Kubki jednorazowe do kawy – plastik, papier, a może inny materiał? Wybór ma znaczenie!
Jednorazowe kubki do kawy to naczynia, które możemy spotkać tak naprawdę wszędzie – kawiarnie, restauracje, bary, puby, hotele, sale bankietowe, stacje benzynowe, punkty typu fast-food – to tylko niewielka część miejsc, w których każdego dnia używane są one do serwowania tego wyjątkowego napoju. W związku z tak szerokim wachlarzem miejsc w których występują oraz mając na uwadze skalę, w jakiej są one wykorzystywane, warto zastanowić się nad ich walorami użytkowymi, a także ich wpływem na środowisko naturalne. Na rynku bowiem znajdziemy zarówno tradycyjne produkty, takie jak kubki plastikowe czy styropianowe, a także i ich ekologiczne alternatywy w postaci kubków papierowych, kubków PLA czy kubków z trzciny cukrowej. I tutaj pojawia się pytanie – co wybrać?
W dzisiejszym artykule zrobimy małe porównanie i odpowiemy sobie, jakie jednorazowe kubki na kawę okażą się lepszym rozwiązaniem do domu oraz lokalu. Zapraszamy!
Jednorazowe kubki do kawy – czemu zawdzięczają swoją popularność?
Co sprawia, że kubki jednorazowe do kawy są obecnie tak powszechnymi produktami?
Za ich popularnością przemawia głównie sama kawa, która ma ogromną rzeszę zwolenników – nie tylko w Polsce, ale praktycznie w każdym zakątku świata. Z racji faktu, że jest tak cenionym napojem, nikogo nie może dziwić to, że stale rośnie zapotrzebowanie na produkcję kolejnych jednorazowych kubków.
Oczywiście to, o czym napisaliśmy, nie jest jedynym czynnikiem który sprawia, że spotykamy się z nimi tak naprawdę na każdym kroku. W tym miejscu warto podkreślić ich wyjątkowe cechy użytkowe. Kubki na kawę jednorazowe są przede wszystkim łatwe w przechowywaniu, transporcie i doskonale sprawdzają się do serwowania również innych napojów – nie tylko tych gorących jak kawa czy herbata, ale również nieco chłodniejszych jak woda czy sok.
Co więcej, kubki na kawę jednorazowe są również lekkie, świetnie utrzymują temperaturę płynu, a po ich użyciu nie trzeba ich myć – można śmiało je wyrzucić do śmieci, czy jak w przypadku ekologicznych alternatyw - do kompostownika.
Kubki do kawy jednorazowe – jaki materiał wybrać?
W tym miejscu możemy przejść już do sedna problemu, czyli jakie kubki jednorazowe na kawę wybrać? Możliwości jest bowiem kilka – mogą być one wykonane z plastiku lub papieru, ale nie tylko – na rynku pojawiają się również kubki styropianowe oraz z innych tworzyw jak np. z trzciny cukrowej.
Poniżej szczegółowo przyglądamy się ich cechom i właściwościom, co powinno nieco ułatwić wybór idealnego kubka do lokalu lub domu.
Plastikowe kubki na kawę jednorazowe
Plastikowe kubki jednorazowe do kawy to niewątpliwie jedna z najbardziej popularnych odmian tych naczyń. Warto tu podkreślić, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę do plastikowych kubków na kawę, możemy zaliczyć również powszechnie stosowane papierowe kubki na kawę, pokryte wewnątrz plastikiem. Obecne są z nami od wielu lat i należą do zdecydowanie najpopularniejszego rozwiązania, co z pewnością nie może zaskakiwać – są one uniwersalne – świetnie sprawdzają się do serwowania gorącej kawy oraz zimnych napojów, wyróżniając się odpornością na wysokie i niskie temperatury oraz lekkością. Jednorazowe kubki do kawy z plastiku to także ekonomiczne rozwiązanie – ich ceny są zazwyczaj niskie, co jest wg. nas główną przyczyną ich powszechnego stosowania.
