Produkty zero waste - pomysły od SlowPack!

2021-08-27
Produkty zero waste - pomysły od SlowPack!

Zero Waste – dwa słowa, o których z roku na rok jest coraz głośniej. Mowa tutaj nie tylko o Polsce, ale również, a może i przede wszystkim - o reszcie świata. Przyszło nam żyć w czasach, w których nie mamy już wyboru - musimy ograniczyć produkcję śmieci różnego typu – i w tym właśnie pomaga nam podejście Zero Waste, a także konkretne produkty idące z duchem tej ideologii. Ale co to tak naprawdę znaczy? Jak możemy ograniczyć produkcję odpadów? Czym możemy zastąpić tradycyjne produkty codziennego użytku, aby zmniejszyć ilość śmieci w środowisku naturalnym? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części wpisu – sprawdź i zainspiruj się pomysłami od SlowPack.Zero Waste – co to?

O Zero Waste możesz usłyszeć tak naprawdę zewsząd. Internet, telewizja czy prasa – pojęcie to na stale zagościło już w naszym życiu codziennym. W dosłownym tłumaczeniu termin ten oznacza "bez śmieci" lub "zero marnowania".

Zero Waste możemy potraktować jako:

  • styl życia, w którym każdy człowiek stara się ograniczyć produkcję śmieci do absolutnego minimum, a przy tym nie zanieczyszczać środowiska naturalnego,
  • podejście, którego celem jest stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli takim, w którym zamiast tworzenia odpadów wykorzystuje się posiadane zasoby.

Najprościej mówiąc: chodzi tutaj o ochronę środowiska naturalnego. Niestety, w obecnych czasach na każdym kroku możemy znaleźć tony śmieci (w tym m.in. plastik, który jak wiemy, ma destrukcyjny wpływ na planetę). Dzięki podejściu "zero marnowania" możemy ograniczyć generowanie odpadów i postawić na ponowne wykorzystanie śmieci.Pojęcie Zero Waste – nie takie nowe, jak mogłoby się wydawać

Ciekawym aspektem jest fakt, że pojęcie Zero Waste nie zostało wymyślone kilka, a kilkadziesiąt lat temu. Może to dziwić – w końcu świadomość ochrony środowiska naturalnego obudziła się w nas stosunkowo niedawno.

Warto jednak wiedzieć, że termin Zero Waste po raz pierwszy został użyty już w latach 70. Początkowo odnosił się on do systemu produkcji i zakładał stworzenie gospodarki zamkniętej, o której wspomnieliśmy wyżej. Chodziło o to, aby wytwarzać produkty, które będą nadawać się do recyklingu, czyli ponownego użytku w domu i nie tylko.5R – zasady Zero Waste, o których musisz wiedzieć

To, jak wygląda Zero Waste w praktyce, najlepiej pokazać na przykładzie zasad 5R. Wcielenie ich w życie oznacza rezygnację z pewnych rzeczy, a także zmianę nawyków, które wyjdą na dobre – nie tylko nam samym, ale przede wszystkim innym oraz nam potomnym. Na czym polega zasada Zero Waste 5R? To proste – składa się jedynie z pięciu kroków.

  • Refuse (odmawiaj).
  • Reduce (ograniczaj).
  • Reuse (wykorzystaj ponownie).
  • Recycle (recyklinguj).
  • Rot (kompostuj).


Jak wcielić w życie zasady Zero Waste?

Postanowiłeś już – chcesz podążać za duchem Zero Waste i pragniesz zadbać o ochronę środowiska. Teraz zapewne zadajesz sobie pytanie: jak zacząć? Odpowiedzią na to jest wyżej przedstawiona lista zasad. Generalnie każdy kolejny krok prowadzi do kolejnego – zrezygnuj z kupowania produktów bez których możesz się obejść, a jeśli już musisz jakieś zakupić - wybieraj produkty używane lub produkty Zero Waste, czyli naturalne zamienniki dla tradycyjnych wyrobów z plastiku i innych szkodliwych dla planety materiałów.Produkty Zero Waste, czyli jakie?

