Warstwa dyspersyjna na bazie wody – kolejny ekologiczny przełom dobrych praktyk

2022-10-27
Warstwa dyspersyjna na bazie wody – kolejny ekologiczny przełom dobrych praktyk

Nie od dziś wiadomo, że poziom zanieczyszczenia ziemi jest ogromny. Każdego dnia wytwarzamy ogromną ilość produktów powstałych ze szkodliwych tworzyw sztucznych i tak samo sporo ich zużywamy i wyrzucamy. Gdyby chociaż proces segregacji i recyklingu przebiegał, tak jak powinien, skala problemu byłaby znacznie mniejsza, jednak wciąż wielu ludzi lekceważy kwestie ochrony środowiska. To, co jest szczególnie pocieszające to fakt, że liczba takich osób nieustannie się zmniejsza. Dzięki edukacji na temat ekologii i wynikających z niej konsekwencji, rynek wypełniają alternatywne dla plastikowych produktów wyroby. Tym samym coraz łatwiej jest otrzymać produkt posiadający certyfikaty potwierdzające jego naturalność. Z uwagi na poszerzanie horyzontu w zakresie ekologicznych technologii, kolejną przełomową sprawą było docenienie dyspersji wodnej, wykorzystywanej m.in. do produkcji kubków. Co to jest i na czym polega, a także co jeszcze możemy zrobić dla naszego otoczenia? Wszystko dowiesz się z dalszej części artykułu.

 

Dyspersja wodna i inne sposoby na ochronę środowiska – zmiana złych nawyków

Nieustanne poszukiwanie nowych sposobów ochrony środowiska wiąże się z ogromnym zaangażowaniem wielu ludzi. Jednak aby być bardziej eko, wcale nie musisz próbować wynaleźć czegoś innowacyjnego – istnieje mnóstwo niezwykle prostych czynności, których wdrożenie do swojego życia to ogromny ukłon ku przyrodzie. Aby łatwiej Ci było zrozumieć, co to jest wodna warstwa dyspersyjna i dlaczego ją wprowadzono, skupmy się w pierwszej kolejności na wszelkich innych nawykach, które powinien uwzględnić każdy, komu choć trochę zależy na tym co go otacza.

  • Segregacja odpadów – tak niewiele trzeba, aby usprawnić proces recyklingu, a jednak wciąż kontenery wypełniane są workami ze zmieszanymi śmieciami. Wystarczy zaledwie zaopatrzyć się w kilka odrębnych koszy, a reszta pozostanie już wyłącznie przyzwyczajeniem.
  • Nabywanie ekologicznych produktów – choć kiedyś na rynku dostępny był dość wąski wybór naturalnego asortymentu, tak dziś z łatwością znajdziemy alternatywne dla sztucznych i plastikowych wyrobów opcje. Idealnym miejscem, w którym warto rozpocząć poszukiwania jest hurtownia ekologiczna SlowPack – sprawdź sam, jak liczne masz możliwości.
  • Rezygnacja z nadmiernego konsumpcjonizmu i stosowanie wielorazowych rozwiązań – im więcej kupujemy, tym bardziej napędzamy niezwykle długi proces przebiegający od produkcji, przez transport aż po dotarcie do naszych rąk. Zamiast tego, warto świadomie podejmować decyzje zakupowe, np. zrezygnuj z nabywania wody w plastikowych butelkach na rzecz wielorazowej butelki filtrującej lub bidonu.

 

To zaledwie trzy przykłady czynności, które z łatwością możemy wprowadzić do naszej codzienności – tak naprawdę jest ich znacznie więcej. Jeśli chciałbyś o nich przeczytać, zajrzyj do naszego artykułu“Małe rzeczy czynią cuda, czyli o tym co to są działania proekologiczne”.

Ekologiczny czarny kubek papierowy z dyspersją 250 ml – niezbędnik każdej kawiarni.

  

 

Ekologia w technologii i produkcji – dyspersja wodna to nie jedyne warte uwagi rozwiązanie

Wzrost znaczenia ekologicznych rozwiązań technologicznych i tych wykorzystywanych w procesie produkcyjnym sprowadza się do trwania pewnego rodzaju wyścigu na rynku pomiędzy firmami, które każdego dnia próbują opracować lepszą wersję czegoś, co już istnieje lub wymyślić coś całkowicie nowego. Do takiego odkrycia możemy zaliczyć chociażby warstwę dyspersyjną na bazie wody, o której rzadko się słyszy, a tym samym znaczna większość społeczeństwa nawet nie zdaje sobie sprawy, że coś takiego w ogóle występuje. W związku z tym, że naszym celem jest uświadamianie i zachęcanie odbiorców do zgłębiania wiedzy na takie tematy, chcemy podkreślić, że wodna dyspersja to nie jedyny, a kolejny przełom. Poza nią znane są także inne równie ważne i warte uwagi opcje m.in.:

  • wykorzystywanie przy produkcji materiałów nadających się do recyklingu, czyli ponownego przetworzenia;
  • renowacja starych rzeczy i nadawanie im nowego życia;
  • oświetlenie LED;
  • elektryczne samochody;
  • wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej.

 

 

Duży kubek papierowy w kolorze białym z dyspersją o pojemności 500 ml – idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią cieszyć się z pysznego napoju znacznie dłużej.

 

 

Co to jest wodna warstwa dyspersyjna i czemu służy?

Zapewne już się domyślasz, że nie bez powodu omawianie tematu rozpoczęliśmy od wyjaśnienia kwestii mających ogromny wpływ na ochronę środowiska. Znacznie łatwiej zrozumieć, po co coś istnieje, gdy znamy przykłady innych rozwiązań wynikających z podobnego założenia. Zatem przechodząc do sedna sprawy – dyspersja wodna dotyczy bezpośrednio stanu, w których cząstki się unoszą lub są zawieszone w wodzie. Definicja ta, choć jest krótka, to na pierwszy rzut oka niewiele można z niej zrozumieć.

Aby było nieco łatwiej rozwikłać ten aspekt, zebraliśmy kilka cennych faktów na temat warstwy dyspersyjnej na bazie wody.

  • W 100% nadaje się do recyklingu, czyli m.in.: ponownego przetworzenia, kompostowania i biodegradacji.
  • Stanowi świetną alternatywę dla PE (polietylen – jeden z najpopularniejszych na świecie tworzyw sztucznych) oraz PLA (polilaktyd – otrzymywany jest w wyniku fermentacji np. pszenicy, kukurydzy lub trzciny cukrowej).
  • Istotna różnica tkwi w szczegółach – odklejenie papieru powlekanego PE nie jest łatwe, a tym samym przeprowadzenie recyklingu staje się znacznie bardziej złożone. Inaczej sprawa wygląda w przypadku papieru z dyspersją na bazie wody. Tym razem następuje całkowite oddzielenie warstwy dyspersyjnej od masy włóknistej, dzięki czemu jesteśmy w stanie otrzymać czystą i białą masę celulozową, która stanowi idealną podstawę do przeprowadzenia recyklingu (spełnia niezbędne wymagania).

 

Podsumowując – jeśli chcesz być eko i zależy Ci, aby stosowane przez Ciebie produkty były w pełni naturalne a ich ponowne przetworzenie w ogóle możliwe, zamiast kupowania plastikowych kubków sięgaj po ekologiczne kubki papierowe na bazie wodnej warstwy dyspersyjnej.

Po więcej wartościowych artykułów zapraszamy na naszego bloga. Z przyjemnością pomożemy Ci zgłębić wiedzę na inne, równie ciekawe tematy – ekologiczna hurtownia SlowPack.

Polecane

pixel