Do największych wad tego rozwiązania, które w naszych oczach powinno je przekreślać, należy zaliczyć całkowitą nieekologiczność. Rozkładają się setkami lat, stanowiąc tym samym jeden z największych problemów naszej planety. Kubki papierowe pokryte plastikiem dodatkowo nie nadają się do recyklingu, ze względu na brak technicznej możliwości skutecznego oddzielenia plastiku od papieru. Bardzo ważne jest to, aby kubki do kawy jednorazowe wykonane w 100% z plastiku odpowiednio segregować (te nadają się do recyklingu). W przeciwnym razie środowisko naturalne bardzo ucierpi – jeszcze bardziej niż dotychczas. Warto zaznaczyć, że plastikowe kubki do kawy nie są zbyt odporne na uszkodzenia. Przez swoją niewielką wagę mogą się przewracać przy podmuchach wiatru, wylewając przy tym swoją zawartość, co może być problematyczne np. w przypadku poplamienia odzieży. Spożywając w nich gorące napoje, dostarczamy także do organizmu kolejne dawki mikro plastiku, o którego szkodliwości chyba już nie trzeba nikogo przekonywać.
Obecnie odchodzi się od stosowania plastikowych kubków jednorazowego użytku – głównie ze względu na środowisko naturalne, a zgodnie z wdrożoną dyrektywą UE każdy kubek zawierający w sobie plastik - musi zawierać stosowne oznaczenie.
Kubki papierowe do kawy
Kubki do kawy papierowe to całkiem inna historia niż wyżej opisane plastikowe lub pokryte plastikiem naczynia. Obecnie technologia pozwala na produkcję kubków wykonanych w 100% z papieru z powłoką w technologii dyspersji wodnej lub z powłoką PLA (tworzywo pochodzenia organicznego). Kubki te cieszą się coraz większą popularnością, zarówno wśród właścicieli lokali, jak i świadomych klientów, dla których stan naszej planety nie pozostaje obojętny. Śmiało możemy powiedzieć, że papier jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów, z którego mogą być wykonane kubki jednorazowego użytku.
Dzięki swojemu pochodzeniu nadają się one w 100% do recyklingu. Co więcej, kubki na kawę jednorazowe są również biodegradowalne – oznacza to tyle, że w czasie rozkładu nie wydzielają do otoczenia toksycznych substancji i z powodzeniem mogą być wyrzucone do przydomowego kompostownika, w którym w mgnieniu oka staną się naturalnym nawozem. Jest to w pełni ekologiczne rozwiązanie, z którego powinien skorzystać każdy – w ten sposób wspomożemy planetę w walce z wszechobecnym plastikiem i innymi tworzywami sztucznymi.
W tym miejscu warto również zauważyć, że kubki papierowe do kawy występują też w wersji z podwójną ścianką, przez co ryzyko poparzenia się gorącym napojem spada praktycznie do zera. Co więcej, modele kubków z papieru długo utrzymują temperaturę, są niewrażliwe na przemakanie i lekkie, przez co cieszą się popularnością wśród osób zamawiających kawę na wynos.
Tak naprawdę kubki na kawę papierowe nie posiadają wad, które mogłyby je w jakiś sposób dyskwalifikować z wyboru do lokalu gastronomicznego czy też domu. Jest to względnie tanie i ekologiczne rozwiązanie. Niestety jest ono wciąż nieco droższe od powszechnych, nieekologicznych rozwiązań z wykorzystaniem plastiku.
Papierowy kubek do kawy jednorazowy o pojemności 250 ml.
Papierowe kubki jednorazowe do kawy z logo
Na rynku (w tym na stronie hurtowni SlowPack) znajdują się również kubki do kawy z nadrukiem, stanowiące doskonały nośnik marketingowy dla danego lokalu. Dlaczego? Możliwość umieszczenia własnego logo na kubku to rozwiązanie, dzięki któremu zapadniemy w pamięć naszym klientom. Warto wspomnieć, że takie ekologiczne jednorazowe kubki do kawy możemy spotkać w największych i najbardziej rozpoznawalnych restauracjach, kawiarniach czy hotelach – nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach.
