Opakowania ekologiczne – biodegradowalni przyjaciele gastronomii, domu i środowiska naturalnego!

2022-02-18
Opakowania ekologiczne – biodegradowalni przyjaciele gastronomii, domu i środowiska naturalnego!

Opakowania ekologiczne – dwa słowa, o których z roku na rok jest coraz głośniej. Fakt ten nie może dziwić – w końcu obecnie panuje trend na życie zgodnie z „duchem” eko, co nas, jako społeczeństwo, może tylko cieszyć. W dzisiejszym wpisie chcieliśmy porozmawiać o zaletach korzystania z tego typu eko rozwiązań na przykładzie asortymentu dostępnego na stronie SlowPack.

Kiedy możemy powiedzieć, że opakowania są eko? Czy ekologiczne i biodegradowalne pojemniki są tym samym? Kto powinien zdecydować się na naturalną alternatywę tradycyjnych pojemników wykonanych z tworzyw sztucznych? O tym wszystkim opowiadamy w dalszej części artykułu – życzymy miłej lektury!



Ekologiczne opakowania – eko, czyli jakie?

W dzisiejszych czasach dość łatwo przypisuje się łatkę „eko” różnym produktom, na czele z artykułami spożywczymi. Choć większość z nich rzeczywiście może pochwalić się tym tytułem (potwierdzeniem są m.in. certyfikaty), tak nie wszystkie są przyjazne dla środowiska.

Jak to jest jednak z opakowaniami ekologicznymi? Czym dokładnie są? Najprościej mówiąc: są to pudełka przyjazne środowisku. Co przez to rozumiemy? Przede wszystkim to, że po zużyciu nie stanowią zagrożenia dla naszej planety, a także naszego zdrowia.

Przykład opakowania ekologicznego, które z wyglądu przypomina tradycyjne pudełko plastikowe. Analizując materiał, z jakiego zostało wykonane (PLA), poznamy, że tytuł „eko” nie wziął się tutaj przypadkowo.



Ekologiczne opakowania na jedzenie i inne wyroby – naturalna przewaga nad plastikiem i innymi sztucznymi tworzywami

Tradycyjne opakowania plastikowe czy też wykonane z innych tworzyw sztucznych, choć z reguły dobrze sprawdzają się do transportowania posiłków, wciąż nie są one rozwiązaniem idealnym. Dlaczego? W tym wypadku musimy myśleć wielowymiarowo – pomimo spełniania swojej podstawowej funkcji, stanowią one realne zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również naszego zdrowia.

Dobrym, a raczej „złym” przykładem jest tutaj plastik, który zawiera w sobie dużą ilość substancji chemicznych, które mogą wywołać w organizmie niepożądane reakcje i przyczyniać się do rozwoju chorób endokrynologicznych. Kolejną sprawą jest to, że plastikowe opakowania i inne wyroby po zużyciu, choć nadają się do recyklingu, często wyrzucane są w nieodpowiednie miejsca np. trawniki czy zbiorniki wodne, gdzie ulegają bardzo powolnemu rozkładowi, przez co zalegają one w środowisku przez tysiące lat, niosąc realne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i roślin.

Zupełnym przeciwieństwem są tutaj ekologiczne opakowania na jedzenie, kosmetyki czy inne produkty codziennego użytku. Ich głównym zadaniem jest pozostawienie po sobie jak najmniejszego śladu w środowisku, a tym samym – w naszym zdrowiu.



Opakowania ekologiczne – przykłady, które pokazują ich zalety dla środowiska i zdrowia

Wyżej wspomnieliśmy o niewielkim wpływie na środowisko – w tym miejscu warto doprecyzować ten termin – na niego bowiem składa się parę czynników, czyli:

  • odpowiedzialna produkcja – jednym z głównych założeń producentów opakowań ekologicznych jest niewielkie zużycie energii potrzebnej do ich wykonania, a także korzystanie z naturalnych materiałów,
  • utylizacja – mowa tutaj o recyklingu, czyli przetworzeniu ich na produkty, które można ponownie wykorzystać,
  • biodegradacja, czyli naturalny rozkład produktów w kompostowniku.



Biodegradowalne a ekologiczne opakowania dla gastronomii – czy są różnice?

Mówiąc o ekologicznych opakowaniach, często zamiennie używa się słowa „biodegradowalne”. Czy bio produkty różnią się od tych z dopiskiem eko?

