek, które nie dość, że są nieekologiczne, to jeszcze lubią się przerwać w najmniej oczekiwanym momencie. Do zakupów lepiej sprawdzą się wielorazowe torby wykonane np. papieru lub ekologiczne zamienniki toreb foliowych, czyli biodegradowalne reklamówki jednorazowe.Ekologiczna torba papierowa z uchwytem to znacznie lepsze wyjście od tradycyjnej jednorazowej reklamówki foliowejBiodegradowalna reklamówka wykonana na bazie mączki ziemniaczanej to propozycja dla tych, którzy chcą zrezygnować z plastiku, ale wciąż pozostają fanami lekkich toreb na zakupyPodobnie sprawa wygląda z warzywami i owocami. Zamiast kupować je na plastikowych tackach, wrzuć je luzem do bio opakowań. Plastik możesz ograniczyć zarówno w swoim domu, jak i lokalu gastronomicznym. W obu tych miejscach często pojawiają się również jednorazowe sztućce. Zamiast nich kupuj biodegradowalne i ekologiczne zamienniki.Łyżka z otrębów pszennych, czyli eko alternatywa dla plastikowych produktów jednorazowego użytku, które na co dzień znajdują zastosowanie w domu czy lokalu użytkowymOgraniczenie śmieci to nie wszystko, czyli co jeszcze możesz zrobić dla środowiska naturalnego?

Na to, w jakim stanie jest środowisko naturalne, wpływ ma wiele czynników. Odpady, a także ich ilość są tylko jedną ze składowych mających realny wpływ na otaczający nas świat, co oznacza, że zmiana nawyków w kupowaniu ekologicznych opakowań, sztućców czy innych artykułów codziennego użytku jak np. biodegradowalne worki na śmieci nie wystarczy.

Oczywiście – jest to duży krok w celu ochrony środowiska – warto jednak mieć na uwadze również inne problemy, z jakimi obecnie zmaga się nasza planeta, w tym m.in. niedobór wody czy sposoby pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej. Co więc możesz zrobić jeszcze, by środowisku i nam żyło się lepiej?

  • Oszczędzaj wodę – stosuj zasadę oszczędności i zakręć wodę w czasie mycia zębów czy golenia. Korzystaj również z szybkich pryszniców zamiast kąpieli, a także nie wylewaj wody, którą możesz ponownie wykorzystać.
  • Korzystaj z alternatywnych środków transportu – zamiast samochodu czy autobusu miejskiego skorzystaj z roweru lub hulajnogi elektrycznej, a jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub Wenecji - być może sprawdzi się kajak? ;)
  • Zainwestuj w odnawialne źródła energii.
  • Wciel w życie ideę ZERO WASTE, o której możesz poczytać w naszym poprzednim wpisie pt. Produkty Zero Waste – pomysły od SlowPack!

 

A jeśli chcesz już dziś zmienić swoje nawyki, sprawdź ofertę SlowPack. Znajdziesz u nas w pełni biodegradowalne i ekologiczne artykuły codziennego użytku do lokalu gastronomicznego oraz domu. Zapraszamy do przejrzenia asortymentu hurtowni i zaopatrzenia się w artykuły przyjazne naturze. SlowPack – opakowania ekologiczne.

 

Zobacz inne wpisy:

Produkty Zero Waste - pomysły od Slowpack

Pomysły na Eko Prezent

12 krokow jak żyć bardziej eko

Co daje i jak wygląda recykling papieru?

Lunchbox dla dziecka to znacznie więcej niż tylko śniadaniówka

Małe rzeczy czynią czuda, czyli o tym co to są działania proekologiczne

Polecane

pixel