Styropianowe kubki do kawy na wynos jednorazowe
Choć może wydawać się to zaskoczeniem, to warto wiedzieć, że jednorazowe kubki do kawy wykonywane są również ze styropianu. W tym miejscu powiedzmy sobie wprost: ich zakup nie jest rozsądnym wyjściem. Dlaczego?
Warto mieć świadomość, że w czasie kontaktu z gorącym płynem wydziela toksyczne związki, które mają szkodliwy wpływ na układ hormonalny, pokarmowy, a także wątrobę. Jest to potwierdzone licznymi badaniami, dlatego też odradzamy zakup jednorazowych kubków na kawę ze styropianu, który może powodować bóle głowy, dezorientację i poważniejsze dolegliwości.
Na szczęście zgodnie z najnowszą dyrektywą Unia Europejska zabroniłą produkcji tych szkodliwych kubków. Nie mniej jednak możemy je jeszcze spotkać w niektórych hurtowniach, mających zapasy sprzed wejścia dyrektywy w życie.
My stanowczo odradzamy ich zakup!
Kubki do kawy z trzciny cukrowej
Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również kubki wykonane z trzciny cukrowej - posiadają wszystkie zalety kubków papierowych, ale są nieco droższe.
W tym wypadku nie musimy także martwić się o ich kompostowalność. Nikt jeszcze nie wpadł na pomysł pokrywania kubków z trzciny cukrowej plastikiem :)
Kubek papierowy, plastikowy, styropianowy czy z trzciny cukrowej – podsumowanie
Jak widać z powyższych informacji: każdy kubek jednorazowy jest inny, jednak najrozsądniejszym wg nas rozwiązaniem są papierowe kubki wykazujące się z jednej strony świetnymi walorami użytkowymi, z drugiej pełną ekologią, a przy tym stosunkowo niską ceną.
Są one ex aequo z kubkami z trzciny cukrowej rozwiązaniem najbardziej przyjaznym środowisku (i naszemu zdrowiu), przez co polecane są do użytku w różnego rodzaju lokalach gastronomicznych, w których każdego dnia serwowane są kawy i inne napoje – zarówno te gorące, jak i zimne. Co więcej, pozwalają one na umieszczenie własnego logo lub napisu – dlatego też chcąc zadbać o renomę swojej firmy, warto sięgnąć po papierowe kubki.
A jeśli szukasz takich produktów… sprawdź kategorię kubki jednorazowe z nadrukiem na naszej stronie internetowej. Znajdziesz tam w pełni ekologiczne produkty wykonane z papieru, a także bioplastiku (PLA), który wyglądem do złudzenia przypomina plastik. Jest on jednak w pełni roślinnym materiałem, nieszkodliwym dla środowiska naturalnego.
Ekologiczny kubek PLA z nadrukiem. Wykonany z mączki kukurydzianej, wytrzymujący zakres temperatur od -20°C do 40°C, przez co polecany jest do serwowania zimnych i letnich napojów, a także deserów.
Poznaj pełną ofertę i wybierz ekologiczne kubki do kawy, dzięki którym zadbasz o zdrowie swoich klientów, a także uchronisz naszą planetę przed niebezpiecznymi odpadami. Na stronie dostępne są eko kubki z nadrukiem do ciepłych napojów oraz biodegradowalne kubki do zimnych napojów z własnym logo.
Zobacz inne wpisy:
Ekologiczne ręczniki papierowe - 5 nieoczywistych zastosowań
Jakie zamienniki stosować dla słomek plastikowych?
Gastronomia w styli EKO - 5 prostych rozwiązań
Ekologiczne środki czystości - poznaj powody dla których warto z nich korzystać
Eko kubki do piwa - naturalne orzeźwieznie w dniu gorącego lata!
Ekologiczne pudełka na ciasta weselne - ślubny trend 2022 roku