Lekcja nr 4 - "Bambus – eko tworzywo o wielu zastosowaniach"

2022-12-14
Lekcja nr 4 - "Bambus – eko tworzywo o wielu zastosowaniach"

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bambus zrewolucjonizował rynek. Choć kiedyś kojarzył się on głównie z zielonymi pędami i pandami, które go uwielbiają, tak dziś – coraz więcej osób zaczyna dostrzegać jego obecność w składzie wielu różnorodnych produktów – od kosmetyków, przez meble i ręczniki aż po ekologiczne naczynia. Bez wątpienia stał się on szansą na zmniejszenie ilości plastiku z obiegu, dzięki dostępnym opcjom z nim związanym. Skoro stoimy przed takimi możliwościami – dlaczego mielibyśmy nie korzystać z alternatywnych rozwiązań? Niezaprzeczalnie właśnie w ten sposób możemy poprawić jakość środowiska naturalnego – jak? Dziś przyjrzymy się bliżej tworzywie, jakim jest bambus, jego charakterystyce, a także produkcji, do której jest wykorzystywany.

 

Bambus – charakterystyka tworzywa

Na sam wstęp przygotowaliśmy ciekawostkę – większość ludzi uważa, że bambus jest drzewem, z uwagi na to, że jego pędy w pewnym stopniu przypominają kształtem pień, natomiast prawda jest taka, że jest on trawą, która może osiągać nawet 40 metrów wysokości. Przechodząc do sedna tematu – warto wiedzieć, że istnieje mnóstwo gatunków tej rośliny, a do tej pory udało się już wyodrębnić ich aż 1500. To, co jest w niej szczególnie piękne to wytrzymałość, lekkość i różnobarwność – można natknąć się na pędy w kolorze żółtym, zielonym, a nawet brązowym i czerwonym. Im więcej odmian rośliny tym więcej możliwości jej wykorzystania – szacuje się, że istnieje aż 1000 różnych sposobów, w których bambus znajduje zastosowanie.

Czarne słomki bambusowe jednorazowe 6/200 mm pakowane po 250 szt. nie tylko wyglądają elegancko i estetycznie, ale także wystarczają na znacznie dłużej.

 

 

Uprawa bambusa – jakie warunki są dla niego najlepsze?

Niemal każdego roku przybywa firm, które rezygnują z produkcji lokalnej żywności na rzecz uprawy właśnie tej rośliny. Powód jest jeden, ale kluczowy – jest to bardziej opłacalne. Dobra wiadomość jest taka, że wspomniany surowiec jest przyjazny środowisku, dzięki temu, że sam świetnie radzi sobie z pasożytami, pleśnią i grzybami – nie ma konieczności używania żadnych środków ochrony roślin oraz pestycydów. Można wręcz rzec, że wymagania bambusa są minimalne:

  • nie potrzebuje dużej ilości wody;
  • pochłania dwutlenek węgla;
  • rośnie w miejscach, do których docierają promienie słoneczne lub są lekko zacienione;
  • dobrze się rozwija, gdy jest wysoka wilgotność powietrza.

 

Tempo wzrostu bambusa jest zaskakująco szybkie – wyobraź sobie, że każdego dnia może się wydłużyć nawet o 90 cm. Zdecydowanie przeważająca ilość tego surowca występuje w Azji Południowej i Wschodniej, a także w Ameryce Południowej. Dokładnie mowa o obszarach takich jak: Chiny, Indie, Japonia, Jawa i Chile.

 

Właściwości bambusa – jakie substancje zawiera?

Pędy bambusa, jak i jego liście zawierają mnóstwo substancji czynnych (ponad 500). Co ważne, są one niezwykle wartościowe – wyszczególnić możemy m.in.: potas, wapń, żelazo, fruktozę, krzem, sód, białko, aminokwasy i enzymy. Nie bez powodu można natknąć się na ich udział w produkcji kosmetyków oraz artykułów spożywczych.

