Co daje i jak wygląda recykling papieru?
Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat ochrony środowiska, zwiększa się również liczba osób, które zdają sobie sprawę, że jej nierozłącznym elementem jest m.in. segregacja odpadów. Każdy z nas praktycznie każdego dnia ma styczność z produktami wykonanymi z papieru, bez względu na to czy jesteśmy w domu, pracy, na uczelni czy w sklepie. Jednak czy aby na pewno wszyscy dobrze wiemy, jak wygląda recykling papieru i czemu on właściwie służy? Z tego artykułu dowiesz się przede wszystkim: jak wygląda proces utylizacji papieru, na co należy zwracać uwagę oraz jak możesz przyczynić się do podarowania drugiego życia produktom.
Czym właściwie jest recykling papieru?
Aby zgłębić temat, musimy na samym wstępie wyjaśnić sobie, czym dokładnie jest recykling papieru. Najprościej mówiąc, jest to utylizacja papieru, dzięki której możemy ponownie wykorzystać zebraną makulaturę zarówno tę tekturową, jak i papierową w celu wytworzenia nowych produktów. Właśnie dzięki temu materiały dostają drugie życie, a drzewa, które wykorzystywane są do produkcji papieru, nie muszą być wycinane w tak ogromnych ilościach. Co ciekawe, mówiąc o ponownym przetworzeniu, warto podkreślić, że papier może zostać wykorzystany do recyklingu nawet 5 razy! Zatem, jeżeli i Ty chciałbyś być eko, to nie tylko powinieneś zrezygnować z plastikowych wyrobów, ale oprócz tego pamiętaj, aby zużytą makulaturę wyrzucać do niebieskiego kontenera na śmieci.
Recykling papieru, a segregacja śmieci – dlaczego jedno idzie w parze z drugim?
Recykling papieru nie jest możliwy bez pozyskania śmieci wykonanych z tego samego tworzywa i spełniających określone kryteria, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na oznakowanie koszy. Do niebieskiego kontenera dedykowanego papierowym odpadom, można wyrzucać m.in.:
- gazety;
- książki, ale tylko w miękkich okładkach lub po oderwaniu twardych;
- papierowy torby;
- papierowe worki;
- tekturę;
- ścinki drukarskie.
Segregacja śmieci, pomimo że jest bardzo prosta, to również musi być oparta na kilku zasadach, aby recykling papieru był możliwy do przeprowadzenia. Jaki papier do recyklingu – mokry, suchy a może złożony?
- Po pierwsze – zanim cokolwiek wyrzucisz do niebieskiego kosza, sprawdź, czy papier jest suchy – mokry, brudny i zatłuszczony nie nadaje się do recyklingu! Co więcej, umieszczenie go w kontenerze może spowodować, że cały zebrany materiał, nie będzie już możliwy do ponownego przetworzenia. Kartonowe pudełka zaleca się złożyć, aby zaoszczędzić miejsce.
- Po drugie – to, że produkt wykonany jest z papieru to jedno, ale musisz także zwracać uwagę, czy został on polakierowany lub zafoliowany, produkty takie jak: tapety, brudny papier, kalki, opakowania wykonane z wielu różnych materiałów oraz artykuły higieniczne – nie nadają się do recyklingu papieru.
- Po trzecie – zebrany w wyniku segregacji papier dociera do punktów zbiórki odpadów celulozowych, gdzie jest on dokładnie sprawdzany. Znajdujące się razem z nim inne materiały niż papier są usuwane, a makulatura podzielona zostaje na kilka grup w zależności od prezentowanej jakości.
Pamiętając o segregacji odpadów, robisz naprawdę duży ukłon planecie, właśnie dzięki takiemu działaniu następuje poprawa stanu środowiska naturalnego, a ponowny proces powstawania nowego produktu jest w ogóle możliwy.
Utylizacja papieru – poznaj wszystkie etapy recyklingu
Pomimo że nieustannie mówi się o utylizacji odpadów, to wciąż tak naprawdę nie wszyscy do końca wiemy, jak rzeczywiście przebiega recykling z papieru. Jego proces jest nie tylko bardzo proekologiczny, ale także interesujący.
1. Sortowanie, czyli to od czego musimy zacząć recykling papieru
Gdy odpady z niebieskiego kontenera trafią już do punktu zbiórki, muszą zostać odpowiednio posortowane. Jak już wiesz, niezwykle ważne jest, aby zebrany papier nie zawierał zanieczyszczeń. Przetworzenie nie będzie możliwe jeżeli nie zostaną usunięte resztki jedzenia, plastik, śmieci i inne rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć – dzięki skrupulatnej segregacji możesz znacznie przyspieszyć i usprawnić ten proces. Gdy pozostanie już tylko papier, dokonuje się jego zawinięcia w ściśnięte, prostokątne bale, aby zajęły one jak najmniej miejsca.
2. Utylizacja papieru nie obejdzie się bez rozwłókniania
Papier, który został przetransportowany do tzw. papierni, musi zostać zgnieciony i poddany procesowi rozwłókniania. Polega to na tym, że przepuszcza się go przez maszyny, które w pierwszej kolejności tną go na małe kawałki, a następnie zostaje on pokruszony na bardzo drobne nici celulozy inaczej nazywane włóknami. To wszystko jest możliwe dzięki podgrzewaniu specjalnie przygotowanej mieszanki powstałej z kilku związków chemicznych oraz wody.