W dużym uproszczeniu można rzec, że:

  • biodegradowalne opakowanie zawsze jest ekologicznym pojemnikiem,
  • jednak nie każde eko pudełko na żywność czy inne produkty jest biodegradowalne.

Do czego więc przypisać można termin biodegradowalności? Pojęcie to odnosi się do materiałów, które po zużyciu rozkładają się w naturalny sposób, „wracając” tym samym do środowiska.

Dlatego też do biodegradowalnego opakowania nie można zaliczyć np. wyrobów ze szkła – te bowiem nie ulegają bezpiecznemu rozkładowi.



Opakowania ekologiczne do żywności – poznajmy je bliżej

W tym miejscu warto rozłożyć eko opakowania na czynniki pierwsze, dzięki czemu łatwiej będzie pojąć, co tak naprawdę się do nich zalicza. Wyżej podaliśmy przykład ekologicznego pudełka, które swój tytuł zawdzięcza materiałowi, z którego powstało.

I to jest właśnie klucz do bycia „eko wyrobem”, czyli pochodzenie produktu. I to nie byle jakie – mowa tutaj bowiem o naturalnych surowcach, których na naszej planecie na szczęście nie brakuje. O jakich materiałach mowa? Najlepiej pokazać to na „żywym” przykładzie. W tym miejscu sięgniemy do oferty naszej ekologicznej hurtowni i przedstawimy ekologiczne opakowania, pokrótce opisując ich właściwości – mogą się one różnić mniej lub bardziej w zależności od tego, z czego zostały wykonane.



    • EKOLOGICZNE OPAKOWANIA Z PLA

Na pierwszy ogień ekologiczne opakowania na wynos z PLA, o których zdążyliśmy już dziś wspomnieć.

Choć do złudzenia przypominają tradycyjne pojemniki plastikowe, warto wiedzieć, że są one ich całkowitym przeciwieństwem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w czasie rozkładu nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji do otoczenia. Dzięki temu można je spokojnie poddać kompostowaniu przemysłowemu lub recyklingowi, nie obawiając się o negatywne skutki rozkładu.

Dzięki swojemu pochodzeniu ekologiczne opakowania na kanapki i inne artykuły spożywcze charakteryzują się dobrą wytrzymałością na rozerwanie, zamoknięcie, wilgoć, a także działanie niższych temperatur, dzięki czemu świetnie sprawdzają się do transportu zimnych i letnich posiłków.

Biodegradowalne, ekologiczne pudełko na żywność w postaci okrągłego pojemnika PLA. Idealnie sprawdzi się do sałatek, deserów, owoców czy lodów.



Okrągły pojemnik w kształcie miski z PLA (mączki kukurydzianej). Idealny do sałatek, deserów czy owoców. Estetyczny wygląd, opływowy kształt, wytrzymałość, odporność na niskie temperatury i co najważniejsze – biodegradowalność. Wszystko to sprawia, że pojemnik jest pełnoprawnym ekologicznym opakowaniem, z którego warto korzystać zarówno w lokalu gastronomicznym, jak i w domu.



Ekologiczny pojemnik z PLA o oryginalnej budowie i stabilnych uchwytach świetnie sprawdza się do transportowania i serwowania przekąsek różnego rodzaju. 100 % biodegradowalny, dzięki czemu przyjazny jest naszej planecie, a także zdrowiu – w żaden sposób nie wpływa na doznania smakowe (podobnie zresztą jak wyżej wspomniane produkty).



O opakowaniach ekologicznych z PLA można dużo mówić, co najlepiej obrazuje jeden z naszych poprzednich wpisów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego materiału, a także eko pudełek z niego wytwarzanych, przeczytaj nasz artykuł pt. Polilaktyd (PLA) – bioplastik, który warto wykorzystać!



    • EKO OPAKOWANIA PAPIEROWE

Przechodzimy do produktów, które, jakby nie patrzeć, są z nami już bardzo długo. Przez dłuższy okres były one jedyną ekologiczną alternatywą dla plastiku. O czym mowa? Oczywiście o eko opakowaniach z papieru, czyli uniwersalnych pojemnikach, z których chętnie korzystają lokale gastronomiczne i nie tylko. Od lat największym zainteresowaniem cieszą się w sezonie wiosenno-letnim, gdzie znajdują zastosowanie m.in. na grillach.