 

Węgiel bambusowy pochłaniający wilgoć i zapachy 4 x 75g – to rozwiązanie pomoże Ci pozbyć się toksyn z najbliższego otoczenia i utrzymać w nim odpowiedni poziom wilgoci.

 

 

Wyroby z bambusa – szereg możliwości i różnorodne sposoby na jego zastosowanie

Istnieje kilka branż i obszarów życia codziennego, w których pędy bambusa są powszechnie wykorzystywane i to na szereg różnych sposobów.

 

1. Bambus – materiał wykorzystywany przy produkcji przedmiotów i ekologicznych naczyń

Bambus spisuje się na medal jako tworzywo służące do wytwarzania naczyń ekologicznych i innych produktów codziennego użytku, takich jak np. słomki i sztućce. Poza tym, dzięki chłonnym właściwościom, jest on podstawą produkcji miękkich, antybakteryjnych i chłonnych włókien – z tego względu powstają z niego także: ręczniki, chusteczki oraz pochłaniacze wilgoci i zapachów.

 

2. Wytwarzanie energii z bambusa

Naturalne surowce mają swój udział także w generowaniu energii biotermicznej. Zasługą takiej możliwości są ich termoprzewodzące właściwości. Dodatkowo bambus ma zdolność do produkowania i przekształcania energii, jednak wciąż mówi się o dość niewielkiej efektywności – możliwe, że w przyszłości ulegnie to zmianie.

 

3. Budownictwo a pędy bambusa – jak można wykorzystać ich trwałość podczas budowy?

Roślina bambusowa w związku ze swoją wysoką wytrzymałością i elastycznością jest bardzo pomocna podczas budowania dachu, ścian czy filarów, a co ważne jest ona odporna na wilgoć oraz rdzę.

 

4. Wyciąg z bambusa – branża spożywcza i kosmetyczna

Faktem jest, że pędy bambusa można jeść, jednak najczęściej w przypadku artykułów spożywczych oraz kosmetyków wykorzystywany jest z niego wyciąg. Produkowane są z niego napoje, które posiadają wiele leczniczych właściwości, pomagają np. utrzymać prawidłowy cukier we krwi, obniżyć cholesterol, a nawet mają udział w procesie detoksykacji organizmu. Poza tym bambus korzystnie wpływa na stan włosów oraz skóry, dlatego rynek szamponów, maseczek czy żeli do mycia z nim w składzie wciąż się powiększa.

 

Dwie rolki ręczników kuchennych z bambusa 22 cm to świetny przykład produktu, bez którego nie obejdzie się żadna kuchnia. Jego niezwykłość tkwi w stuprocentowej naturalności, dzięki której jest odpowiedni dla alergików oraz osób z problemami skórnymi.

 

 

Jak powstają ekologiczne produkty z bambusa?

Z pewnością zastanawiasz się, w jaki sposób z pustych pędów bambusa powstają naturalne produkty. Cały proces jest niezwykle prosty, a to wszystko jest zasługą wytrzymałości i elastyczności tego tworzywa. Produkcja ekologicznych naczyń, ręczników, słomek czy chusteczek najczęściej odbywa się na jeden z dwóch wymienionych sposobów:

  • Podcięcie zdrewniałych pędów na cienkie paski, a następnie klejąc je, tworząc docelowy kształt.
  • Formowanie masy włóknistej (pulpy), którą poddaje się obróbce mechanicznej, termicznej i chemicznej, aby uzyskać daną formę.

 

Jakie produkty bambusowe dostępne są w ofercie SlowPack?

SlowPack to ekologiczna hurtownia, która nieustannie dostarcza do rąk klientów wysokiej jakości produkty, będące świetną alternatywą dla wyrobów powstałych z plastiku lub innych tworzyw sztucznych. Co ważne doskonale sprawdzają się w praktyce, a dodatkowo są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.

W naszej ofercie znajdziesz różnorodne wyroby z bambusa, należą do nich:

Jak sam widzisz – dysponujesz szeregiem możliwości, dzięki którym i Ty możesz podarować sobie i innym to, co najlepsze eliminując z obiegu szkodliwy plastik.

Polecane

pixel