3. Recykling papieru odbarwionego – musimy pozbyć się kolorów
Na tym etapie konieczne jest usunięcie tuszy drukarskich i tworzyw klejących z zebranego materiału. W jaki sposób? Niewielkie partie tuszu, zostają odbarwione za pomocą wody, przechodząc następnie do większych obszarów, przy których następuje wdrożenie procesu flotacji – odbarwianie z użyciem bąbli powietrza. W specjalnym pojemniku umieszczony zostaje papier, w który wstrzykiwane jest powietrze poprzez wspomniane bąble, związki chemiczne oraz mydło. W wyniku tego procesu tworzą się bańki, a tusz wraz z klejem zostaje “wyciągnięty” na wierzch masy.
4. Bielenie zutylizowanego papieru, aby był znów jak nowy
Po przejściu papieru przez poprzednie trzy etapy otrzymujemy go w postaci masy celulozowej, która ma brązowy kolor, a nie o taki efekt końcowy chodzi, dlatego przyszedł czas na bielenie. Tlen, nadtlenek wodoru wraz z ozonem sprawia, że uzyskiwany jest satysfakcjonujący, jasny kolor.
5. Osuszenie i rozpoczęcie dalszej drogi obróbki – ostatni etap recyklingu papieru
Przyszedł czas, aby uzyskany papier został osuszony, dzięki czemu będzie się on nadawał do przeprowadzenia dalszej obróbki w zależności od produktu, jaki chcemy z niego uzyskać.
Jak sam widzisz ten proces, wcale nie jest taki oczywisty i prosty. Dlatego należy mieć na uwadze fakt, że papier po każdej utylizacji traci właściwości i staje się gorszy jakościowo, ale wciąż przyczynia się to do ochrony środowiska i generowania oszczędności. Z tego względu nie powinieneś lekceważyć segregacji śmieci, bo również dzięki Tobie można jeszcze wiele razy przeprowadzić recykling papieru.
Co daje recykling papieru i dlaczego warto o niego zadbać?
Jak myślisz jakie korzyści czerpiemy dzięki utylizacji papieru poza tym, że do naszych rąk trafiają nowe produkty? Przede wszystkim, dzięki recyklingowi tony papieru jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić:
- nawet do 7 metrów sześciennych miejsca na składowisku odpadów,
- 26 500 litrów wody,
- 4200 kWh energii,
- 1476 litrów ropy,
- mnóstwo drzew i lasów.
Aby lepiej to zrozumieć, wyobraź sobie, że taka ilość wody wystarczyłaby Ci, aby przeżyć 36 lat, pijąc 2 litry dziennie, a dzięki zaoszczędzonej energii mógłbyś ogrzewać swoje mieszkanie nawet przez pół roku!
Do segregacji śmieci warto przyzwyczajać dzieci od najmłodszych lat, dlatego, zachęcaj pociechy do zbierania makulatury, za którą będą w stanie otrzymać niewielkie pieniądze, ale w tym przypadku liczą się chęci i wyższy cel, a nagroda materialna to tylko dodatek.
Recykling papieru to sposób na jego 5 żyć – jakie produkty dzięki niemu powstają?
W związku z dużą stycznością Polaków z papierem szacuje się, że w naszym kraju na jedną osobę przypada aż około 60 kg tego materiału rocznie. Po takim czasie jesteś w stanie zarobić na makulaturze mniej więcej 17 zł – w zależności od obowiązującej stawki za kilogram. Jednak najważniejsze jest to, że dzięki możliwości 5-krotnego przeprowadzenia recyklingu papieru, tyle samo razy możemy wiele zaoszczędzić i zyskać!
Utylizacja papieru – najpopularniejsze produkty, które dzięki niej powstają to m.in.:
- opakowania transportowe,
- pudełka na produkty np. do przechowywania,
- torebki,
- koperty,
- opakowania do jajek,
- papier toaletowy,
- ręcznik papierowy.
Ciekawostki z życia wzięte, czyli recykling papieru i fakty z nim związane
Dla tych bardzo zainteresowanych tematem, jak i tych, którzy nie do końca czują się przekonani, że warto segregować śmieci, zebraliśmy kilka ciekawostek na temat recyklingu papieru, które z pewnością niejednego zaskoczą:
- Około 42% światowej wycinki drzew przeznaczona jest do produkcji papieru.
- Szacuje się, że rocznie każde gospodarstwo domowe wyrzucając papierowe odpady, przyczynia się do wycięcia 3 drzew.
- Rocznie na świecie produkowane jest nawet 300 mln ton papieru, a jest to możliwe tylko dzięki recyklingowi.
- Pozyskanie jednej tony makulatury to szansa na wytworzenie aż 900 kg papieru.
Fakty są niepodważalne i już na pierwszy rzut oka widać, że recykling papieru to nadzieja dla przyszłości naszej Ziemi. Wybieraj ekologiczne opakowania i razem z nami zmieniaj świat na lepsze.
Przeczytaj również:
Jak dbać o środowisko naturalne? Przykłady zastępowania plastiku i nie tylko
Produkty Zero Waste - pomysły od Slowpack
12 krokow jak żyć bardziej eko
Lunchbox dla dziecka to znacznie więcej niż tylko śniadaniówka
Małe rzeczy czynią czuda, czyli o tym co to są działania proekologiczne