Jeśli chodzi o ekologiczne opakowania – papier jest materiałem w 100% przyjaznym naturze (jest całkowicie biodegradowalny). Co więcej, ma on świetne właściwości izolacyjne, dzięki czemu zamknięte w papierowym pojemniku ciepłe potrawy doskonale utrzymują swoją temperaturę.

Jak wspomnieliśmy przed chwilą – opakowania papierowe na jedzenie są uniwersalne, co oznacza, że posłużą nam nie tylko w przypadku przechowywania ciepłych dań, ale również zimnych przekąsek i innych chłodnych potraw.

Poniżej kilka przykładów ekologicznych opakowań z papieru z oferty naszej eko hurtowni.

Ekologiczne opakowanie papierowe na kanapki, czyli pudełko, które najczęściej możemy spotkać na stacjach benzynowych czy też lokalach gastronomicznych serwujących świeże pieczywo. Tego typu eko pojemnik doskonale sprawdzi się nie tylko do pakowania kanapek, ale również ciast czy drobnych przekąsek. 100% natury!



Papierowe pudełko na burgera, czyli kolejny przykład eko pojemnika przyjaznego naszemu zdrowiu i środowisku naturalnemu. Lekkie, wytrzymałe, pojemne, a do tego w pełni biodegradowalne!



Eko kubek papierowy wykonany w całości z papieru z recyklingu. 100% naturalne rozwiązanie, biodegradowalny, niewydzielający żadnych szkodliwych substancji w czasie rozkładu. Tego typu pojemnik doskonale odnajdzie się do transportu kurczaka, frytek, popcornu i innych drobnych potraw. Dzięki zamknięciu i swoim właściwościom izolacyjnym doskonale utrzymuje ciepło posiłków.



    • OPAKOWANIA Z TRZCINY CUKROWEJ

Kto by pomyślał, że w dzisiejszym świecie jest aż tyle alternatyw dla plastiku – a jednak! Kolejną z nich jest trzcina cukrowa, z której producenci chętnie korzystają, produkując eko pojemniki na żywność.

Opakowania z trzciny cukrowej – podobnie jak pudełka z PLA czy papieru są całkowicie nieszkodliwe dla naszej planety. Jest to zasługa ich naturalnego pochodzenia – trzcina jest w końcu jednym z bogactw naszej natury. Ale to niejedyna jej zaleta – wykazuje ona bowiem doskonałe właściwości termiczne, dzięki czemu transportowane potrawy zachowują swoje ciepło – jest to zarazem kolejne podobieństwo do wyrobów z papieru czy mączki kukurydzianej – różnicą jest jednak fakt, że biodegradowalne opakowania ekologiczne z trzciny wytrzymują o wiele szerszy zakres temperatur niż wyżej wymienione produkty. Sprawdzą się one doskonale do serwowania zarówno zimnych, jak i gorących dań. Bez problemu możesz je włożyć do zamrażarki czy użyć ich do podgrzania jedzenia w kuchence mikrofalowej.

A to wszystko z zachowaniem ekologii – trzcina naturalnie i szybko rozkłada się w kompostowniku wracając tam, skąd tak naprawdę pochodzi.

Zamykane pudełko z trzciny cukrowej z przegródkami pozwalającymi oddzielić posiłki od siebie np. sałatkę od ziemniaków. Opakowanie pozwala cieszyć się ciepłym posiłkiem na dłużej, świetnie utrzymując jego temperaturę w czasie transportu. Doskonale sprawdzi się do zimnych i gorących posiłków (wytrzymuje temperatury od -15° do nawet +220°C). Ekologiczne opakowanie biodegradowalne w przydomowych warunkach.



Ekologiczny pojemnik z trzciny cukrowej z wydzielonym miejscem na dip. Pudełko w 100% wykonane z trzciny cukrowej, dzięki czemu jest całkowicie naturalnym wyrobem przyjaznym naszemu zdrowiu i środowisku. Lekki, pojemny, świetnie trzymający temperaturę, biodegradowalny i ekologiczny – czego chcieć więcej?



Kubek z trzciny cukrowej stanowiący doskonałą alternatywę dla plastikowych kubków i miseczek jednorazowego użytku. Świetnie sprawdzi się do serwowania zimnych lodów, deserów, kremów czy gorących zup.