Zanim przejdziesz do zakupów, dowiedz się, czym tak naprawdę są produkty Zero Waste. Musisz wiedzieć, że są to wyroby wykonane z materiałów bezpiecznych dla środowiska. Mamy tu na myśli takie surowce, które w przypadku wyrzucenia nie będą zalegać latami na planecie. Mówiąc bardziej fachowo: podlegają tzw. biodegradacji.Naturalne produkty Zero Waste – sprawdź, w co warto się wyposażyć!

Jakie produkty Zero Waste wybrać? To zależy tak naprawdę od Ciebie i od tego, czego używasz na co dzień. Jeśli chodzi o tekstylia, to wybór jest prosty, najlepiej skorzystać z tzw. second handów. Jeśli temat sprowadza się jednak do pikniku na odludziu, czy opakowań na wynos do Twojej restauracji - nie ma niestety możliwości skorzystania z produktów używanych czy też wielorazowych. Zachęcamy wówczas do zakupu opakowań w pełni kompostowalnych. Mogą to być m.in. opakowania, torby, worki, jadalne naczynia, słomki do napojów i wiele innych produktów. Poniżej zestawiliśmy przykłady kilku wyrobów z naszej strony, które pomogą ochronić środowisko, zamiast dodatkowo je zaśmiecać. Sprawdź poniższą listę i zainspiruj się życiem Zero Waste!Sztućce, naczynia i kubki – zestaw Zero Waste na start

Jednorazowe sztućce, naczynia czy kubki to od wielu lat podstawowe wyposażenie na wszelkiego rodzaju grille, czy imprezy plenerowe. Spotkać je można również w różnych lokalach gastronomicznych. Niestety – najczęściej są to przykłady produktów plastikowych nieprzerwanie stanowiących zagrożenie dla naszego środowiska.

SlowPack radzi: zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okażą się jednorazowe sztućce ekologiczne, bio naczynia i eko kubki wykonane z takich materiałów jak m.in. bambus, trzcina cukrowa, papier, eko plastik (PLA) czy otręby pszenne.

Eko opakowania – rozwiązanie Zero Waste dla firmy

W zestaw opakowań warto wyposażyć się, prowadząc lokal gastronomiczny. Jednorazowe eko pojemniki na jedzenie doskonale sprawdzają się do transportowania ciepłych i zimnych potraw, a po zużyciu mogą być bez problemu wyrzucone do śmieci, czy nawet kompostownika. Pod warunkiem oczywiście, że do ich produkcji zostały użyte naturalne materiały jak np. trzcina cukrowa czy mączka kukurydziana (kupując w naszym sklepie, możesz mieć pewność że produkt jest kompostowalny).

SlowPack radzi: jeśli szukasz opakowań do swojej firmy, postaw nie tylko na same pojemniki, ale również torby wielokrotnego użytku wykonane np. z papieru, które są lepszym rozwiązaniem, aniżeli tradycyjne torebki z folii. W końcu w dzisiejszych czasach popularne jest dowożenie jedzenia pod drzwi klienta. A ten z kolei jeśli zauważy, że korzystasz z eko toreb, z pewnością doceni Twoje starania na rzecz ochrony naszej planety i na pewno pozytywnie zapamięta Twój lokal.
Biodegradowalne woreczki, torby na zakupy i inne produkty codziennego użytku

Zero Waste tak naprawdę można wprowadzić wszędzie. W domu, szkole czy pracy codziennie korzystamy zarówno z jednorazowych, jak i wielorazowych produktów, które niestety najczęściej są zrobione – a jakże inaczej – z plastiku. Chcąc przyczynić się do ochrony środowiska, warto zrobić rozeznanie tego, co znajduje się w naszym domu i czym można to ewentualnie zastąpić.

SlowPack radzi: jeśli chcesz ograniczyć ilość produkowanych odpadów, zacznij zmianę od tych najdrobniejszych przedmiotów. Pomyśl, z czego na co dzień korzystasz – wśród artykułów z pewnością znajdują się m.in. reklamówki na zakupy, patyczki do uszu czy worki na śmieci – warto, aby zastąpić je eko zamiennikami!
Rozglądasz się również za innymi biodegradowalnymi produktami? W takim razie jesteś w dobrym miejscu. Sprawdź ofertę SlowPack i nie szukaj dalej. Na naszej stronie znajdziesz m.in. opakowania ekologiczne i inne wyroby Zero Waste, które są przyjazne zarówno środowisku, jak i zdrowiu.Polecane

pixel