Stawianie na biodegradowalne, eko pojemniki – dlaczego to takie ważne?

Tutaj raczej nie będzie zaskoczenia, ale o tym zawsze warto głośno mówić: jednym z największych problemów naszej planety jest plastik, a także tony innych tworzyw sztucznych, które zalegają nie tylko na naszych trawnikach czy wysypiskach śmieci, ale m.in. w oceanach, gdzie stanowią, niestety, realne zagrożenie dla życia zwierząt.

Stawianie na eko opakowania to doskonały krok do tego, aby zacząć walkę z wszechobecnym plastikiem i już dziś realnie zmniejszyć jego ilości, co pomoże nam uchronić planetę i chociaż w jednym procencie poprawić jej kondycję. Pomimo tego, że chodzi tutaj głównie o ochronę środowiska, warto mieć na uwadze również nasze zdrowie – bo jego nam niestety nikt nie odda. Stąd też wybieranie produktów o oznaczeniu bio czy eko jest takie ważne – z pozoru mały krok, ale może zmienić nie tylko nasze życie, ale również osób na drugim końcu świata.



Ekologiczne opakowania na kosmetyki, prezenty czy jedzenie – wszędzie jest miejsce dla bio alternatyw

W każdej branży bez wyjątku jest miejsce dla ekologicznych wyrobów. Niezależnie od tego, czy jest to salon kosmetyczny, warsztat samochodowy, lokal gastronomiczny, mała firma czy wielka korporacja – wszędzie tam, gdzie użyty był chociaż raz plastik, można to zmienić raz na zawsze.

Nie bez pozoru przytaczamy tutaj przykład przedsiębiorstw – jest to bowiem najlepszy sposób do tego, aby uświadomić konsumentów o tym, że potrzebna jest zmiana – nie jutro, za tydzień czy za rok – dziś. Właściciel firmy – niezależnie, czy małej, czy dużej – sięgając po ekologiczne alternatywy w postaci opakowań lub innych eko produktów, daje doskonały przykład swoim klientom i staje się wzorem do naśladowania. W dzisiejszych czasach budowanie marki na podstawie trendu eko to nie tylko tani chwyt marketingowy, ale realna szansa na odniesienie sukcesu.

Oczywiście po ekologiczne zamienniki warto sięgać również w swoim gospodarstwie domowym, do czego serdecznie zachęcamy już dziś. Zmiana nawyków wyjdzie każdemu z nas na dobre.



Hurtownia opakowań ekologicznych i nie tylko – zmień nawyki razem ze SlowPack

Zastanawiasz się nad zainwestowaniem w opakowania ekologiczne do swojej firmy? A może już dziś chcesz w swoim domu zarządzić zmianę i wyrzucić wszystko, co sztuczne i postawić na coś, co jest przyjazne zdrowiu i naturze? W takim razie jesteś w doskonałym miejscu – SlowPack to internetowa hurtownia i zarazem sklep, w którym możesz zaopatrzyć się w certyfikowane, atestowane produkty jednokrotnego i wielokrotnego użytku, które wykonywane są w pełni z naturalnych surowców. Oprócz opakowań ekologicznych w naszej ofercie znajdziesz również sztućce eko, słomki ekologiczne, eko kubki, biodegradowalne naczynia i wiele więcej. Zachęcamy Cię już dziś do postawienia pierwszego kroku ku lepszemu i wybrania naturalnych wyrobów najwyższej jakości.

 

SlowPack - Naturalny Wybór




Zobacz inne wpisy:

Biodegradowalne torby na zakupy – bądź eko i zrezygnuj z foliówek!

Ekologiczne opakowania cukiernicze pod lupą, czyli jak wybrać idealne pudełko na tort i ciasto

Ekologiczne pudełka na pizzę – podpowiadamy, jak wybrać praktyczne i przyjazne naturze akcesoria dla pizzerii

Opakowania ekologiczne w lokalu gastronomicznym zamiast plastiku – zmiana na lepsze!

Opakowania na wynos

Naturalne naczynia na grilla i piknik - grillowanie w duchu eko popłaca!

Opakowania garmażeryjne - ekologiczne i przyjazdy dla środowiska sposób przechowywania i pakowania żywności

W upalne dni ekologiczne miseczki do lodów będą jak znalazł!



Polecane

pixel